[+] Nie można utworzyć partycji podczas instalacji.

Pomoc dotycząca instalacji systemu
sullivan
Beginner
Posty: 129
Rejestracja: 03 września 2008, 17:07
Lokalizacja: Zielona Góra

[+] Nie można utworzyć partycji podczas instalacji.

Post autor: sullivan »

Cześć. Mam dość nietypowy problem, z którym się nigdy podczas instalacji debiana nie spotkałem. Pobrałem i wypaliłem na USB obraz debiana w wersji testowej amd64 ( Pierwsza płyta DVD, ok. 4 GB ). Na dysku twardym mam 34 GB wolnej przestrzeni, na której chciałbym zainstalować system obok Windows 10 (zaznaczam, że wcześniej instalowałem Kali Linux i nie było najmniejszych problemów). Instalator uruchamia się prawidłowo w UEFI, ale denerwują mnie 2 rzeczy. Pierwsza to brak sterowników do kart sieci bezprzewodowych, więc nie będę mógł pobrać dodatkowych pakietów podczas instalacji (ze sterownikiem do wifi włącznie), ale druga jest poważniejsza. Gdy instalator przechodzi do programu partycjonującego nie jestem w stanie utworzyć głównego systemu plików. Nie ma ani ext3, ani ext4. Dostaję komunikat, że aktualne jądro nie posiada załadowanych modułów do obsługi woluminów dysków logicznych i instalator dalej nie przechodzi... Próbowałem nawet ustawić opcję automatycznego partycjonowania największej, wolnej przestrzeni na dysku lecz z tym samym skutkiem. To bubel obrazu czy ja coś źle robię? Obraz pobrałem dzisiaj z oficjalnych źródeł debiana. Z góry dziękuję za pomoc.
Ostatnio zmieniony 17 lipca 2018, 14:30 przez sullivan, łącznie zmieniany 1 raz.
Debifan
Posty: 60
Rejestracja: 29 marca 2017, 19:57

Re: Nie można utworzyć partycji podczas instalacji.

Post autor: Debifan »

Może trzeba pójść w tę stronę: https://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=16751
Awatar użytkownika
lizard
Beginner
Posty: 287
Rejestracja: 08 lutego 2016, 18:47

Re: Nie można utworzyć partycji podczas instalacji.

Post autor: lizard »

Metoda z forum DUG jest nieskuteczna w tym przypadku - twórcy obecnej wersji testowej zapomnieli dodać obsługę natywnych systemów plików do instalatora.

Możliwości:
  1. Poczekać na wydanie testowe, które posiada moduły obsługi systemów plików niezbędnych do instalacji Debiana.
  2. Bawić się w ręczną instalację pakietów z liveCD.
  3. Zainstalować podstawowy system z gałęzi stabilnej, wykonać upgrade do testowej i dociągnąć resztę oprogramowania.
sullivan
Beginner
Posty: 129
Rejestracja: 03 września 2008, 17:07
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Nie można utworzyć partycji podczas instalacji.

Post autor: sullivan »

Dziękuję. Pobrałem bardziej aktualny obraz wersji testowej i instalacja poszła bez najmniejszych problemów. Do zamknięcia.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Nie można utworzyć partycji podczas instalacji.

Post autor: dedito »

Proszę oznaczyć wątek jako rozwiązany zgodnie z zasadami forum.
Zablokowany