Taka samam nazwa użytkownika i grupy

Tematy związane z oprogramowaniem, instalacją, konfiguracją
norzep
Posty: 11
Rejestracja: 19 lipca 2016, 13:22

Taka samam nazwa użytkownika i grupy

Post autor: norzep »

Konfigurując serwer na bazie Debiana nieopatrznie utworzyłem usera i grupę o tej samej nazwie. Teraz z komputera z MS Win10 tego użytkownika widać katalog usera, natomiast nie widać katalogu udostępnianego w /home/[user]/www (Winda nie pokaże dwóch katalogów o tej samej nazwie). Ponieważ to rozwiązanie funkcjonuje mi już od roku, a user ma już ładnych parędziesiąt "gigów" plików, nie chciałbym tworzyć nowego usera. Co mogę zrobić, by katalog /home/[user]/www stał się w Windzie widoczny?
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Taka samam nazwa użytkownika i grupy

Post autor: dedito »

Nie bardzo rozumiem w czym problem.
Proszę o jakieś wydruki z konsol/terminali, zrzuty graficzne, komunikaty ... bo z opisu nie odgaduję istoty problemu.
norzep
Posty: 11
Rejestracja: 19 lipca 2016, 13:22

Re: Taka samam nazwa użytkownika i grupy

Post autor: norzep »

Zwykle jest tak, że z komputera z windowsem użytkownik "widzi" na serwerze: swój katalog ze swoimi plikami prywatnymi, umieszczonymi na serwerze linuxowym w katalogu /home/[user]. W sieci jest on niewidoczny dla innych użytkowników Windows. W tym katalogu znajduje się katalog /home/[user]/www/, który jest możliwy do oglądania przez innych tylko przez przeglądarkę. Drugim katalogiem, który Windows zwykle "widzi", to katalog z udziałami w grupie. Wszystko to działa, kiedy user ma inną nazwę niż grupa, w której ten user ma udziały. Po stronie serwera debianowego wszystko gra, działa. Kiedy użytkownik i grupa, w której ten użytkownik ma udziały są takie same, Windows w swoim menadżerze plików, serwerowego katalogu prywatnego nie "widzi". Właśnie dlatego, że musiałby "widzieć" 2 katalogi o tej samej nazwie. Użytkownik kompa windowsowego nie ma dostępu do katalogu /home/[user]. Ja to skiepściłem na etapie ustawiania grup i użytkowników i stąd cały mój kłopot.
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2302
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Re: Taka samam nazwa użytkownika i grupy

Post autor: LordRuthwen »

Coś kręcisz, Debian domyślnie tworząc użytkownika darek tworzy też grupę darek i go do niej dodaje oraz przypisuje i użytkownikowi i grupie katalog domowy.
I samba takie właśnie katalogi udostępnia i wszystko w środku widać, bo niby czemu nie.
norzep
Posty: 11
Rejestracja: 19 lipca 2016, 13:22

Re: Taka samam nazwa użytkownika i grupy

Post autor: norzep »

No to inaczej. Na windowsowym komputerze użytkownika user tworzę skrót do zasobów na serwerze \\serwer\user. Windows widzi tylko zasób z grupy user. Nie widzi katalogu usera.
W smb.conf dla zasobu [user]
path=/home/zasoby_samby/user
I to widać.
Natomiast katalogu /home/user, Windows już nie widzi.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Taka samam nazwa użytkownika i grupy

Post autor: dedito »

Chyba zaczynam rozumieć, że chodzi o dwie różne usługi:
1. Zasoby /home/user serwowane przez sambę z którymi nie ma problemu.
2. Zasoby /home/user/www serwowane przez serwer www z którymi jest problem.
Jeśli tak to problemu szukałbym w uprawnieniach do tego katalogu i jego zawartości.
Użytkownik/grupa na którym pracuje serwer www powinien mieć dostęp do tego katalogu.
norzep
Posty: 11
Rejestracja: 19 lipca 2016, 13:22

Re: Taka samam nazwa użytkownika i grupy

Post autor: norzep »

No właśnie nie do końca. Raczej odwrotnie. Tak to skiepściłem, że od komputera z windą nie mam dostępu do /home/user, natomiast mam dostęp do /home/zasoby_samby/user. Zasoby serwowane przez serwer www (u mnie Apache) działają. Te ostatnie otwierają się przez wewnętrzny adres http://xxx.xxx.xx.x/~user. Ponieważ katalog www jest w /home/user/www, użytkownik nie potrafi niczego udostępnić. Podejrzewam, że gdyby to co nazywa się /home/user nazywało się /home/userek to byłoby ok, bo winda widziałaby wtedy katalogi o nawie: user i userek, czyli różne. Nie mam jednak pewności, czy jak zacznę grzebać w nazwach userów, grup i nie wiadomo czego jeszcze, to czy nie rozwalę czegoś na amen.
norzep
Posty: 11
Rejestracja: 19 lipca 2016, 13:22

Re: Taka samam nazwa użytkownika i grupy

Post autor: norzep »

No nic. Stawiam testowy serwer i przetestuję zmieniane nazw. Albo grupy, albo usera.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Taka samam nazwa użytkownika i grupy

Post autor: dedito »

Coś mieszasz.
Przecież obydwa zasoby /home/user i /home/zasoby_samby/user obsługuje ta sama samba.

Podejrzewam teraz, że chodzi o katalog domowy na serwerze, że to jest niedostępne z poziomu Windows.
Rozumiem, że użytkownik Windows, którego login ma swój odpowiednik na serwerze Linux ma mieć dostęp do swojego katalogu domowego na tymże serwerze.

Jeśli tak, to kwestia odpowiedniej konfiguracji Samby i Windowsa.

Już dawno się tym nie bawiłem.
Kiedyś po stronie Windowsa ustawiałem logowanie do domeny a po stronie Linuksa ustawiałem Sambę jako kontroler domeny, dodawałem udział [homes] ... teraz pewnie są już inne zasady.
https://wiki.samba.org/index.php/User_Home_Folders
Awatar użytkownika
lizard
Beginner
Posty: 287
Rejestracja: 08 lutego 2016, 18:47

Re: Taka samam nazwa użytkownika i grupy

Post autor: lizard »

Usuń komentarze z /etc/samba/smb.conf i pokaż:

Kod: Zaznacz cały

grep -vE '^[[:space:]]*([#;]|$)' /etc/samba/smb.conf
ODPOWIEDZ