Zatrzymane uruchamiania wersji Live

Pomoc dotycząca instalacji systemu
JerzyB
Posty: 6
Rejestracja: 29 sierpnia 2019, 12:53

Zatrzymane uruchamiania wersji Live

Post autor: JerzyB »

Uruchamianie Debiana 10 Live 64 Bit kończy się komunikatem w załączeniu .Co należy zrobić, aby grafika wystartowała? Karta graficzna

Kod: Zaznacz cały

00:01.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Kabini [Radeon HD 8240 / R3 Series]
Obrazek
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Zatrzymane uruchamiania wersji Live

Post autor: dedito »

Środowisko graficzne powinno wystartować automatycznie, bez wpisywania startx.
O jakiej wersji live mowa?
Jeśli jest to wersja standard to ona jest bez środowiska graficznego.
JerzyB
Posty: 6
Rejestracja: 29 sierpnia 2019, 12:53

Re: Zatrzymane uruchamiania wersji Live

Post autor: JerzyB »

Ściągnąłem ten obraz: debian-live-10.0.0-amd64-kde.iso stąd https://cdimage.debian.org/debian-cd/cu ... bt-hybrid/
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Zatrzymane uruchamiania wersji Live

Post autor: dedito »

Proponuje wybrać coś z tej lokalizacji https://cdimage.debian.org/images/unoff ... -firmware/
Zawiera już sterowniki, które ze względów polityki Debiana nie są zawarte w oficjalnych obrazach.
Coś konkretnego mogę zaproponować jak określisz swoje potrzeby.
JerzyB
Posty: 6
Rejestracja: 29 sierpnia 2019, 12:53

Re: Zatrzymane uruchamiania wersji Live

Post autor: JerzyB »

Na Ubuntu 16.4 nie wolne sterowniki grafiki nie zadziałały na tym laptopie.
Nie rozumiem w czym rzecz. Skoro jest środowisko KDE to powinny być, tak sądzę, sterowniki do kart graficznych.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Zatrzymane uruchamiania wersji Live

Post autor: dedito »

Napisz dokładnie co to za sprzęt i co chcesz zrobić (poza uruchomieniem systemu live).
JerzyB
Posty: 6
Rejestracja: 29 sierpnia 2019, 12:53

Re: Zatrzymane uruchamiania wersji Live

Post autor: JerzyB »

Packard Bell EasyNote, 4GB Ram, procesor dwurdzeniowy AMD E1 2500, karta graficzna Radeon HD 8240, dysk gpt, UEFI. Chcę wypróbować i ewentualnie zainstalować Debiana 10. Obecnie zainstalowany Windows 8.1 oraz Kubuntu 16.4 LTE 64bit.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Zatrzymane uruchamiania wersji Live

Post autor: dedito »

Debian jest troszkę trudniejszy od dystrybucji *buntu.
Jak już ściągnąłeś wersję KDE Debiana to nie zaszkodzi spróbować uruchomić i sprawdzić jak radzi sobie na tym sprzęcie.
Ale, żeby nie mieć problemów ze sterownikami to zalecam wersję KDE ze składnikami "nonfree" https://cdimage.debian.org/images/unoff ... onfree.iso
JerzyB
Posty: 6
Rejestracja: 29 sierpnia 2019, 12:53

Re: Zatrzymane uruchamiania wersji Live

Post autor: JerzyB »

Na stacjonarnym komputerze na którym zainstalowałem(!) Debiana 10 32 bit, ze środowiskiem KDE system i grafika działa, co prawda na sterowniku vesa(nie może na innym bo karta grafiki wbudowana i wiekowa), ale działa - prawidłowo. Ponadto, nie widzę specjalnych różnic w sposobie instalacji Ubuntu w porównaniu z Debianem. Nie wiem jak to wygląda przy instalacji wersji 64 bit z UEFI. Z Ubuntu miałem trochę problemów, zawsze po aktualizacji shim grub2 przestawał działać. Zablokowałem aktualizację tego pliku i nie mam z tym problemów od kilku lat. Nie wiem co miałeś na myśli pisząc, że Debian jest trudniejszy. W czym trudniejszy? Zauważyłem, że ekran logowania nie pokazuję się taki jaki jest zainstalowany sddm, tylko trzeba logować się z konsoli. Instalacja xlogon bodajże, działa, ekran logowania lxde działa w jedną stronę - wylogowuje natomiast przy starcie systemu ekranu logowania nie ma, konsola ratuje sytuację. Czy to te trudności miałeś na myśli? Ktoś, kto pierwszy raz ma do czynienia z Linuxem może zniechęcić się do niego po takich prozaicznych trudnościach. Skorzystam, z Twoich sugestii i powalczę, bo potraktowałem te trudności jak wyzwanie.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Zatrzymane uruchamiania wersji Live

Post autor: dedito »

Debian jest trudniejszy w obsłudze bo nie ma tylu "ułatwiaczy" co *buntu.
Ze sterownikiem do karty powinno być ok po zainstalowaniu paczki firmware-amd-graphics.
ODPOWIEDZ