Debian 11 "Bullseye" wydany (Nowe wydanie stabilne)

Ogólne pytania dotyczące systemu
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6377
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Debian 11 "Bullseye" wydany (Nowe wydanie stabilne)

Post autor: Yampress »

14 sierpnia 2021
Po 2 latach, 1 miesiącu i 9 dniach rozwoju, projekt Debian z dumą prezentuje swoją nową stabilną wersję 11 (nazwa kodowa "bullseye" ), która będzie wspierana przez następne 5 lat dzięki połączonej pracy zespołu Debian Security oraz zespół wsparcia długoterminowego Debiana .

Debian 11 "bullseye jest" dostarczany z kilkoma aplikacjami i środowiskami desktopowymi. Obejmuje teraz między innymi środowiska graficzne:

Gnom 3.38,
Plazma KDE 5.20,
LXDE 11,
LXQt 0,16,
MATE 1.24,
Xfce 4.16.

To wydanie zawiera ponad 11 294 nowych pakietów, co daje łącznie 59 551 pakietów, wraz ze znaczną redukcją ponad 9519 pakietów, które zostały oznaczone jako "przestarzałe" i usunięte. 42 821 opakowań zostało zaktualizowanych, a 5 434 opakowań pozostało bez zmian.

"bullseye" staje się naszym pierwszym wydaniem, które dostarcza jądro Linuksa z obsługą systemu plików exFAT i domyślnie używa go do montowania systemów plików exFAT. W konsekwencji nie jest już wymagane używanie implementacji systemu plików w przestrzeni użytkownika dostarczanej przez pakiet exfat-fuse. Narzędzia do tworzenia i sprawdzania systemu plików exFAT znajdują się w pakiecie exfatprogs.

Większość nowoczesnych drukarek jest w stanie korzystać z drukowania i skanowania bez sterowników, bez konieczności stosowania sterowników specyficznych dla dostawcy (często niewolnych). "bullseye" przedstawia nowy pakiet, ipp-usb, który korzysta z protokołu IPP-over-USB niezależnego od dostawcy, obsługiwanego przez wiele nowoczesnych drukarek. Dzięki temu urządzenie USB może być traktowane jako urządzenie sieciowe. Oficjalny backend SANE bez sterowników jest dostarczany przez sane-escl w libsane1, który używa protokołu eSCL.

Systemd w "bullseye" domyślnie aktywuje funkcję stałego dziennika z niejawnym powrotem do pamięci nietrwałej. Dzięki temu użytkownicy, którzy nie polegają na specjalnych funkcjach, mogą odinstalować tradycyjne demony rejestrujące i przełączyć się na korzystanie tylko z dziennika systemowego.

Zespół Debian Med bierze udział w walce z COVID-19 poprzez pakowanie oprogramowania do badania wirusa na poziomie sekwencji oraz do walki z pandemią za pomocą narzędzi stosowanych w epidemiologii; prace te będą kontynuowane z naciskiem na narzędzia uczenia maszynowego dla obu dziedzin. Praca zespołu nad zapewnieniem jakości i ciągłą integracją ma kluczowe znaczenie dla spójnych, powtarzalnych wyników wymaganych w nauce. Debian Med Blend posiada szereg aplikacji o krytycznym znaczeniu dla wydajności, które teraz korzystają z SIMD Everywhere. Aby zainstalować pakiety obsługiwane przez zespół Debian Med, zainstaluj metapakiety o nazwie med-*, które są w wersji 3.6.x.

Chiński, japoński, koreański i wiele innych języków ma teraz nową metodę wprowadzania Fcitx 5, która jest następcą popularnego Fcitx4 w "buster" ; ta nowa wersja ma znacznie lepszą obsługę dodatków Wayland (domyślny menedżer wyświetlania).

Debian 11 "bullseye" zawiera liczne zaktualizowane pakiety oprogramowania (ponad 72% wszystkich pakietów w poprzedniej wersji), takie jak:

Apache 2.4.48
Serwer DNS BIND 9.16
Kaligra 3.2
Konfiguracja kryptowalut 2.3
Emacs 27,1
GIMP 2.10.22
Kolekcja kompilatorów GNU 10.2
GnuPG 2.2.20
Inkscape 1.0.2
LibreOffice 7.0
Jądro Linux seria 5.10
MariaDB 10,5
OpenSSH 8.4p1
Perl 5,32
PHP 7,4
PostgreSQL 13
Python 3, 3.9.1
Rustykalny 1,48
Samba 4.13
Vim 8.2
ponad 59 000 innych gotowych do użycia pakietów oprogramowania, zbudowanych z ponad 30 000 pakietów źródłowych.

Dzięki tak szerokiemu wyborowi pakietów i tradycyjnej obsłudze szerokiej architektury, Debian po raz kolejny pozostaje wierny swojemu celowi, jakim jest "uniwersalny system operacyjny" . Nadaje się do wielu różnych zastosowań: od komputerów stacjonarnych po netbooki; od serwerów deweloperskich po systemy klastrowe; oraz dla serwerów baz danych, sieci i pamięci masowej. Jednocześnie dodatkowe działania związane z zapewnieniem jakości, takie jak automatyczna instalacja i testy aktualizacji dla wszystkich pakietów w archiwum Debiana, zapewniają, że "bullseye" spełnia wysokie oczekiwania użytkowników dotyczące stabilnego wydania Debiana.

Obsługiwanych jest łącznie dziewięć architektur: 64-bitowy PC / Intel EM64T / x86-64 ( amd64), 32-bitowy PC / Intel IA-32 ( i386), 64-bitowy little-endian Motorola/IBM PowerPC ( ppc64el), 64-bitowy IBM S/390 ( s390x), dla ARM armeloraz armhfdla starszego i nowszego sprzętu 32-bitowego, a także arm64dla 64-bitowej architektury "AArch64" oraz dla architektur MIPS mipsel(little-endian) dla sprzętu 32-bitowego i mips64elarchitektury dla 64- trochę sprzętu little-endian.
Release Notes https://www.debian.org/releases/bullsey ... ase-notes/

Download https://cdimage.debian.org/debian-cd/current/
Zablokowany