Debian jako graficzny serwer terminalowy z thinclientami

Konfiguracja serwerów, usług, itp.
kepak
Posty: 2
Rejestracja: 31 stycznia 2020, 09:23

Debian jako graficzny serwer terminalowy z thinclientami

Post autor: kepak »

Witam
Mam do rozwiązania poniższą łamigłówkę. Chcę skonfigurować serwer oparty na debianie terminalowy w taki sposób by cienkie klienty ( w ilości max. 5 sztuk) mogły się z nim połączyć i używać tego debiana w trybie graficznym. Co do aplikacji które tak będą wykorzystywane to prawdopodobnie będzie to przeglądarka i libreoffice. Chcę by działało to na tyle sprawnie by przynajmniej youtube w firefoxie chodził w miarę płynnie.
Co do serwera to jego konfiguracja jest do ustalenia ( na razie robię testy na maszynach wirtualnych). A co do cienkiego klienta to mam obecnie na stanie Wyse dx0d z dwurdzeniowym procesorem AMD, 2 GB ram i 2 GB Flash (ale jak będzie potrzeba to też mogę kupić coś mocniejszego, ważne żeby to był thin client a nie fat client (różnica jest taka, że cienki klient odpowiada tylko za zestawienie sesji i obsługę graficzną, a gruby klient odpala aplikacje u siebie lokalnie). Mogę nawet wykorzystać w tym celu Raspberry Pi.

Testowałem następujące rozwiązania:

1. LTSP - W 2019 wyszła nowa wersja przepisana praktycznie od 0 i z tego co zaobserwowałem nie działa ona już z cienkimi klientami tylko z grubymi. Działa ona w taki sposób, że przez IPXE pobiera ona obraz systemu i odpala go na lokalnym kliencie, następnie synchronizuje ona dane użytkownika z serwerem. Niestety nie o to mi chodzi. Niespecjalnie widzę też sens pchać się w starą wersje która zapewne niedługo przestanie być wspierana ( a przy okazji zrobił się bałagan w nazewnictwie i przy szukaniu pomocy w google stara wersja miesza się z nową).
2. Serwer XRDP - Nie jestem przekonany do mieszania do tego technologii microsoftowych. W dodatku terminal z Wyse ThinOs resetuje sesje RDP podczas odpalania środowiska graficznego ( na windowsowym RDP działa poprawnie, mógłbym użyć do tego pewnie jakiegoś Slaxa na terminalu ale uznałem ,że jak WYSE daje soft obsługujący RDP to niech z niego korzysta). W dodatku konfiguracja XRDP dla wielu jednoczesnych sesji może być kłopotliwa.
3. X2Go - Udało mi się to wdrożyć prawie bez problemu ( nie chciał mi się uruchomić system z PXE, ale nie jest to wymagane do działania i po prostu użyłem Slaxa) ale wydajność tego była zbyt mała jak na moje potrzeby i przede wszystkim X2Go nie obsługuje przekierowań urządzeń USB.

Zastanawiam się dalej co z tym zrobić. Prosiłbym o sugestie i porady. Nie wykluczam oczywiście, że macie inne doświadczenia z danymi rozwiązaniami niż ja po kilku godzinach testowania, więc zachęcam do podzielenia się nimi.
mariaczi
Member
Posty: 1343
Rejestracja: 08 lutego 2008, 12:58
Lokalizacja: localhost@śląskie

Re: Debian jako graficzny serwer terminalowy z thinclientami

Post autor: mariaczi »

ODPOWIEDZ