Reinstalka Debiana

Pomoc dotycząca instalacji systemu
fraps
Posty: 14
Rejestracja: 05 maja 2007, 13:18
Lokalizacja: Chorzów

Reinstalka Debiana

Post autor: fraps »

Witam,

Mam pewien problem - w sumie mam Debiana, jednak z pewnych względów jestem zmuszony go przeinstalować. Czy jest jakaś możliwość, by po prostu zrobić na wszystkich pakietach

Kod: Zaznacz cały

apt-get install --reinstall
?

Myślałem o czymś takim, żeby jakoś pobrać listę pakietów do pliku a potem for i in pakiety.txt... itd. Oczywiście każdy inna, skuteczna metoda jest mile widziana :)

Instalacja z płytki nie wchodzi w grę - podczas tej instalacji nie zrobiłem osobnej partycji na /home :(
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6369
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

Kod: Zaznacz cały

3.4.9 Zapisanie/kopiowanie konfiguracji systemu

Poniższe polecenie tworzy lokalną kopię wyborów pakietów: 
     # debconf-get-selections > debconfsel.txt
     # dpkg --get-selections "*" > myselections   # lub \* zamiast "*"

"*" sprawia, że w pliku myselections znajdą się również pozycje odnoszące się do pakietów ze stanem „purge”. 

Możesz skopiować ten plik na inny komputer i zainstalować go za pomocą poniższych poleceń: 
     # dselect update
     # debconf-set-selections < debconfsel.txt
     # dpkg --set-selections < myselections
     # apt-get -u dselect-upgrade    # lub dselect install
debian reference
http://www.debian.org/doc/manuals/quick ... ge.pl.html
rozdział 3.4.9

dla aptitude aktualnie trzeba by skłądnie zmienić

aptitude update
dpkg --set-selections < myselections
aptitude install
fraps
Posty: 14
Rejestracja: 05 maja 2007, 13:18
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: fraps »

W powyższym dostaje

Kod: Zaznacz cały

260 aktualizowanych, 127 nowo instalowanych, 33 usuwanych i 6 nieaktualizowanych.
Konieczne pobranie 53,9MB/444MB archiwów.
Po rozpakowaniu zostanie dodatkowo użyte 191MB miejsca na dysku.
A ja chciałbym po prostu wszystkie pakiety usunąć po czym zainstalować ponownie. Czy jest to możliwe?
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6369
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

a w jakim celu to chesz zrobić ?

nie zrozumiałeś tego powyższego mojego wklejonego 1 cześć powoduje ze do pliku zapisujesz liste pakietów aktualnie zainstalwoanych 2 część, źe ten plik kopiujesz na komputer ze świeżo zainstalowanym systemem, wczytujesz liste pakietów i instalują sie te same co miałęś poprzednim systemie
fraps
Posty: 14
Rejestracja: 05 maja 2007, 13:18
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: fraps »

W zasadzie, to z tego powodu:
http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?t=9090

Podejrzewam, że któryś z plików może być uszkodzony, więc chce przeinstalować wszystkie - zawsze lepsze to, niż instalacja Debiana na nowo.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6369
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

a co TY gadasz

uruchom sobie synaptica i tam na dole masz taki przycisk Custom filters i tam masz m.in

do aktualizacji
uszkodzone
zadania do wykonania

zajrzyj sobie w uszkodzone jeśli tam masz jakiś pakiet znaczy ze jest uszkodzony a jak nie ma to wszystko jest ok
fraps
Posty: 14
Rejestracja: 05 maja 2007, 13:18
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: fraps »

Hmm, mi nie chodzi o uszkodzenie pakiety, tylko pliku, już kilka razy się z tym spotkałem. Dla przykładu - spróbuj usunąć /usr/bin/perl albo po prostu podmienić jego zawartość. Czy pakiet perla będzie miał status uszkodzony? Nie, ale gdy przeinstalujesz pakiet wszystko wróci do normy.
Gość

Post autor: Gość »

No to spróbuj tak :

Kod: Zaznacz cały

dpkg -l | sed '/^[pi]i/!d' | awk '{print $2}' | while read x; do apt-get install --reinstall -y -q "$x"; done
Jeśli wolisz samodzielnie potwierdzać reinstalację każdej paczki, to usuń -y z polecenia.


Pozdrawiam
fraps
Posty: 14
Rejestracja: 05 maja 2007, 13:18
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: fraps »

Fajne, jednak trochę to potrwa (za każdym razem odczytywana jest lista pakietów itp) jednak myślę, że powinno się to zrobić w ciągu jednego dnia, przynajmniej mam taką nadzieje :)

Dzięki

pzdr.
ODPOWIEDZ