TP-LINK TL-WN422G zawiesza system

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
mrqpa
Posty: 2
Rejestracja: 08 sierpnia 2017, 12:49

TP-LINK TL-WN422G zawiesza system

Post autor: mrqpa »

Witam.
Mam kartę wifi jak w tytule. Po podłączeniu jej do portu USB system zaczyna się dziwnie zachowywać. Zużycie procesora wzrasta do 100%, a w katalogu /var/log w plikach messages, kern.log, syslog, itp. zapisywana jest do oporu zawartość z dmesg'a do momentu aż zapełniony zostanie cały dysk twardy. Karta jest używana wraz ze starym laptopem nx9005 (1 GB DDR, Athlon XP), który ma jeszcze USB 1.1 i podejrzewam że to może być przyczyna, bo próbowałem na innym komputerze z USB 2.0 i tam taki problem nie występuje. Choć z drugiej strony karta jest wstecznie kompatybilna z USB 1.1, a na innej partycji mam Windows 7 i tam taki problem nie występuje. Karta jest na chipsecie Atherosa, sterownik to ath9k albo ath9k_htc. Mimo że karta powoduje zawieszanie się sytemu, ostatecznie udaje mi się połączyć z siecią bezprzewodową, tyle że z racji 100% wykorzystania procesora i dysku system jest wtedy nie do użytku.

Co próbowałem robić?
1. Użytkowanie z Debianem 9 i Debianem 8 - problem występuje
2. Użytkowanie z dystrybucjami debianopochodnymi (Ubuntu, Mint, Kali Linux) - problem występuje
3. Użytkowanie z innymi dystrybucjami Linuxa (Slackware, Fedora) - problem występuje
4. Użytkowanie z różnymi środowiskami graficznymi (Mate, XFce, LXDE) - problem występuje
5. Szukałem opisu podobnych problemów w google - bez skutku

Może ktoś wie jak rozwiązać tego typu problem? Czasem jestem zmuszony do korzystania z tego laptopa wraz z tą kartą, a nie chciałbym się ograniczać tylko do Windowsa.
Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: TP-LINK TL-WN422G zawiesza system

Post autor: dedito »

A co tam się pojawia w dmesg po podpięciu, jakie komunikaty zapychają /var/log/messages?
mrqpa
Posty: 2
Rejestracja: 08 sierpnia 2017, 12:49

Re: TP-LINK TL-WN422G zawiesza system

Post autor: mrqpa »

Nic szczególnego tam się nie dzieje. Standardowa zawartości dmesg'a (tj. spis podzespołów) jest zapisywana w logach do momentu aż zapcha się dysk. Sam dmesg natomiast jak go wywołam z terminala wykonuje się nieustannie jakby w pętli (nie kończy się) i muszę go przerywać ctrl+C. Zawartość standardowa to co w logach (np. informacje o biosie, karcie graficznej). Po odłączeniu karty wifi wszystko wraca do normy.
Trafiłem gdzieś na jakimś zagranicznym forum (post dotyczył podobnej karty - 722 i Slackware'a) że należałoby przekompilować kernela z opcją usb_debug=n, ale nie wiem zupełnie jak za to się zabrać.
Jakieś inne pomysły?
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: TP-LINK TL-WN422G zawiesza system

Post autor: dedito »

Powtórzę jeszcze raz: co tam się pojawia w dmesg po podpięciu, jakie komunikaty zapychają /var/log/messages?
Pokaż to tu na forum.
ODPOWIEDZ