debian 9 konfiguracja sieci

Konfiguracja serwerów, usług, itp.
SxwarQ
Posty: 2
Rejestracja: 06 lutego 2018, 18:46

debian 9 konfiguracja sieci

Post autor: SxwarQ »

Witam, chcę postawić kontroler domeny opart na sambie ale juz na samym początku pojawiają sie problemy
całość robię z tego przewodnika https://www.it-adamczyk.pl/warsztaty/do ... acja-2017/ i juz przy konfiguracji /etc/network/interfaces jest problem. Dostawca internetu to orange z Funboxem ( w którym zabrakło gniazd sieciowych) dlatego podłączyłem drugi router TL-WR 1043nd
Sieć z Funboxa adresację ma 192.168.1.10 do 150 a TL 192.168.2.1 i dalej. Przyszly serwer ma wbudowane 2 karty sieciowe jedna miała być podłączona do funboxa a druga do tl i na niej chciałem stawiac sambe i domenę.
/etc/network/interfaces wygląda tak

Kod: Zaznacz cały

# The loopback network interface
auto lo
iface lo inet loopback
#The primary network interfece
allow-hotplug enp3s0
#iface enp3s0 inet dhcp
iface enp3s0 inet static
# ip address
address 192.168.1.50
#network address
network 192.168.1.1
#subnet mask
netmask 255.255.255.0
#broadcast address
broadcast 192.168.1.255
#dafault gateway
gateway 192.168.1.1
#name server
dns-nameservers 8.8.8.8
i przy takim ustawieniu internet znika z funboxa a pozostaje to co jest podłączone do tl-wr1043
na Funboxie przypisałem stały adres przyznawany po mac'u tej karty.

gdy włącze dhcp ( iface enp3s0 inet dhcp )pobiera adres i jest internet tylko czy przy takim ustawieniu bedzie traktował to jako adres statyczny...

Przeglądając ten poradnik odnoszę wrazenie ze całość będzie opierać sie na jednej karcie sieciowej a jak zrobić aby komputery z routera TL czyli adresów 192.169.2... widziały sambę która będzie stała na adresie 192.168.1.50. Proszę o podpowiedz jak rozwiazac ten problem
Ostatnio zmieniony 07 lutego 2018, 08:10 przez LordRuthwen, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: używaj znaczników CODE
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2302
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Re: debian 9 konfiguracja sieci

Post autor: LordRuthwen »

1. Brakło wolnych portów ale wystarczyłoby podpiąć switcha zamiast routera, niepotrzebnie dwukrotnie NATujesz ruch, chyba, że to działanie zamierzone.
2. Co autor miał na myśli w stwierdzeniu:
i przy takim ustawieniu internet znika z funboxa a pozostaje to co jest podłączone do tl-wr1043
3. Jeśli masz adres przypisywany z DHCP, ale jest on zawsze taki sam, np w związku z konfiguracją mac-ip, to tak, taki adres jest statyczny - to jest semantyka, chodzi o to, żeby był stały a nie wpisany na sztywno.
Odpowiadając na pytanie:
Przeglądając ten poradnik odnoszę wrazenie ze całość będzie opierać sie na jednej karcie sieciowej a jak zrobić aby komputery z routera TL czyli adresów 192.169.2... widziały sambę która będzie stała na adresie 192.168.1.50.
A muszą być w osobnej podsieci?
Jeśli muszą, to ustaw adres ip na karcie podpiętej do tplinka i w konfiguracji zamby dodajesz dwie podsieci jako hosts_allow i dwa adresy jako interfaces, tyle.
SxwarQ
Posty: 2
Rejestracja: 06 lutego 2018, 18:46

Re: debian 9 konfiguracja sieci

Post autor: SxwarQ »

ad1 tak to musiał być router bo tylko to miałem pod ręką w sumie mógłbym wyłączyć w nim security czyli NAT a ma to jakiś wpływ na prędkość działania takiej sieci?
ad2 to znaczy ze jest brak internetu z funboxa (pewnie zła konfiguracja) na karcie a zostawał internet z TL1043 który był podłączony jednocześnie a nie grzebałem przy jego ustawieniach na drugiej karcie sieciowej
ad 3 na chwilę obecną muszą z 2 powodów
1 nie bardzo idzie mi zrobienie z tego routera przedłużenia jednej sieci
2 docelowo chcę przetrenować sambę aby postawić to na większej sieci która będzie miała 2 podsieci i chciałbym obsłużyć je na jednym komputerze.
dzięki
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: debian 9 konfiguracja sieci

Post autor: dedito »

Router też ma w sobie switcha. Wystarczy wpinać na porty LAN z pominięciem WAN.
ODPOWIEDZ