Wymagania systemowe debiana

Pomoc dotycząca instalacji systemu
Alion
Posty: 37
Rejestracja: 15 marca 2016, 17:48

Wymagania systemowe debiana

Post autor: Alion »

Potrzebuję pilnie pomocy!
Szukam Linuxa na jakiegoś starego laptopa z dolnej półki. Wiem o nim tylko tyle, że ma 8GB pamięci w dysku i pewnie jakiś jednordzeniowy procesor - mam to robić na praktykach. Jakie Debian ma wymagania sprzętowe?
Awatar użytkownika
marcin1982
Moderator
Posty: 1730
Rejestracja: 05 maja 2011, 12:59
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Wymagania systemowe debiana

Post autor: marcin1982 »

Alion
Posty: 37
Rejestracja: 15 marca 2016, 17:48

Re: Wymagania systemowe debiana

Post autor: Alion »

a jest jakaś wersja Debiana, która zajmuje poniżej 8GB na dysku?
Awatar użytkownika
lizard
Beginner
Posty: 287
Rejestracja: 08 lutego 2016, 18:47

Re: Wymagania systemowe debiana

Post autor: lizard »

Debian po instalacji ze środowiskiem KDE albo Gnome zajmuje niecałe 4,5 GB. Instalując lżejsze środowiska zajętość dysku będzie mniejsza. Procesor nie będzie problemem. Prędzej ilość pamięci i szybkość dysku, gdy dojdzie do zrzucania na niego pamięci.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6365
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Re: Wymagania systemowe debiana

Post autor: Yampress »

Ja mam kde-plasama 5 na stretchu. I wcale nie jest to pełne środowisko (z wszystkimi możliwymi poinstalowanymi programami) i nie zajmuje wcale mało miejsca:
[yampress@debian ~]$ df -h
System plików rozm. użyte dost. %uż. zamont. na
udev 7,7G 0 7,7G 0% /dev
tmpfs 1,6G 9,1M 1,6G 1% /run
/dev/sda1 12G 7,4G 3,9G 66% /
...
...

I ostatnimi czasy dochodzę do zdania, że aby mieć "wypchane" środowisko trzeba mieć około 10+ GB miejsca na system. Kde instalowane wg opisu viewtopic.php?f=28&t=33746 + parę dodatkowych rzeczy jeszcze.
Awatar użytkownika
lizard
Beginner
Posty: 287
Rejestracja: 08 lutego 2016, 18:47

Re: Wymagania systemowe debiana

Post autor: lizard »

W Twoim opisie nie ma wzmianki o wyłączenia instalowania polecanych pakietów, które nie zawsze są potrzebne, a potrafią stanowić niezły balast.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6365
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Re: Wymagania systemowe debiana

Post autor: Yampress »

lizard pisze: 27 maja 2017, 20:38 W Twoim opisie nie ma wzmianki o wyłączenia instalowania polecanych pakietów, które nie zawsze są potrzebne, a potrafią stanowić niezły balast.
No tak. Ale trochę wtedy okrojony system jest. W dobie dużych dysków i prędkich łącz nie ma co się liczyć z każdym MB przestrzeni dyskowej.
Awatar użytkownika
lizard
Beginner
Posty: 287
Rejestracja: 08 lutego 2016, 18:47

Re: Wymagania systemowe debiana

Post autor: lizard »

Yampress, specjalnie zainstalowałem Debian testing 64-bit z KDE (płyta netinstall). Zaraz po zainstalowaniu system zajmował 4,3 GB. Jest to standardowa instalacja KDE, bez wycinania zbędnych pakietów. Przyjrzyj się swojemu systemowi, co mu dorzuciłeś.
kyuzo
Posty: 37
Rejestracja: 14 grudnia 2016, 14:30

Re: Wymagania systemowe debiana

Post autor: kyuzo »

Aktualizowanie LMDE do wersji Sid to dobry pomysł?
zbig
Posty: 99
Rejestracja: 29 stycznia 2009, 10:42

Re: Wymagania systemowe debiana

Post autor: zbig »

kyuzo pisze: 01 czerwca 2017, 23:47 Aktualizowanie LMDE do wersji Sid to dobry pomysł?
Nie, deweloperzy LMDE przygotowują swoje programy pod Debiana Stable. Po kilku aktualizacjach może się rozsypać (m.in. należy pamiętać, że poszczególne edycje GTK3 nie są ze sobą kompatybilne).
ODPOWIEDZ