naklejka na samochód

Wszystko Off Topic
Awatar użytkownika
arturromarr
Beginner
Posty: 186
Rejestracja: 14 sierpnia 2015, 01:21

naklejka na samochód

Post autor: arturromarr »

Witam,
Czasem zauważam, że właściciele samochodów naklejają logo znanej firmy z nadgryzionym jabłkiem.
Pomyślałem, że może to fajny pomysł na promowanie Linuxa.
Zrobiłbym naklejki na zamówienie, tylko zastanawiam się, jak to wygląda od strony prawnej.
Czy znany nam wszystkim wizerunek pingwina jest czyjąś własnością, jak jest z logiem Debiana?
Czy mogę bez obawy wysłać te znaki graficzne firmie robiącej naklejki na zamówienie?
Czy wie ktoś, gdzie są określone prawa własności do tych znaków graficznych i słów Linux, Debian.
Na komputer mam naklejki, bo bez problemu są dostępne, ale z jakimiś na samochód jest problem.

Jeszcze by się przydała jakaś naklejka na klawisz na klawiaturze M$, bo mnie denerwuje. :)

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: naklejka na samochód

Post autor: dedito »

Prawa do loga Debiana są jasno określone na stronie projektu.
https://www.debian.org/logos/
https://wiki.debian.org/DebianLogo
Debian Restricted Use Logo License
Copyright (c) 1999 Software in the Public Interest

This logo may only be used if:
the product it is used for is made using a documented procedure as published on www.debian.org (for example official CD-creation), or
official approval is given by Debian for its use in this purpose
May be used if an official part of debian (decided using the rules in I) is part of the complete product, if it is made clear that only this part is officially approved
We reserve the right to revoke a license for a product
Permission has been given to use the restricted logo on clothing (shirts, hats, etc) as long as they are made by a Debian developer and not sold for profit.
Awatar użytkownika
arturromarr
Beginner
Posty: 186
Rejestracja: 14 sierpnia 2015, 01:21

Re: naklejka na samochód

Post autor: arturromarr »

Czyli dobrze rozumiem, że nie mogę nakleić loga Debiana na samochód, dla jego promocji?
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: naklejka na samochód

Post autor: dedito »

Jak masz problem ze zrozumieniem tekstu, to wrzuć w translator Googla.
Awatar użytkownika
arturromarr
Beginner
Posty: 186
Rejestracja: 14 sierpnia 2015, 01:21

Re: naklejka na samochód

Post autor: arturromarr »

Od translatora zaczynam, bo faktycznie angielski jest moją słabą stroną.
Dlatego pytam, bo translator to jednak tylko algorytm i czasem przeinacza trochę.
Według niego, poza oficjalnymi produktami jedynie programiści mogą używać loga na ubraniach, jeśli robią to bez zysku. Czy tak to wygląda i nie mogę wykonać dla siebie samego takiej naklejki?
Czy dotyczy to również Awatarów na forach czy to już coś innego?
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: naklejka na samochód

Post autor: dedito »

Robię dzisiaj za interfejs do strony Debiana.
Debian has two logos. The official logo (also known as open use logo) contains the well-known Debian swirl and best represents the visual identity of the Debian Project. A separate, restricted-use logo, also exists for use by the Debian Project and its members only. To refer to Debian, please prefer the open use logo.
Awatar użytkownika
arturromarr
Beginner
Posty: 186
Rejestracja: 14 sierpnia 2015, 01:21

Re: naklejka na samochód

Post autor: arturromarr »

Ja widzę, te teksty z linków za, które Ci oczywiście dziękuję.
Nie mam tylko do końca pewności jak je rozumieć. Czy mogę robić sobie naklejkę z tego ofijcalnego loga (also known as open use logo)?
Jeśli jest na licencji GPL 3 to czy mogłem sobie je przerobić na Avatar taki jak mój?
Awatar użytkownika
saturno
Junior Member
Posty: 741
Rejestracja: 08 lipca 2008, 20:04

Re: naklejka na samochód

Post autor: saturno »

arturromarr pisze: 21 lutego 2018, 10:35 Czy wie ktoś, gdzie są określone prawa własności do tych znaków graficznych i słów Linux, Debian.
W wyszukiwarce grafiki Google ma po naciśnięciu: Narzędzia pojawiają się dodatkowe filtry w tym min.: Prawa do użytkowania gdzie sobie wybierzesz potrzebną licencję.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: naklejka na samochód

Post autor: dedito »

arturromarr pisze: 21 lutego 2018, 15:23 Nie mam tylko do końca pewności jak je rozumieć.
Jeśli jest na licencji GPL 3 to czy mogłem sobie je przerobić na Avatar taki jak mój?
Jakiego konkretnie tekstu nie rozumiesz?
Zaznajomiłeś się z ogólną charakterystyką LGPL i CC BY-SA 3.0?
Gdzie Ty tam widzisz powołanie na GPL 3?
Awatar użytkownika
arturromarr
Beginner
Posty: 186
Rejestracja: 14 sierpnia 2015, 01:21

Re: naklejka na samochód

Post autor: arturromarr »

dedito pisze: 21 lutego 2018, 16:45 Gdzie Ty tam widzisz powołanie na GPL 3?
W tym linku od Ciebie:
"The Debian Open Use Logo(s) are Copyright (c) 1999 Software in the Public Interest, Inc., and are released under the terms of the GNU Lesser General Public License, version 3 "
Pytam, bo nie rozumiem do końca prawniczego języka licencji, a do tego znam słabo angielski.
Czy, ktoś może prosto odpowiedzieć czy mogę zlecić wykonanie dla siebie takiej naklejki i czy mogę przerabiać logo na potrzeby własnego avatara na forum?
Zablokowany