Katalogi i grupy

Ogólne pytania dotyczące systemu
RaPi
Posty: 5
Rejestracja: 12 listopada 2022, 20:14

Katalogi i grupy

Post autor: RaPi »

Prosze o podpowiedzi.

Scenariusz jest następujący:

Pracujesz w firmie konsultingowej zajmującej się produkcją cyfrową. Masz pięciu pracowników — dwóch programistów internetowych i trzech zajmujących się DTP.

Zapisujesz wiele obrazów, które są używane w różnych publikacjach cyfrowych. Pracujesz w dwóch grupach roboczych, które muszą mieć dostęp do różnych materiałów:

Grupa DTP (desktop-publishing), która powinna mieć dostęp do wszystkich obrazów w wysokiej rozdzielczości. Te pliki to pliki o wielkości co najmniej 2 MB.
Grupa WU (tworzenie stron internetowych), która ma dostęp do obrazów o niskiej rozdzielczości. Te pliki mają mniej niż 1 MB.
Każda grupa ma prawa do odczytu i zapisu do „swojego” katalogu, ponieważ pracownicy chcą mieć możliwość zapisywania notatek w formacie tekstowym.

Utwórz odpowiednie katalogi w swoim katalogu domowym (/home/pi/). Pobierz kilka obrazów np. z pixabay, które przechowujesz w tych folderach.

Utwórz grupę dla każdego folderu, który ma możliwości odczytu i zapisu.

Utwórz użytkownika z odpowiedniego działu (DTP i WU) bez uprawnień do odpowiedniego folderu. Uzyskują jednak prawa za pośrednictwem grup.

Przetestuj każdego użytkownika i sprawdź, czy może pracować z folderami w zamierzony sposób.

Utwórz innego użytkownika, który będzie również mógł być administratorem systemu i będzie miał uprawnienia superużytkownika.


Utknolem na:
Utwórz użytkownika z odpowiedniego działu (DTP i WU) bez uprawnień do odpowiedniego folderu. Uzyskują jednak prawa za pośrednictwem grup.
Uzytkownik ma uprawnienia rwx i proboje je zdjac poprzez

Kod: Zaznacz cały

sudo chmod u-rwx nazwa_katalogu/pliku
ale nie wychodzi
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3496
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Katalogi i grupy

Post autor: dedito »

Coś wyskakuje?
ODPOWIEDZ