[+]program rozruchowy Linuksa na pendrive

Pomoc dotycząca instalacji systemu
KodZ
Posty: 5
Rejestracja: 08 grudnia 2018, 23:50

[+]program rozruchowy Linuksa na pendrive

Post autor: KodZ »

Witam.

Chciałbym zainstalować sobie Linuksa oraz poznać ten system. Wybrałem jak się pewnie domyślacie Debiana a dokładnie będę chciał zainstalować sobie poprzez wykonanie botowalnego pendriva Debiana w wersji testowej. Przygotowałem sobie nawet na to oddzielny dysk i go podłączyłem. Problem w tym kwi że muszę mieć również windowsa (dokładnie 10) a nie chcę aby przy uruchomieniu pojawiał się program rozruchowy Grub bądź lilo (jeżeli dobrze doczytałem to te dwa są dostępne) z możliwością wyboru Linuksa czy Windowsa. Chciałbym aby na drugim pendrivie został zainstalowany program rozruchowy dzięki któremu po włożeniu go pod slot usb będę mógł wybrać system jaki chcę uruchomić bądź po włożeniu go uruchomi się Linux zainstalowany na dysku o którym wspominałem. Niestety tej jednej rzeczy nie potrafię odnaleźć poprzez google, ale najprawdopodobniej nie wiem jakiej frazy użyć. Dlatego zwracam się z pytaniem jak tego mógłbym dokonać?
Ostatnio zmieniony 15 grudnia 2018, 23:43 przez KodZ, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: program rozruchowy Linuksa na pendrive

Post autor: dedito »

Podczas instalacji systemu możesz wskazać miejsce instalacji Grub'a.
KodZ
Posty: 5
Rejestracja: 08 grudnia 2018, 23:50

Re: program rozruchowy Linuksa na pendrive

Post autor: KodZ »

Dobrze ale to nie "rozwali" mi aktualnego bootloadera (czy jak to się tam nazywa) dzięki któremu uruchamia się system windows? Pytam bo tylko widziałem na filmach youtubowskich jak się instaluje Linuksa.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: program rozruchowy Linuksa na pendrive

Post autor: dedito »

Jeśli we wskazanym miejscu nie ma windowsowego bootloadera to nic się nie "rozwali".
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2302
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Re: program rozruchowy Linuksa na pendrive

Post autor: LordRuthwen »

Jak masz EFI to zainstaluje drugi, w UEFI możesz wtedy wybrać bootloader, w linuksowym będzie też Windows widoczny.
Jeśli masz zwykłego MBR to oczywiście, że nadpisze, ale powinien też znaleźć Windowsa i dodać go do swojego menu.
KodZ
Posty: 5
Rejestracja: 08 grudnia 2018, 23:50

Re: program rozruchowy Linuksa na pendrive

Post autor: KodZ »

Ehh. Meczę się z tym od kilku dni. Niestety net install u mnie nie działa.... ale udało mi się uruchomić przez ściągnięcie dvd 1szego oraz nagranie na pendrive poprzez rufus-3.4 i działa, ale mam kolejny prblem z którym borykam się któryś dzień. Mam 4 partycje ponieważ windows 10 tyle wymaga. Co ja mam zrobić by zainstalować linuxa? Próbowałem gparted instalowane oddzielnie ale nie ma pojęcia jak zrobić zamiast podstawowej to rozszerzoną partycje... Pomocy... bo już mam dość...

AAA.... dysk który podłączyłem okazał się uszkodzony dlatego wygenerowałem sobie 100 gb na obecnym ale on ma 4 partycje.
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2302
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Re: program rozruchowy Linuksa na pendrive

Post autor: LordRuthwen »

Pokaż jak wygląda układ partycji.
zbig
Posty: 99
Rejestracja: 29 stycznia 2009, 10:42

Re: program rozruchowy Linuksa na pendrive

Post autor: zbig »

Trochę kombinujesz. Do przetestowania i zapoznania się z linuksem wystarczą dwa pendrivy. Na jednym instalujesz iso - najlepiej live cd. Możesz od razu przetestować dane distro i sprawdzić czy Tobie odpowiada, a następnie zainstalować je na drugim. Ważne aby docelowy pendrive był szybki, najlepiej na USB3. Na nim instalujesz także GRUB. Dysku głównego nie dotykasz.
Do przetestowania debiana polecam zapoznanie się z https://www.bunsenlabs.org/index.html to skonfigurowany debian stable z openboxem i tint2.
Chcesz debiana testing - wystarczy zmienić wpisy w /etc/apt/sources.list na testing i zaktualizować system.
KodZ
Posty: 5
Rejestracja: 08 grudnia 2018, 23:50

Re: program rozruchowy Linuksa na pendrive

Post autor: KodZ »

Obrazek
LordRuthwen: Układ partycji wygląda tak jak wyżej. Ta nieprzydzielona przestrzeń ma być na Linuksa.

zbig: uruchomiłem debiana na pendrivie w wersji live i działał ale chcę mieć go na dysku. Zainstalowanie z tego co przypuszczam nie stanowi obecnie problemu, tylko z tego co się doczytałem mam za dużo partycji podstawowych i teraz muszę zrobić rozszerzoną. Wszystko pięknie ale nie wiem jak to zrobić i nie mogę odnaleźć jakiegoś poradnika.
zbig
Posty: 99
Rejestracja: 29 stycznia 2009, 10:42

Re: program rozruchowy Linuksa na pendrive

Post autor: zbig »

Osobiście namawiam Ciebie na instalację debiana na drugim pendrive (jako dysku zewnętrznym). Nie zmieniasz w ten sposób nic na dysku twardym.
Jeśli jednak chcesz instalować na dysku wewnętrznym to:
- masz pewnie MBR - obsługuje on 4 partycje (np. 3 podstawowe + 1 rozszerzoną). Musisz usunąć jedną partycję podstawową i z całej dostępnej, wolnej przestrzeni dyskowej utworzyć partycję rozszerzoną. Następnie możesz podzielić partycję rozszerzoną na podpartycje.
- możesz przeprowadzić konwersję z MBR na GPT i nie masz wtedy ograniczenia do 4 partycji podstawowych.
Zablokowany