Debian na starych komputerach

Pomoc dotycząca instalacji systemu
Herodot
Posty: 18
Rejestracja: 16 lutego 2007, 10:53

Debian na starych komputerach

Post autor: Herodot »

Chciałem zapytać o wersję Debiana dla starych komputerów i386. Otóż mam wersję, która dociąga pakiety z sieci i niestety wersja ta chyba się nie sprawdza. Mam dziwne błędy. Objawiają się tym, że otrzymuję informację o braku plików pomocy, przy okazji udostępniania plików mam dziwne logi o niemożności przekazania token, w instalatorze systemu brak zaawansowanego programu partycjonującego (to tak ma być?), etc.
Powoli zaczynam dochodzić do wniosku, że coś mogło nie powieść się przy instalacji, więc może dobrze byłoby mieć nośnik z pełną opcją pakietów. Ale wersja dla tej architektury ma 21 obrazów iso CD i wprawdzie 3 DVD ale komputer nie ma napędu DVD. Jaką wersję tak naprawdę powinienem ściągnąć dla tej leciwej maszyny?
jaSS
Beginner
Posty: 388
Rejestracja: 02 czerwca 2006, 08:57

Post autor: jaSS »

To zależy co chcesz zainstalować.

Dla większości standardowych rzeczy wystarczy pierwsza płyta cd.
psv
Beginner
Posty: 234
Rejestracja: 08 maja 2007, 13:42

Post autor: psv »

A jak w trakcie instalacji masz dostęp do internetu, nawet netinstall się sprawdza.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Herodot pisze:Chciałem zapytać o wersję Debiana dla starych komputerów i386. Otóż mam wersję, która dociąga pakiety z sieci i niestety wersja ta chyba się nie sprawdza. Mam dziwne błędy. Objawiają się tym, że otrzymuję informację o braku plików pomocy, przy okazji udostępniania plików mam dziwne logi o niemożności przekazania token, w instalatorze systemu brak zaawansowanego programu partycjonującego (to tak ma być?), etc.
Wybierasz opcję ,,expert'', bez gui.
Partycje --- ręcznie (jest dokładna pomoc), jest taka opcja.
Wybierasz najniższą wersję jądra z dostępnych i nawet netinstal idzie na PII, (sprawdzałem) bez błędów, łącznie z konfiguracją KDE po nawiązaniu połączenia, chodzi jak chodzi, ale da się.
Akkon
Junior Member
Posty: 833
Rejestracja: 09 listopada 2007, 14:06

Post autor: Akkon »

fnmirk pisze:Wybierasz najniższą wersję jądra z dostępnych i nawet netinstal idzie na PII, (sprawdzałem) bez błędów, łącznie z konfiguracją KDE po nawiązaniu połączenia, chodzi jak chodzi, ale da się.
Ja na starym Celeronie 566 postawiłem Xubuntu 7.05 i może demonem szybkości nie jest, ale działa bardzo przyzwoicie.

Herodot, pobierz sobie pierwszą płytę z xfce (lekkie środowisko graficzne). Instaluj w trybie tekstowym. Jeśli mimo wszytko wyda Ci się, że komputer za wolno to ewentualnie dociągnij i skonfiguruj fluxboxa.
Herodot
Posty: 18
Rejestracja: 16 lutego 2007, 10:53

Post autor: Herodot »

fnmirk pisze:Wybierasz opcję ,,expert'', bez gui.
Spróbuję tego sposobu.
Awatar użytkownika
kodzik
Beginner
Posty: 175
Rejestracja: 16 listopada 2007, 16:11
Lokalizacja: Sieradz

Post autor: kodzik »

Wystarczy, że zainstalujesz z netinstalla system bazowy + ewentualnie laptop (o ile masz laptopa a nie stacjonarny, jeśli stację to bez laptop).

Później uzupełniasz sobie wpisy do /etc/apt/sources.list.

Teraz cały czas jako root:

Kod: Zaznacz cały

deb [url]http://ftp.de.debian.org/debian[/url] testing main contrib non-free
deb-src [url]http://ftp.de.debian.org/debian[/url] testing main contrib non-free
Później:

Kod: Zaznacz cały

aptitude update && aptitude full-upgrade
Następnie:

Kod: Zaznacz cały

aptitude install xorg build-essential module-assistant
No i teraz czas na wybór środowiska graficznego, nawet kde jest w miarę lekkie jeśli nie zainstalujesz zbędnego badziewia. Polecam:

Kod: Zaznacz cały

aptitude install kde-core kde-i18n-pl
Zainstaluje Ci czyste, podstawowe kde (bez gier i innego szajsu) lub:

Kod: Zaznacz cały

aptitude install xfce4
Lekkie i przyjemne ale jeśli masz czas na konfigurację środowiska to polecam fluxboxa (bardzo leciutkie ale fajne):

Kod: Zaznacz cały

aptitude install fluxbox fluxconf
Najlepiej uruchamiać X-y bez żadnego menadżera logowania po co:
tutaj masz artykuł jak to zrobić.

Ostatnio udało mi się zainstalować Debiana z kde (core) na komputerze Celeron 333, 64MB ramu i grafika jakaś stara 4MG i powiem ze się zdziwiłem bo działało znośnie tylko że wtedy trzeba zrezygnować z kobył jak np. OpenOffice.

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ