Jaki najlepiej Live CD Linux do przeglądania plików?

Problemy dotyczące innych systemów operacyjnych
Awatar użytkownika
INITIAL
Posty: 25
Rejestracja: 16 lipca 2015, 14:31

Jaki najlepiej Live CD Linux do przeglądania plików?

Post autor: INITIAL »

Chciałbym efektywnie przeglądać dyski (m.in. z Windowsami). Potrzebuję dystrybucji z takim środowiskiem, najlepiej Live CD, które umożliwi sprawne wykonywanie różnych operacji na plikach tj. przenoszenie, przeglądanie.

Ewentualnie jeszcze takie narzędzie, które umożliwi rozpoznawanie kopii istniejących plików, tylko bardziej w takim znaczeniu, że np. na jednym dysku mam plik, na drugim ten sam tylko uzupełniony o dodatkowe dane i żeby porównało, że posiadam nowszy.

Chyba, że Debian do takich spraw wystarczy, problem jest taki, że go dawno nie instalowałem (pobierałem) i nawet nie pamiętam skąd zaciągnąć właściwy obraz, wiem że były małe obrazy i duże (jak np. DVD). Bo przy większym obrazie Debian Live będę miał więcej wbudowanych narzędzi? Albo czy coś tam jest dodatkowego, mogącego się przydać przy moim zastosowaniu?

Domyślnie chyba by nie miało obsługi NTFS, a za każdym razem jego ręczne wgrywanie mogłoby okazać się męczące. Chętnie usłyszę sugestie innych dystrybucji, które można wykorzystać. A co do samego Debiana, to prosiłbym o podzielenie się oficjalnym linkiem, najlepiej do wersji Live z obrazami o wariantach Xfce/GNOME/KDE i pozostałe.

No i oczywiście jak zrobić, żeby to jakoś dobrze przeglądać.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Jaki najlepiej Live CD Linux do przeglądania plików?

Post autor: dedito »

Zwykły obraz debian live-cd ma wszystko co potrzebujesz (może poza gotowym narzędziem do znajdowania duplikatów).
Link do obrazów:
https://www.debian.org/CD/live/index.pl.html
ale, że powyższe obrazy są bez składników non-free to poniżej link do obrazów z tymi składnikami, co powinno wyeliminować ewentualne problemy ze funkcjonalnością sprzętu (typu WiFi itp.):
https://cdimage.debian.org/images/unoff ... e+nonfree/
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6365
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Re: Jaki najlepiej Live CD Linux do przeglądania plików?

Post autor: Yampress »

HIRENS BOOT
niecierpliwy
Posty: 4
Rejestracja: 13 grudnia 2022, 15:21

Re: Jaki najlepiej Live CD Linux do przeglądania plików?

Post autor: niecierpliwy »

Hej.
Ja kiedy szukałem bardzo podobnie, to skorzystałem z tej stronki dla Linuxiarzy:
https://distrowatch.com/search.php?osty ... ive#simple
Za pomocą tej "wyszukiwarki pingwinów" można sobie wybrać najlepiej pasujący.
Dla ciebie powinien też zawierać w softach (repozytoriach) "midnight commander" czyli MC - program jak Total Commander dla Win, bardzo przydatny przy pracy z plikami.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6365
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Re: Jaki najlepiej Live CD Linux do przeglądania plików?

Post autor: Yampress »

ODPOWIEDZ