Windows w Linuksie?

Ogólne pytania dotyczące systemu
vash-v
Posty: 44
Rejestracja: 20 sierpnia 2007, 16:56

Windows w Linuksie?

Post autor: vash-v »

Witam.
Chcialbym sie dowiedziec jakie programy pozwalaja na "uruchamianie widowsa" pod Linuksem.
Wiem ze takie istnieja (chyba dwa?) bo kiedys juz czytalem cos o tym lecz teraz nie moge sobie przypomniec gdzie to bylo :)

Chcialbym tez sie dowiedziec czy obsluguje kazdy sprzet (ktory chodzi pod windowsem) i czy wspieraja akceleracje 3D.

Dodatkowym moim pytaniem jest, czy te programy same tworza srodowisko folderow windowsa, czy bazuja na linuxowej bazie? tzn. czy przydzielic im osobna partycje, folder itd.? :)

Pozdrawiam
jaced
Posty: 80
Rejestracja: 19 kwietnia 2007, 12:30
Lokalizacja: Legnica

Post autor: jaced »

Poszukaj w googlach o wirtualizacji. Jest dużo więcej niż 2 programy pozwalające na to, IMHO najlepsze to vmware i virtualbox ale są też inne. Z tego co wiem, na żadnym wirtualu, póki co nie uzyskasz akceleracji 3D, więc z grania nici. Osobnej partycji absolutnie nie trzeba przydzielać, program sam sobie tworzy wirtualną partycję.
Bober
Beginner
Posty: 113
Rejestracja: 17 września 2007, 13:49
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Bober »

Poszukaj o Vmware i o Qemu - chyba sa artykuly Kaki nawet o tym

O tym drugim co pisze moj poprzednik to nie slyszalem wiec nie wiem czy na tym pojdzie Windows

Pozdrawiam
ms-trex
Beginner
Posty: 386
Rejestracja: 29 listopada 2006, 18:24

Post autor: ms-trex »

To żadna filozofia instalujesz tego typu program (polecam VirtualBox, ale instaluj tylko z paczki z oficjalnej strony bo te z repo jakieś wybrakowane są), odpalasz go, robisz wirtualny dysk w postaci pliku na dysku, wkładasz płytę i instalujesz windowsa.
Co do 3d to raczej nie uświadczysz możliwości pogrania w gry. Inne multimedia takie jak filmy czy muzyka jak najbardziej.
jaced
Posty: 80
Rejestracja: 19 kwietnia 2007, 12:30
Lokalizacja: Legnica

Post autor: jaced »

ms-trex pisze:(...) (polecam VirtualBox, ale instaluj tylko z paczki z oficjalnej strony bo te z repo jakieś wybrakowane są)(...)
Możesz coś więcej na ten temat?
Używam z powodzeniem od dość dawna i nie zauważyłem niczego co by świadczyło o "wybrakowaniu"
ms-trex
Beginner
Posty: 386
Rejestracja: 29 listopada 2006, 18:24

Post autor: ms-trex »

Oooo dziwne, otóż jak ja go instalowałem to pruł się o moduły jakieś. Wajig wylistował mi virtualbox-ose-modules, ale nie daje się zainstalować. Z miejsca pobrałem paczke oficjalną która również z miejsca nie sprawia żadnych problemów. Może trzeba było jakichś kosmetycznych zmian ale właśnie po to przerzuciłem się na debiana żeby nie musieć grzebać nigdzie w plikach konfiguracyjnych. Oczekuje że wszystko z automata się zrobi samo :mrgreen:
siata
Posty: 3
Rejestracja: 08 sierpnia 2007, 18:50

Post autor: siata »

ms-trex pisze:polecam VirtualBox
Również, bardzo wygodny emulator zarówno pod windę, jak i pingwina. Posiada emulację usb! Pobierzesz tutaj -> http://virtualbox.org/wiki/Downloads
Posiada ponad to dosyć dobrą dokumentację, po angielsku co prawda, ale da się przeżyć.
vash-v pisze:Dodatkowym moim pytaniem jest, czy te programy same tworza srodowisko folderow windowsa, czy bazuja na linuxowej bazie? tzn. czy przydzielic im osobna partycje, folder itd.? :)
Program tworzy dwa pliki
  • plik wirtualnej maszyny - gdzie przechowywana jest konfiguracja wirtualnego kompa, ram, rqamkarty graficznej, ilość interfejsów sieciowych, napędy
  • plik wirtualnego dysku twardego (może być ich kilka) - na nim zostanie utworzony system plików ewentualnego windowsa (spokojnie możesz również posadzić linuxa pod linuxem ]
    Ponad to, jak już zainstalujesz windowsa pod wirtualką, to dostępna będzie opcja doinstalowania tzw. "guest additions", jak to zrobisz otrzymasz szereg nowych funkcjonalności - m. in. współdzielenie katalogów z hostem (katalog da dysku hosta jest widziany pod guestem jako podmapowany dysk sieciowy), skalowanie ekranu, przechwytywanie wskaźnika i jego uwalnianie bez użycia klawisza funkcyjnego vemka itp. Ogólnie bardzo fajny program, polecam!
pokrak
Posty: 29
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 21:24
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: pokrak »

zainstalowałem virtualboxa i przy próbie uruchomienia maszyny wyskakuje błąd:

Kod: Zaznacz cały

The VirtualBox kernel driver is not accessible to the current user. Make sure that the user has write permissions for /dev/vboxdrv by adding them to the vboxusers groups. You will need to logout for the change to take effect..
VBox status code: -1909 (VERR_VM_DRIVER_NOT_ACCESSIBLE).


Kod Wyniku: 
0x80004005
Komponent: 
Console
Interfejs: 
IConsole {1dea5c4b-0753-4193-b909-22330f64ec45}

jestem świeżym użytkownikiem, o co chodzi z tym błędem?
ms-trex
Beginner
Posty: 386
Rejestracja: 29 listopada 2006, 18:24

Post autor: ms-trex »

Ponad to, jak już zainstalujesz windowsa pod wirtualką, to dostępna będzie opcja doinstalowania tzw. "guest additions", jak to zrobisz otrzymasz szereg nowych funkcjonalności - m. in. współdzielenie katalogów z hostem (katalog da dysku hosta jest widziany pod guestem jako podmapowany dysk sieciowy), skalowanie ekranu, przechwytywanie wskaźnika i jego uwalnianie bez użycia klawisza funkcyjnego vemka itp.
Jak i również sterowniki do sprzętu.
siata
Posty: 3
Rejestracja: 08 sierpnia 2007, 18:50

Post autor: siata »

jestem świeżym użytkownikiem, o co chodzi z tym błędem?

Kod: Zaznacz cały

user has write permissions for /dev/vboxdrv by adding them to the vboxusers
Tutaj masz odpowiedź, dodaj swojego usera do grupy vboxusers.
ODPOWIEDZ