Nieprawid

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
dawid
Posty: 32
Rejestracja: 14 października 2007, 22:19

Nieprawidłowe wyświetlanie częstotliwości procesora

Post autor: dawid »

Witam,

Borykam się z następującym problemem. Posiadam dwurdzeniowy procesor Intel Dual Core E2160 taktowany częstotliwością 1,8GHz oraz płytę MSI P35 NEO-F. Jak wiadomo mając procesor serii E2xxx grzechem byłoby go nie podkręcić.

Standardowo mój procesor chodzi na FSB 200MHz i mnożniku x9 (200 x 9 =1,8GHz). Zwiększyłem mu szynę FSB do 266 MHz i system wykrywa mi go jako 2,4 GHz (266x9).
Do tego momentu wszystko jest ok. Zarówno BIOS jak i system prawidłowo wskazują częstotliwość pracy procesora. Problem pojawia się w przypadku zmiany (obniżenia) mnożnika procesora.
Ustawiając FSB 266 i mnożnik x8 BIOS pokazuje mi 2,13GHz (266x8=2,13GHz), natomiast cat /proc/cpuinfo nadal wskazuje 2,4GHz.
Analogiczna sytuacja jest przy innych wartościach FSB, np FSB=333 i mnożnik x8 -> BIOS wskazuje 2,66GHz, a cat /proc/cpuinfo wskazuje 3,0Ghz (tak jakby zawsze ustawiał mnożnik x9).

Którym wskazaniom mam wierzyć? Skłaniam się raczej ku wskazaniom BIOSU z uwagi na to, że przy ustawieniu 3GHz system mi się nie uruchomił.
Jak spowodować, aby system (cat /proc/cpuinfo) pokazywał rzeczywiste taktowanie procesora?

pozdr
AdeBe
Junior Member
Posty: 825
Rejestracja: 01 grudnia 2007, 14:41

Post autor: AdeBe »

Ja też dawałbym pierwszeństwo wskazaniom biosu. Może wykryles właśnie nowego buga w linuxie? :D
Awatar użytkownika
draco
Beginner
Posty: 258
Rejestracja: 03 grudnia 2006, 15:23
Lokalizacja: Inna rzeczywistość

Post autor: draco »

To jest charakterystyczna rzecz dla C2D i pochodnych. Powiedzmy, że mamy procesor 10x200Mhz i ustawimy 9x333. Procesor będzie taktował 3Ghz a system operacyjny będzie wskazywał 3.33Ghz, bo przy podliczaniu częstotliwości bierze pod uwagę domyślny mnożnik a faktycznie jest niższy i to ten niższy obowiązuje.

No i to nie tylko na linuksach występuje.
dawid
Posty: 32
Rejestracja: 14 października 2007, 22:19

Post autor: dawid »

draco pisze:To jest charakterystyczna rzecz dla C2D i pochodnych. Powiedzmy, że mamy procesor 10x200Mhz i ustawimy 9x333. Procesor będzie taktował 3Ghz a system operacyjny będzie wskazywał 3.33Ghz, bo przy podliczaniu częstotliwości bierze pod uwagę domyślny mnożnik a faktycznie jest niższy i to ten niższy obowiązuje.

No i to nie tylko na linuksach występuje.
A da się z tym jakoś walczyć? Tzn. czy w jakiś sposób można 'naprawić' wskazywanie prawidłowej częstotliwości?
Awatar użytkownika
zomer
Beginner
Posty: 322
Rejestracja: 26 października 2007, 15:52
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: zomer »

Ja się podłącze do tego tematu. Mam amd 4200. zegar zmieniłem z 2,2 na 2,5 Ghz.
Podobnie mój debian nie wykrył zmian. Dopiero jego przeinstalowanie dało rezultat. Domyślam się że to jest zapisane w konfiguracji kernela. Prze kompilowałbym kernela wczytując stary config. Tylko nie wiem gdzie podczas kompilacji wprowadzić zmiany. Tzn. gdzie będzie można wprowadzić nowe ustawienia w jądrze dla nowego zegara. Mam małe doświadczenie w kompilowaniu jądra.
ODPOWIEDZ