restart apache z poziomu php

Konfiguracja serwerów, usług, itp.
voodoofreak
Posty: 16
Rejestracja: 09 lipca 2006, 17:16

restart apache z poziomu php

Post autor: voodoofreak »

Czy to jest w oole mozliwe? nawet nie o restart mi chodzi ale o wykonanie apache2ctl graceful. Probowalem juz za pomoca exec("/usr/sbin/apache2ctl graceful"), shell_exec("/usr/sbin/apache2ctl graceful") , system("/usr/sbin/apache2ctl graceful") lecz za kazdym razem jedyne co uzyskiwalem to: httpd not running, trying to start.
jaSS
Beginner
Posty: 388
Rejestracja: 02 czerwca 2006, 08:57

Post autor: jaSS »

Możliwe jest, pytanie tylko w jakim celu.

Jeżeli nie wiesz czemu nie działa to sprawdź jako kto "pracuje" php w momencie uruchamianie exec i zastanów się kto może wykonać apache2ctl
voodoofreak
Posty: 16
Rejestracja: 09 lipca 2006, 17:16

Post autor: voodoofreak »

Moze podam wiecej szczegolow. korzystam z mod_sqlinclude do konfiguracji vhostow apache. Zeby jednak zmiany byly uwzglednione trzeba zrestartowac apache. generalnie zawsze mozna wbic na shella i to zrobic ale jest to niezbyt fajne rozwiazanie. Wymyslilem dlatego, ze zmieniajac zawartosc mysqla dodam sobie komende na restart apache w skrypcie php. Ktos mi juz podsunal pomysl zeby wykorzystac program monit, ktory sprawdzilby czy w pliku odpowiedzialnym za vhosty byly jakies zmiany i zrestartowal apache. Jednak jak juz sie nameczylem zeby wrzucic te vhosty do bazy (i o dziwo dzialaja ;) ) to chcialbym to jakos wykorzystac. Moze jest jakis inny sposob na rozwiazanie tego problemu?
hsz#
Posty: 7
Rejestracja: 09 września 2007, 14:53

Post autor: hsz# »

Osobiście bym coś takiego Cronem potraktował.
jaSS
Beginner
Posty: 388
Rejestracja: 02 czerwca 2006, 08:57

Post autor: jaSS »

voodoofreak, ja kiedyś, bardzo dawno temu, (podobnie jak pisze hsz#) miałem skrypt w cornie który łaczył się do bazy gdzie były zapisane vhosty, sprawdzał czy coś się zmieniło w tabeli, a jeżeli się zmieniło to grenerował nowy plik vhosts.conf i przeładowywał apache.
Awatar użytkownika
ShinnRa
Beginner
Posty: 457
Rejestracja: 05 marca 2007, 23:05
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: ShinnRa »

to w bazie musiałeś miec jakieś pole odpowiadające za oznaczeni, że vhost był zmodyfikowany? i chyba wtedy zapytanie w stylu:

Kod: Zaznacz cały

SELECT * FROM `vhost_table` WHERE `v_mod` = 1
?? I potem tylko

Kod: Zaznacz cały

/etc/init.d/apache2 reload
Jedno tylko pytanie: w czym był ten skrypt: perl, bash, python, php ?
jaSS
Beginner
Posty: 388
Rejestracja: 02 czerwca 2006, 08:57

Post autor: jaSS »

ShinnRa, no mnie więcej na tej zasadzie.
ShinnRa pisze:Jedno tylko pytanie: w czym był ten skrypt: perl, bash, python, php ?
Z tego co pamiętam to była to jedna z pierwszych rzeczy jakie napisałem w perlu. Ale to raczej nie ma znaczenia w czym ;)
gibon
Posty: 40
Rejestracja: 04 kwietnia 2007, 13:42

Post autor: gibon »

Jeśli chodzi o mnie to robię to troszkę inaczej.

Napisałem daemona w perlu, przez protokół soap za pomocą php wykonuje funkcje z daemona i restart gotowy :) , chyba jasne?

Pozdrawiam

[Dodano: 2008-02-25, 10:39]
Jeśli chodzi o mnie to robię to troszkę inaczej.

Napisałem daemona w perlu, przez protokół soap za pomocą php wykonuje funkcje z daemona i restart gotowy :) , chyba jasne?

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ