Konfiguracja sieci WIFI, kontrola wentylatorów, limit ładowania baterii

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
iNovio
Posty: 2
Rejestracja: 17 maja 2025, 16:25

Konfiguracja sieci WIFI, kontrola wentylatorów, limit ładowania baterii

Post autor: iNovio »

Witam. Mam kilka pytań odnośnie konfiguracji systemu. Mam zainstalowany debian 12 ze środowiskiem LXDE na starym laptopie Asus Eeebook. Mam w nim kartę sieciową firmy broadcom. Wifi mi działa ale muszę za każdym razem po uruchomieniu systemu przeładowywać go za pomocą polecenia modprobe. Dodam jeszcze, że nie mam pełnych bibliotek do sterowników. Brakuje mi pliku sdio.clm_blob. Ten laptop nie ma systemu chłodzenia ani baterii dlatego zakładam ten temat aby się dowiedzieć od innych użytkowników ważnych dla mnie informacji. Może ktoś używa debian 12 bądź innej dystrybucji na laptopie.
Czy sterowniki wifi do kart intela są instalowane wraz z instalacją systemu czy trzeba je instalować z pakietów non-free? Znalazłem dużo informacji w internecie na forach czy też youtube - ludzie mają problem z wifi we wszystkich dystrybucjach linuxa. Czy program coolero z githuba umożliwa sterowanie wentylatorami? Np. czy można ustawić automatyzację wentylatorów, żeby zmieniały prędkość zależnie od temperatury procesora? I czy można ustawić limit ładowania baterii? Niby na wszystkie te pytania AI odpowiada twierdząco, ale przekonałem się, że AI nie jest nieomylna. Dlatego pytam na forum.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3588
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Konfiguracja sieci WIFI, kontrola wentylatorów, limit ładowania baterii

Post autor: dedito »

Jak bardzo stary jest to laptop.
Modeli Eeebook jest bardzo dużo, jak mamy pomóc skoro nie wiemy z czym mamy do czynienia?
Specyfikacja sprzętowa? Wyniki inxi-Fxz?
iNovio
Posty: 2
Rejestracja: 17 maja 2025, 16:25

Re: Konfiguracja sieci WIFI, kontrola wentylatorów, limit ładowania baterii

Post autor: iNovio »

Znaczy mnie interesują nowe laptopy. Gdybym kupił nowy laptop np. MSI Thin 15 B12UCX bez systemu z kartą wifi intel to czy będzie działać wifi? I czy będzie można kontrolować wentylatory i ustawić limit ładowania baterii. Ten Eeebook Asus mnie nie interesuje tylko wspomniałem, że mam z nim problem z wifi a nie mogę na nim sprawdzić pozostałych kwestii bo nie ma układu chłodzenia a baterię wyjąłem bo spuchła. Ten Asus Eeebook korzysta ze sterownika brcmfmac. Puściłem internet przez telefon tethering i zainstalowałem firmware-brcm80211 ale nie mam wszystkich bibliotek w /lib. Jak wykonam polecenie dmesg to widzę komunikaty błędów failed to load brcm etc. Dopiero jak użyję modprobe -r brcmfmac i następnie modprobe brcmfmac to w dmesg mam komunikat że sterownik został załadowany ale z dwoma errorami i wifi działa. Nie chcę wydać pieniędzy na nowy laptop, żeby się potem okazało, że nie będzie mi wykrywać sieci wifi. Dużo jest filmów na yt gdzie ludzie mają problem z WIFI adapter not found.
Ostatnio zmieniony 18 maja 2025, 11:17 przez iNovio, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3588
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Konfiguracja sieci WIFI, kontrola wentylatorów, limit ładowania baterii

Post autor: dedito »

Jeśli chodzi o nowe laptopy to można pójść dwoma drogami:
1. Kupić laptop z zainstalowaną dystrybucją GNU/Linux
2. Sprawdzić przed zakupem specyfikację sprzętową i sprawdzić, czy nie będzie z nimi problemu.
Ad.1.
https://ubuntu.com/certified/laptops?q= ... dor=Lenovo
Ad.2.
Przykładowo:
https://linux-on-laptops.com/
https://linux-hardware.org/?view=computers
https://wiki.debian.org/InstallingDebianOn
https://wiki.archlinux.org/title/Laptop
iNovio
Posty: 2
Rejestracja: 17 maja 2025, 16:25

Re: Konfiguracja sieci WIFI, kontrola wentylatorów, limit ładowania baterii

Post autor: iNovio »

Ok dzięki za wskazówki.
ODPOWIEDZ