Karta grafiki do obróbki video

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
Teclaw
Posty: 12
Rejestracja: 04 lutego 2020, 00:12

Karta grafiki do obróbki video

Post autor: Teclaw »

Witam i zwracam się z prośbą o radę. Dysponuję leciwym komputerem z płytą Gigabajta EG31M-S2 ze zintegrowana grafiką G33 ze współdzieloną pamięcią główną max 4GB DDR2. Procesor E8500 3,16 MHz. Zasilacz 400 W(dobry z zabezpieczeniami). System Linux 9 Debian Stretch.
W zasadzie komputer spełnia moje oczekiwania, montowałem już filmiki z aparatu w rozdzielczości VGA, dawał radę. W żadne gry nie gram. Ostatni nabyłem kamerkę samochodową i nowy aparat umożliwiający nagrywanie w jakości FHD.
Pojawiły się problemy z wycinaniem i łączeniem klipów.
Nie chciałbym jeszcze wymieniać komputera na nowszy, czytałem, ze skuteczna może być instalacja karty grafiki z własną pamięcią i bardziej wydajnym procesorem graficznym.
Szukam jakiegoś rozwiązania budżetowego, wyłącznie do zastosowań amatorskich. Czytałem na forach, że niektóre karty grafiki niespecjalnie lubią się z Debianem i nie chciałbym "wdepnąć na jakąś minę". Chodzi tu o problemy ze sterownikami. Skłonny jestem przeznaczyć na to do około 1500 zł, nie chcę też montować jakiego "potwora" wymagającego zasilacza 1 kW.
Jeżeli ktoś dysponuje doświadczeniem z tej materii to będę wdzięczny za pomoc i radę.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Karta grafiki do obróbki video

Post autor: dedito »

Ja bym poobserwował czy nie brakuje Ci pamięci RAM, bo z opisu nie wynika aby to karta graficzna była wąskim gardłem.
Na czym polegają te problemy i jakiego oprogramowania używasz do obróbki video?
Teclaw
Posty: 12
Rejestracja: 04 lutego 2020, 00:12

Re: Karta grafiki do obróbki video

Post autor: Teclaw »

Używam "Flowblade Movie Editor", owszem mam deficyt RAM-u. Problem w tym, że do płyty już więcej nie włożę, 4GB to maksimum. Na dodatek wbudowana karta grafiki też korzysta z tej pamięci. Pomyślałem, że instalując dodatkowa kartę z np. 4GB lub więcej szybkiego Ramu rozwiążę problem. Ponieważ nie jestem graczem kwestia kart graficznych była poza moim obszarem zainteresowania i nie mam w tym zakresie zielonego pojęcia.
Dedito sugerujesz może zastosować inny program do obróbki video?
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Karta grafiki do obróbki video

Post autor: dedito »

Na razie staram się dowiedzieć na czym te problemy polegają.
Teclaw
Posty: 12
Rejestracja: 04 lutego 2020, 00:12

Re: Karta grafiki do obróbki video

Post autor: Teclaw »

Moim zdaniem główną przyczyną jest procesor i brak dobrego procesora grafiki ze wspomaganiem sprzętowym. Wielkość RAM-u też nie powala i komputer musi sięgać do przestrzeni wymiany, szczególnie że zintegrowana karta grafiki nie posiada własnej pamięci i sięga do pamięci płyty głównej. Może stwarzać problemy przy obróbce większych plików i bardziej zaawansowanym wykorzystaniu filtrów itp.
Objawy:
1. podczas odtwarzania filmów hd oba rdzenie wykazują wykorzystanie w granicach 70-80%. Wykorzystanie RAM 70-80%, przestrzeń wymiany około 300MB. Podczas oglądania z na YT filmów w wysokiej rozdzielczości na pełnym ekranie po około godzinie odtwarzacz się wiesza, widać ostatnio wyświetlaną klatkę i z głośnika słychać okresowe trzaski. Pomaga jedynie reset komputera.
2. Podczas próby renderingu wstecznego, żeby obejrzeć film od tyłu, edytor Flowblade po około 10 minutach się zawiesił. Udało się wykonać jedynie fragment kilkusekundowego klipu, oryginał trwa około 34 sekund. Obciążenie rdzenie procesora 90-100%, wykorzystanie pamięci jak poprzednio.
3. Podczas łączenia dwóch 34 sekundowych plików HD, trwało to około 12 minut doszło do zawieszenia komputera, przestał reagować na cokolwiek, skończyło się twardym resetem. Obciążenie obu rdzeni procesora stabilnie 100% przez cały czas. pamięć 80-90 %. Temperatura rdzeni procesora z normalnych 32 stopni osiągnęła 53 stopnie Celsjusza.
Oryginalne pliki to dwa pliki MOV po ok. 230 MB, plik końcowy 80 MB plik mjpg. Mimo zawieszenia komputera plik powstał i został zapisany.

Film półgodzinny wymagałby zapewne 12 godzinnej obróbki, o ile przedtem komputer by się nie zawiesił. Uprzednio łączenie klipów AVI w jakości VGA w film około półgodzinny trwało 50 minut. Korzystałem wówczas z programu "Kino" i z któryś wcześniejszych wersji Debiana.

Nie wydaje mi się aby jakikolwiek próby modyfikacji sterowników, konfiguracji były w stanie zmienić aktualny stan rzeczy.
Dla informacji na tym komputerze równolegle mam zainstalowany Win7 oraz Ubuntu. Pod Ubuntem filmy wyświetlane są poklatkowo, na podobieństwo pokazu slajdów. Pod Windowsem niewiele lepiej, filmy przycinają się. Ostatecznie najlepiej i tak działa Debian, przynajmniej filmy odtwarzają się płynnie.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Karta grafiki do obróbki video

Post autor: dedito »

Nie widzę aby ta karta była wspierana pod Linuksem w sprzętowej akceleracji video.
Stąd też proces dekodowania robi głównie CPU co widać po jego obciążeniu.
W tej sytuacji chyba najlepiej kupić cokolwiek co ma wsparcie dla sprzętowej akceleracji wideo.
https://wiki.archlinux.org/index.php/Ha ... son_tables
Przy tym budżecie i zasilaczu to przyjrzałbym się GTX 1050 z własnościowym sterownikiem.
Teclaw
Posty: 12
Rejestracja: 04 lutego 2020, 00:12

Re: Karta grafiki do obróbki video

Post autor: Teclaw »

Dzięki za pochylenie się nad problemem. Do tego samego wniosku doszedłem już na samym początku pytając o wybór karty graficznej. Doczytałem w internecie, że karty z Radeonem, jakkolwiek bardzo dobre, nie za bardzo działają pod Linuksem, chodzi o sterowniki nie zapewniające wspomagania sprzętowego. Ogólnie chipsety AMD są ponoć kiepsko obsługiwane przez sterowniki Linuksa.
Uściślając pytanie jakie karty grafiki, z jakimi chipsetami mają wsparcie dla Debiana w postaci dostępnych sterowników pozwalających na pełne wykorzystanie sprzętu? Nie chciałbym tracić kilku tygodni na wyszukiwaniu informacji w internecie i testowaniu kolejnych sterowników dla zakupionej karty. Stąd moje pytanie.
Biorę nawet też pod uwagę wybór grafiki o większym poborze mocy wraz z wymiana zasilacza na mocniejszy jako "inwestycji" na przyszłość, gdybym w końcu wymieniał cały sprzęt na nowszy. Czy GTX 1050 ze 128 bitowym przetwarzaniem wystarczy do opisanego zastosowania? W internecie do przetwarzania video rekomendują 256 bitowe karty tyle, że ceny dla mnie to są już kosmiczne.
Chcę jeszcze raz wyraźnie zaznaczyć, że interesuje mnie karta do amatorskiego montażu video i nie jestem fanem gier komputerowych ani bicia rekordów w szybkości przetwarzania.

Byłbym bardzo zainteresowany opiniami osób mających doświadczenie obróbce plików video.
ODPOWIEDZ