SCST i karta FC QLogic

Konfiguracja serwerów, usług, itp.
Gerwaz
Posty: 6
Rejestracja: 04 października 2021, 02:29

SCST i karta FC QLogic

Post autor: Gerwaz »

Witam
Założyłem sobie do PC i do serwera karty Qlogic QLE2560. Na PC mam win10, sterowniki zainstalowane, wszystko działa. Na serwerze zainstalowałem Debian 11.0.0 64bit i SCST 3.6.0. Karty łączą się na 8Gb co widać na kontrolkach oraz w /sys/class/fc_host . W podanym katalogu widać PortName oraz NodeName ale w postaci 0x5001438012089d0e nie ma tego w postaci 50:01:43:80:12:08:9D:0E - jak to jest w przykładach. Przy próbie uruchomienia przez scstadmin wyskakuje bład:
scstadmin -enable_target 50:01:43:80:12:08:9D:0E -driver qla2x00t
targetAttributes(): Target '50:01:43:80:12:08:9D:0E' is not available
Jeśli odpalam to przez scst.conf to wszystko jest ok ale na końcu:
Failed to add target. See "dmesg" for more information.
dmesg pokazuje to:
***ERROR***: sqatgt: Missing parameter node_name (target 50:01:43:80:12:08:9d:0e)
Znalazłem w googlach podobny przypadek ale rozwiązania nie było tylko ktoś pisał że to dzieje się na nowym sterowniku na starym ponoć jest dobrze, ale tu już nie wiem o który sterownik chodzi. Zaktualizowałem firmware w obu kartach, ale nic to nie dało a nawet wyskoczył dodatkowy problem w dmesg:
qla2xxx [0000:03:00.0]-5037:7: Async-login failed: handle=d pid=000002 wwpn=50:01:43:80:09:ac:96:c2 comp_status=31 iop0=4 iop1=703
To chyba coś z połączeniem, ale karty łączą się i jak widać WWPN tej drugiej jest odbierany tak że nie jest to chyba problem.
Robiłem testy innych modułów i np scst_local oraz iscsi_scst odpaliłem i działają.
Jeśli ktoś już rozpracowywał takie karty to prosiłbym o poradę co tu jest nie tak, czy może trzeba by starszej wersji Debiana, czy to coś ze sterownikami. Wszystkie sterowniki i narzędzia ściągałem ze strony qlogic do Redhata 64bit bo do debiana nie ma.
Pozdrawiam
Gerwaz
Posty: 6
Rejestracja: 04 października 2021, 02:29

Re: SCST i karta FC QLogic

Post autor: Gerwaz »

Witam
Widzę że nikt (poza zawodowcami) nie bawi się z takimi wynalazkami. W razie gdyby ktoś z tym walczył to piszę co udało mi się zrobić.
Problem 2 - po aktualizacji firmware zniknął po przywróceniu kart do ustawień fabrycznych, dodatkowo zainstalowałem soft konsoli do zarządzania tymi kartami i znalazłem w diagnostyce że mają bardzo słaby sygnał Rx. Po sprawdzeniu sprzętu okazało się że jedna wtyczka światłowodu była niedociśnięta - po poprawieniu złączki sygnał Rx niewiele mniejszy od Tx oraz szybsze łączenie się kart (chociaż wcześniej też się łączyły i nawet na 8Gbps).
Problem 1 - braku targetu wynika z tego że domyślnie sterownik ustawiony jest jako initiator i trzeba go odpalić z opcją aby działał jako target:
modprobe qla2xxx_scst qlini_mode="disabled"
Po tym zabiegu scstadmin bez problemu odpala cały config.
Teraz testy, kontroler raid z 1GB cache na serwerze wymiata, przy testowych plikach do 1GB crystaldiskmark pokazał 820MB/s - przebija ssd sata, przy większych plikach już widać rzeczywistą wydajność dysków w serwerze - do 400MB/s (raid0 na 3 dyskach SAS). Zwykłe serwery NAS przez lan 1Gb wysiadają...
Pozdrawiam
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Re: SCST i karta FC QLogic

Post autor: fnmirk »

Przeglądając oferty dostawców dla „zawodowców” to przy pozycji tej karty widnieje uwaga: produkt wycofany z obrotu. Więc nie liczyłbym na to, że urządzenie uzyska wsparcie.

PS Tak na marginesie, to zawodowcy powinni wiedzieć, co to są i do czego służą na forum znaczniki code.
Gerwaz
Posty: 6
Rejestracja: 04 października 2021, 02:29

Re: SCST i karta FC QLogic

Post autor: Gerwaz »

No ja nie jestem zawodowcem i to mój pierwszy temat więc nie rozpracowałem jeszcze znaczników.
A sprzęt dzięki temu że wycofany można teraz za 25PLN zakupić, kiedyś kosztował ponad 3000PLN.
Ktoś tu na forum polecał SCST, przez to zapytałem o poradę, ale temat jednak bardzo rzadki więc nie ma co dręczyć.
Pozdrawiam
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Re: SCST i karta FC QLogic

Post autor: fnmirk »

Zyskałeś doświadczenie i tego ci nikt nie ukradnie. Gdyby w szkołach był w programie Linux from scratch to by było zainteresowanie takim okazjonalnym sprzętem.

Powodzenia.
miloszko
Posty: 2
Rejestracja: 11 stycznia 2022, 19:45

Re: SCST i karta FC QLogic

Post autor: miloszko »

Gerwaz pisze: 04 października 2021, 03:34 Witam
Założyłem sobie do PC i do serwera karty Qlogic QLE2560. Na PC mam win10, sterowniki zainstalowane, wszystko działa. Na serwerze zainstalowałem Debian 11.0.0 64bit i SCST 3.6.0. Karty łączą się na 8Gb co widać na kontrolkach oraz w /sys/class/fc_host . W podanym katalogu widać PortName oraz NodeName ale w postaci 0x5001438012089d0e nie ma tego w postaci 50:01:43:80:12:08:9D:0E - jak to jest w przykładach. Przy próbie uruchomienia przez scstadmin wyskakuje bład:
scstadmin -enable_target 50:01:43:80:12:08:9D:0E -driver qla2x00t
targetAttributes(): Target '50:01:43:80:12:08:9D:0E' is not available
Jeśli odpalam to przez scst.conf to wszystko jest ok ale na końcu:
Failed to add target. See "dmesg" for more information.
dmesg pokazuje to:
***ERROR***: sqatgt: Missing parameter node_name (target 50:01:43:80:12:08:9d:0e)
Znalazłem w googlach podobny przypadek ale rozwiązania nie było tylko ktoś pisał że to dzieje się na nowym sterowniku na starym ponoć jest dobrze, ale tu już nie wiem o który sterownik chodzi. Zaktualizowałem firmware w obu kartach, ale nic to nie dało a nawet wyskoczył dodatkowy problem w dmesg:
qla2xxx [0000:03:00.0]-5037:7: Async-login failed: handle=d pid=000002 wwpn=50:01:43:80:09:ac:96:c2 comp_status=31 iop0=4 iop1=703
To chyba coś z połączeniem, ale karty łączą się i jak widać WWPN tej drugiej jest odbierany tak że nie jest to chyba problem.
Robiłem testy innych modułów i np scst_local oraz iscsi_scst odpaliłem i działają.
Jeśli ktoś już rozpracowywał takie karty to prosiłbym o poradę co tu jest nie tak, czy może trzeba by starszej wersji Debiana, czy to coś ze sterownikami. Wszystkie sterowniki i narzędzia ściągałem ze strony qlogic do Redhata 64bit bo do debiana nie ma.
Pozdrawiam
Hej, dzięki za tego posta, właśnie chciałem zrobić u siebie podobną konfigurację aby się pouczyć, mógłbyś napisać jakich kabli FC użyłeś do spięcia tego zestawu? Chciałem napisać jakąś PW ale chyba tutaj się nie da, dzięki za odpowiedź.
Gerwaz
Posty: 6
Rejestracja: 04 października 2021, 02:29

Re: SCST i karta FC QLogic

Post autor: Gerwaz »

Kable trzeba dobrać do adapterów, u mnie pasuje taki: Patchcord MM LC/UPC-LC/UPC duplex 15m 50/125 OM3. Jest to wielomodowy podwójny światłowód, inny niż stosują do internetu światłowodowego.
Pozdrawiam
miloszko
Posty: 2
Rejestracja: 11 stycznia 2022, 19:45

Re: SCST i karta FC QLogic

Post autor: miloszko »

Gerwaz pisze: 11 stycznia 2022, 22:34 Kable trzeba dobrać do adapterów, u mnie pasuje taki: Patchcord MM LC/UPC-LC/UPC duplex 15m 50/125 OM3. Jest to wielomodowy podwójny światłowód, inny niż stosują do internetu światłowodowego.
Pozdrawiam
Dzięki, a rzuciłbyś okiem na to co chce kupić? Nie bardzo chce tu spamować alledrogo. QLE2560 za 29.99
EDIT: chyba muszę mięć dwa FC/UPC - FC/UPC
Ostatnio zmieniony 11 stycznia 2022, 23:02 przez miloszko, łącznie zmieniany 1 raz.
miloszko
Posty: 2
Rejestracja: 11 stycznia 2022, 19:45

Re: SCST i karta FC QLogic

Post autor: miloszko »

Gerwaz pisze: 11 stycznia 2022, 22:34 Kable trzeba dobrać do adapterów, u mnie pasuje taki: Patchcord MM LC/UPC-LC/UPC duplex 15m 50/125 OM3. Jest to wielomodowy podwójny światłowód, inny niż stosują do internetu światłowodowego.
Pozdrawiam
hej, wysłałbyś mi paczki pod debiana 11 z scst ? oraz sterowniki pod windows 10 dla tej karty?
Gerwaz
Posty: 6
Rejestracja: 04 października 2021, 02:29

Re: SCST i karta FC QLogic

Post autor: Gerwaz »

Jest na aukcji za taką cenę i wygląda jak mój (Finistar) napisów nie widać - wtedy można by sprawdzić w pdf, ale wygląda to na LC/UPC - małe kwadratowe, FC są chyba okrągłe a SC duże kwadratowe (internet światłowodowy).
Sterowniki win10:
https://driverdownloads.qlogic.com/QLog ... 043&Os=217
opis instalacji dla debiana:
http://scst.sourceforge.net/qla2x00t-howto.html
Niedawno wyszła nowa wersja SCST 3.6, mogą wystąpić jakieś niezgodności nazw, bo to howto jest napisane dla wersji 8 lub 9 debiana, ja to testowałem na 10 i potem 11 i do końca nie poszło tak jak chciałem, bo po każdym restarcie systemu musiałem ładować moduły i konfigurację ręcznie.
Pod windowsem który będzie robił jak initiator instalujesz tylko sterownik i nic nie trzeba ustawiać, jeśli target na debianie zadziała pod windowsem sam pokaże się nowy dysk scsi - zakładasz partycje, format i gotowy.
Jak stracisz nerwy na SCST spróbuj LIO jest w debianie w standardowej instalacji, wystarczy zainstalować pakiet targetcli do konfiguracji: https://wiki.debian.org/SAN/iSCSI/LIO
Powodzenia
ODPOWIEDZ