Nie mogę się zalogować

Zagadnienia dotyczące menadżerów okien, środowisk graficznych - X, KDE, GNOME, Fluxbox, XFCE., Compiz itp.
Jdwind
Posty: 60
Rejestracja: 17 lipca 2007, 14:20
Lokalizacja: Podkarpacie

Nie mogę się zalogować

Post autor: Jdwind »

Widzę, że podobny temat jest kilka postów niżej, ale tam problemem był zapełniony dysk. U mnie podobnie, XFCE, najnowszy testing po aktualizacji nie mogę się zalogować do x-ów. Wpisuję w okno logowania login, hasło, chwilę mieli i z powrotem wyskakuje okienko logowania. Próbowałem także na root'a, to samo. Sprawdzałem dysk df -H, ale miejsca mam nadto, więc nie tu leży przyczyna. Gdzie szukać jakichś informacji, logów?
EDIT:
sprawdziłem w ~/.xsession_errors, niestety nie wiele zapamiętałem, ale widzę że chyba chodzi o błąd z xorg.conf lub jeszcze ewentualnie o uprawienia do któregoś z folderów/plików, ale nie zapamiętałem nazwy. Wczoraj, przed aktualizacją systemu wszystko pięknie działało, coś musiało się zepsuć po upgradzie. Tylko jak to naprawić? Czy próbować, wg poradnika w przyklejonych - dpkg-reconfigure xserver-xorg czy czegoś jeszcze innego? Z tym, że do momentu wpisania okna logowania X-y są uruchomione, więc może tu nie chodzi o sam xserver tylko bardziej o te uprawnienia? Wczoraj, podczas aktualizacji apt nie pytał o nic.

Na drugim komputerze (z którego teraz piszę) też po aktualizacji nie chciał od razu wystartować użytkownik po zalogowaniu, minęła ok. minuta zanim poszedł. Na tamtym, niestety, nie mogę się dalej zalogować.


Moderowano: scaliłem wiadomości, proszę nie pisać posta pod postem, zamiast tego używać edycji wiadomości.
Ostatnio zmieniony 30 lipca 2018, 07:52 przez dedito, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Nie mogę się zalogować

Post autor: dedito »

Będąc na ekranie logowania przełącz się na konsolę (ctrl+al+f1) zaloguj się tam na użytkownika z którym jest problem i po zalogowaniu spróbuj załadować środowisko XFCE poleceniem:

Kod: Zaznacz cały

startxfce4
Jdwind
Posty: 60
Rejestracja: 17 lipca 2007, 14:20
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Nie mogę się zalogować

Post autor: Jdwind »

Niestety, XFCE nie startuje. Pokazuje coś w rodzaju: zasoby niedostępne, serwer ustawiony na 0 (piszę z pamięci, nie mam jak skopiować loga). Wygląda to na błąd z xorg, o ile się nie mylę. Karta to NVidia 9600gt, sterowniki noveau.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Nie mogę się zalogować

Post autor: dedito »

To będziesz musiał jakoś te logi przedstawić bo z fusów tu nie wróżymy ;)
Wrzuć na pendriva lub w ostateczności zrób zdjęcie.
Można jeszcze spróbować założyć nowe konto i na to próbować się logować.
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2302
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Re: Nie mogę się zalogować

Post autor: LordRuthwen »

Nvidia ostatnio coś mieszała ze sterownikami własnościowymi, spróbuj je zainstalować.
Awatar użytkownika
marcin1982
Moderator
Posty: 1730
Rejestracja: 05 maja 2011, 12:59
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Nie mogę się zalogować

Post autor: marcin1982 »

Plik binarny albo któraś biblioteka xfce4-panel kończy z segmentation fault, ale nie zgłębiałem tematu. Sterowniki karty graficznej otwartoźródłowe, nouveau. Doinstalowane później Mate ruszyło bez problemu. W aktualizacjach zauważyłem libX11-6 - z czym nie został przekompilowany jakiś komponent Xfce. Trzeba czekać.
Jdwind
Posty: 60
Rejestracja: 17 lipca 2007, 14:20
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Nie mogę się zalogować

Post autor: Jdwind »

Rozumiem, w takim razie czekam na aktualizację. Na drugim komputerze, o którym wspomniałem wcześniej, jest karta Radeona, tam chwilę pomieliło i X-y ruszyły. Dziękuję bardzo za informacje.
ODPOWIEDZ