automontowanie partycji

Pomoc dotycząca instalacji systemu
kryzef
Posty: 11
Rejestracja: 12 listopada 2007, 15:54

automontowanie partycji

Post autor: kryzef »

chciałbym aby wszystkie partycji byly montowane automatycznie przy starcie X-ow (odczyt zapis) . czytalem ze trzeba zmienic ustawienia w pliku fstab ale nie wiem na jakie

Kod: Zaznacz cały

# /etc/fstab: filesystem table.
#
# filesystem  mountpoint  type  options  dump  pass
/dev/hda6  /  reiserfs  defaults  0  1

proc  /proc  proc  defaults  0  0
/dev/fd0  /floppy  vfat  defaults,user,noauto,showexec,umask=022  0  0
usbfs  /proc/bus/usb  usbfs  devmode=0666  0  0
sysfs  /sys  sysfs  defaults  0  0
tmpfs  /dev/shm  tmpfs defaults  0  0
/dev/cdrom /media/cdrom  iso9660  defaults,ro,users,noexec,noauto  0  0
/dev/cdrom1 /media/cdrom1  iso9660  defaults,ro,users,noexec,noauto  0  0
/dev/cdrom2 /media/cdrom2  iso9660  defaults,ro,users,noexec,noauto  0  0
/dev/cdrom3 /media/cdrom3  iso9660  defaults,ro,users,noexec,noauto  0  0
/dev/dvd /media/dvd  iso9660  defaults,ro,users,noexec,noauto  0  0
/dev/hdd /media/hdd  auto   users,noauto,exec,ro 0 0
# Added by KNOPPIX
/dev/hda1 /media/hda1 ntfs noauto,users,exec,umask=000 0 0
# Added by KNOPPIX
/dev/hda5 /media/hda5 vfat noauto,users,exec,umask=000,shortname=winnt 0 0
# Added by KNOPPIX
/dev/hda7 none swap defaults 0 0
# Added by KNOPPIX
/dev/hda8 /media/hda8 ext3 noauto,users,exec 0 0
# Added by KNOPPIX
/dev/hdc /media/hdc auto ro,noauto,users,exec 0 0
Awatar użytkownika
paolus
Beginner
Posty: 241
Rejestracja: 11 kwietnia 2007, 12:29
Lokalizacja: Stolica

Post autor: paolus »

Powinieneś zmienić wpis "noauto" na "auto" przy dysku który ma być automatycznie montowany.
Pozdrawiam
kryzef
Posty: 11
Rejestracja: 12 listopada 2007, 15:54

Post autor: kryzef »

niestety zmiana tylko tego wpisu nie przynosi rezultatu. dopoki nie klikne w ikonke na pulpicie partycja jest niezamontowana.
po ponownym uruchomieniu kompa wpis znowu jest zmieniny z auto na noauto
Awatar użytkownika
paolus
Beginner
Posty: 241
Rejestracja: 11 kwietnia 2007, 12:29
Lokalizacja: Stolica

Post autor: paolus »

Dziwne. Ja do montowania mam wpis "defaults" i wszystko się automatycznie podłącza.

Kod: Zaznacz cały

proc            /proc           proc    defaults        0       0
/dev/hda1       /               ext3    defaults,errors=remount-ro 0       1
/dev/hda2       none            swap    sw              0       0
/dev/hda3	/media/disk	ext3	defaults	0	0
/dev/hdc        /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto     0       0
/dev/hdd        /media/cdrom1   udf,iso9660 user,noauto     0       0
/dev/fd0        /media/floppy0  auto    rw,user,noauto  0       0
hot_stuff
Posty: 27
Rejestracja: 30 sierpnia 2007, 20:04
Lokalizacja: NULL

Post autor: hot_stuff »

Samo zmienienie wpisow w fstab nie wystarczy -> system musi odczytac ustawienia przy starcie systemu<czy mozna to jakos obejsc bez restartowania kompa - nie wiem...>

Jezeli startujesz z LiveCD, to niewiele mozesz z tym zrobic<a o ile mi wiadomo knoppix to wlasnie wersja debiana na CD[czy teraz mozna juz go normalnie zainstalowac? nie wiem...]>

No ale zakladajac, ze startujesz z LiveCD Knoppix'a to o ile dobrze mi sie kojarzy mial on mozliwosc zapisywania danych konfiguracyjnych i takich tam roznych rzeczy na dysku -> czy zapisze fstab'a nie wiem, ale warto sprobowac. No i rzecz jasna jezeli bedzie zapisywac pliki konfiguracyjne na dysk, to bedzie to dzialac tylko na tym kompueterze na ktorym pliki sa zapisane i odpowiednio zmodyfikowane.

paolus: "defaults" nie sluzy do montowania, do montowania sluzy "auto"/"noauto" i domyslne jest chyba "auto", ale nie mam pewnosci...

Pozdrawiam.
kryzef
Posty: 11
Rejestracja: 12 listopada 2007, 15:54

Post autor: kryzef »

to jest knoppix zainstalowany na dysku twardym (wersja 5.1). Zainstalowalem go na probe i tak mi sie spodobal ze zostal moim glownym systemem operacyjym :) . Tylko ze zainstalowalem do na troche malej partycji. A te pozostale ktore mam nie sa montowane automatycznie (troche to meczace). A czy moge zmienic rozmiar partycji bez koniecznosci przeinstalowania knoppixa?
Awatar użytkownika
paolus
Beginner
Posty: 241
Rejestracja: 11 kwietnia 2007, 12:29
Lokalizacja: Stolica

Post autor: paolus »

hot_stuff: jak pewnie zauważyłeś w moim poście wyżej pisałem o opcji auto. Ponadto w większości dystrybucji opcja defaults zawiera automatyczne montowanie dysków.
Pozdrawiam
sj65
Beginner
Posty: 265
Rejestracja: 17 czerwca 2007, 21:21
Lokalizacja: Pu³awy

Post autor: sj65 »

Zamontowałem fizycznie i w fstab dysk hdc sformatowany ntfs. Wydaje się że wszystko jest w porządku. Jednak nie mogę niektórych plików skopiować na ten dysk (zawierają "ł" utf8). MC uruchomiony z terminala root. Czy to normalne?

Zamontowałem partycję( ntfs) i poleceniem chown próbowałem zmienić właściciela z root'a na użytkownika. Udało mi się uzyskać dostęp do części plików wav. Po dograniu nowych plików wav na tę partycję nie mogę uzyskać do nich dostępu. Próba zarówno -"terminal root" nautilus i właściwości jak i chown użytkownik dostęp ścieżka dostępu i "*.*" dla plików.
Jak zmienić właściciela?

Pozdrawiam
sj65
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

kryzef pisze:chciałbym aby wszystkie partycje były montowane automatycznie przy starcie X-ów (odczyt zapis). Czytałem, że trzeba zmienić ustawienia w pliku fstab ale nie wiem na jakie
przykładowe wpisy do pliku fstab

Kod: Zaznacz cały

/dev/hda1          /media/hda1         ntfs           auto,user,exec,umask=000,utf8                                  0 0
/dev/hda5          /media/hda5         vfat           auto,user,exec,umask=000,shortname=winnt,utf8      0 0
kryzef pisze:A czy mogę zmienić rozmiar partycji bez konieczności przeinstalowania knoppiksa?
Tak wykorzystując program qparted uruchomiony z płyty livecd Knoppiksa. Należy pamiętać o tym, że przed wszelkimi operacjami wszystkie partycje muszą zostać odmontowane łącznie z partycją swap i newralgiczne dane zgrane.
stepek
Beginner
Posty: 314
Rejestracja: 19 kwietnia 2007, 07:18
Lokalizacja: Bia³ystok

Post autor: stepek »

co do ntfsa to polecam ntfs-3g (taki system plikow) tylko na poczatek trzeba doinstalowac ntfs-3g sobie do systemu (on cos tam jeszcze sobie pobierze i zainstaluje). Przy tym mi sie nic nie krzaczy i wszystko fajnie dziala. wogole z tym ntfsem jest troche wiecej zabawy ale jak juz kopiuje to powinno dalej dzialac.
Co do samego montowania to nie bardzo rozumiem. Jak to system sam Ci zmienia fstaba?? czy moze poprawiles na chwile i nie zapisales?
Co do samych uwag to paolus ma racje. (odnosnie defaults i auto)
ODPOWIEDZ