Kamera do monitoringu

Wszystko Off Topic
Awatar użytkownika
kodama
Junior Member
Posty: 633
Rejestracja: 23 maja 2010, 22:30
Lokalizacja: Poznań

Kamera do monitoringu

Post autor: kodama »

Powitać
Jako, że jet tu na forum sporo użytkowników, to może ktoś ma doświadczenie w temacie. Chciałbym się zaopatrzyć w jakąś kamerkę do domu, żeby zrobić sobie coś w stylu "domowego" monitoringu. Fajnie by było gdyby można wykonywać zrzuty filmów / klatek na ftpa. Preferowane wifi. Czy powiedzmy do 300 - 400 złotych jestem w stanie coś sensownego dostać?
Z góry dzięki
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2304
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Re: Kamera do monitoringu

Post autor: LordRuthwen »

Tak. Pytanie jaką jakość chcesz mieć? Obecnie kupić kamerę 1,3 MPx to już nie jest duży wydatek, ona ma w zasadzie wszystko co chcesz, może z wyjątkiem wifi, ale na to bym uważał, bo bardzo łatwo zgubić klatki, lepiej po skrętce.
Nie baw się w nic analogowego, tylko kamery IP.
Mam w tym dość duże doświadczenie, zrobiłem na tym kilka systemów po kilkadziesiąt kamer (ale to nie były kamerki za 200 zł :P), więc jak coś to pisz
Awatar użytkownika
kodama
Junior Member
Posty: 633
Rejestracja: 23 maja 2010, 22:30
Lokalizacja: Poznań

Re: Kamera do monitoringu

Post autor: kodama »

Nie wiem za bardzo jak się do tego zabrać, bo amator ze mnie, ale może tak: mam w samochodzie kamerkę, która ma rozdzielczość 1280x720 ( http://www.chucklohr.com/808/c16/ taki wynalazek ) i jakość z tego jest całkiem niezła https://www.youtube.com/watch?v=Xrr7FqVZAKM nawet w nocy w dziadowskich warunkach tragedii nie ma https://www.youtube.com/watch?v=REBTRpCNvrQ jak na taki sprzęt. Jakby się udało mieć podobną jakość to by było całkiem nieźle.Tak, żeby można twarz rozpoznać to byłbym zadowolony. Plusem by było nagrywanie w ciemności :)
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2304
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Re: Kamera do monitoringu

Post autor: LordRuthwen »

Nagrywanie w ciemności = doświetlacz IR.
Rozpoznać twarz... a z jakiej odległości? Bo to istotne akurat :)
720p to jest kamera 1MPx
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3515
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Kamera do monitoringu

Post autor: dedito »

Sorry, że się wcinam ale dlaczego nie warto bawić się w analogowe kamerki?
Czy to kwestia ceny, sprzętu, możliwości?
Tak pytam bo mam do dyspozycji serwer video z Moxy, gdzie po BNC podpinam analogowe kamerki a dalej to może lecieć po skrętce.
Awatar użytkownika
kodama
Junior Member
Posty: 633
Rejestracja: 23 maja 2010, 22:30
Lokalizacja: Poznań

Re: Kamera do monitoringu

Post autor: kodama »

Pomieszczenie na planie prostokąta, wymiary mniej więcej 6x9m, wysokie na 2,8m, nie wiem czy ta informacja pomoże? :] Gdyby przyjąć, że kamera się znajduje w jednym narożniku pomieszczenia, to tak żebym był w stanie rozpoznać osobę stojącą po przekątnej?
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2304
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Re: Kamera do monitoringu

Post autor: LordRuthwen »

Z mojego punktu widzenia:
- skalowalność infrastruktury (łatwiej rozbudować IP)
- ograniczenia odległościowe (po koncentryku max 400m stosując wzmacniacze, IP wpinasz w sieć i odległość nie ma znaczenia)
- rozdzielczość...
+ wpinasz i ma działać

kodama, z takiej odległości (~10m), to w zasadzie wszystko, pytanie jak to ma być dokładne, bo o zdjęciu do dowodu raczej zapomnij :P
A kamerka 1MPx da radę, tylko gdybyś brał to nie bierz szerokokątnej a taką ,żeby ci objęła to co najistotniejsze - najwięcej do jakości obrazu ma obiektyw.
Awatar użytkownika
kodama
Junior Member
Posty: 633
Rejestracja: 23 maja 2010, 22:30
Lokalizacja: Poznań

Re: Kamera do monitoringu

Post autor: kodama »

Nie no, panie Lordzie, to ja świadomy jestem, że to nie będzie takie foto :) chodzi mi bardziej o rozpoznanie czy to "swój" czy "obcy".
olo_82
Posty: 4
Rejestracja: 16 maja 2015, 15:19

Re: Kamera do monitoringu

Post autor: olo_82 »

Witam
Może ktoś by mi poradził, laikowi w tej dziedzinie?
Sprawa jest taka. Mam w domu sieć wifi i potrzebuję zamontować przynajmniej dwie kamery bezprzewodowe do monitoringu.
W sieci działa także zawsze malinka jak coś. Nie wiem jak to rozegrać aby podgląd był w pełni dostępny z zewnątrz za pomocą telefonu, komputera ale i jednocześnie nie zjadło mi całego transferu dostępnego internetu. Czy da się z zewnątrz "sterować" tymi kamerami tzn załączać i wyłączać przesyłanie obrazu i dokąd, czy po prostu malina będzie robiła za serwer docelowy a ja będę się tylko logował na nią i podglądał konkretną kamerkę?
Jak to rozegrać? Nie miałem wcześniej do czynienia z monitoringiem w ogóle.
Pozdrawiam
mariaczi
Member
Posty: 1343
Rejestracja: 08 lutego 2008, 12:58
Lokalizacja: localhost@śląskie

Re: Kamera do monitoringu

Post autor: mariaczi »

Na malinie nginx z modułem rtmp: https://github.com/arut/nginx-rtmp-module, a Ty, tak jak wspominałeś będziesz podłączał się po www do maliny. Obstawiam, że i poradnik dla maliny odszukasz jak to zrobić.
ODPOWIEDZ