Współdzielenie SCSI

Konfiguracja serwerów, usług, itp.
Gerwaz
Posty: 6
Rejestracja: 04 października 2021, 02:29

Współdzielenie SCSI

Post autor: Gerwaz »

Witam
Udostępniam z serwera do zwykłego PC 1 dysk poprzez światłowód. Jest to zrobione przez SCST (można też przez LIO) - udostępniany zasób jest urządzeniem blokowym np. sdb. Jeśli SCST ma dostęp do tego dysku to nie można go zamontować lokalnie na serwerze bo nastąpi niespójność danych, czyli w 1 komputerze możemy mieć wiele dysków SCSI (sda,sdb..), ale do 1 dysku nie podłączy się wielu komputerów. I tu pojawia się pytanie czy da się programowo udostępnić taki dysk aby był widziany jako 2 niezależne (np. sdb->sde+sdf ) i nie następował problem z integracją danych? Jest takie coś możliwe dla maszyn wirtualnych w vmware, niestety na maszynie wirtualnej nie zadziała SCST. Znalazłem jeszcze taki moduł jak multipath, ale to działa w ten sposób że dysk jest udostępniany kilkoma drogami (np. iscsi przez kilka interfejsów LAN) ale do 1 komputera. W googlach znalazłem tylko info że jest to możliwe do zrobienia jakimś programem, ale żadnych szczegółów nie podali. Jeśli ktoś wie czym można zrobić takie współdzielenie to bym prosił o nakierowanie na temat, bo różne hasła wyszukiwałem w googlach i nie trafiłem. Odpadają standardowe udostępniania plików przez sambę i inne, bo to działa tylko przez LAN, a ja mam połączenie FibreChannel.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ