Problem! Instalacja linuxa na usb hdd

Pomoc dotycząca instalacji systemu
jinu82
Posty: 1
Rejestracja: 21 listopada 2007, 08:03

Problem! Instalacja linuxa na usb hdd

Post autor: jinu82 »

Witam!
Mam taki problem!
Jak zainstalować linuxa a konkretnie Elive CD oparty na Debianie na przenośnym dysku usb WD passport II 120 GB (SATA) w taki sposób żeby odpalał sie na jakimkolwiek kompie z obsługą usb?
Właściwie system jest już zainstalowany ale grub wywala błąd Error 15
Chciałbym też aby GRUB widział systemy operacyjne zainstalowane na danym kompie do którego się podłącze!
Czy jest to wogóle wykonalne??
maax990
Posty: 43
Rejestracja: 21 listopada 2007, 22:43

Post autor: maax990 »

z etchem mialem problem,instalowal sie na penie-usb i w pewnym momencie robil zwis
z lenym nie mialem zadnych problemow
siewcu
Posty: 39
Rejestracja: 28 grudnia 2007, 21:33
Lokalizacja: Wroc³aw

Post autor: siewcu »

Wątpię, aby GRUB widział systemy zainstalowane na kompie - na jednym kompie może być przykładowo Fedora /dev/sda1, WinXP /dev/sda2 a na drugim WinXP /dev/sda1 i co wtedy ? A system da się zrobić, skoro można na pendrivie to i na dysku USB też można...
Bodzio
Junior Member
Posty: 599
Rejestracja: 26 grudnia 2007, 18:35

Post autor: Bodzio »

Mam taki sam dysk. Mam na tym dysku Gentoo i Debiana. Główny dysk na laptopie -> Lenny. Lilówka obsługująca obydwa dyski. Wszystkie trzy systemy działają świetnie.
Zasadnicza sprawa: wpisy w lilo na hda obsługują system na hda1 i systemy na sda1 i sda2. Bootloadery z dysku sda są umieszczone na poszczególnych partycjach sestemów - nie w mbr. Natmiast lilo głównego dysku hda jest umieszczone w mbr.
Teraz pomyśl: umieszczasz lilo/gruba w mbr dołączanego dysku (tego o którym piszesz). Jeśli system ma wystartować, musisz w biosie komputera (któregokolwiek zmienić kolejność bootowania i ustawić na dysk Twój. Nie każdy bios na to pozwala.
Po drugie jak ma Ci rozpoznać partycje i systemy na obcym kompie, kiedy jest odpalany z własnego bootloadera. Odpalanie z obcego bootloadera w ogóle nie wchodzi w grę, bo musisz ingerować we wpisy fstaba i lilo/gruba.
Krótko mówiąc - chciała by dusza do raju, ale grzeszki nie dają :)
Najlepiej ustaw sobie na przenośnym dysku jakąś dużą partycję ext3, którą wykorzystasz do przenoszenia i składowania plików. System możesz postawić, ale tak jak opisałem wyżej.
Pozdro :)
ODPOWIEDZ