ksiazka o linuxie

Wszystko Off Topic
lukasch255
Posty: 37
Rejestracja: 28 września 2015, 15:04
Lokalizacja: /home

ksiazka o linuxie

Post autor: lukasch255 »

Witam, chcialbym zakupic jakas ksiazke o linuxie. Pojecacie jakas konkretna?
Jestem swiezak, jezeli chodzi o linuxy :P
co powiecie o "Linux. Komendy i polecenia. Wydanie IV rozszerzone"?
klavierkrk
Beginner
Posty: 257
Rejestracja: 14 maja 2013, 17:18

Re: ksiazka o linuxie

Post autor: klavierkrk »

< ziewaaaaa >

ale słabe SEO, idź i poćwicz
lukasch255
Posty: 37
Rejestracja: 28 września 2015, 15:04
Lokalizacja: /home

Re: ksiazka o linuxie

Post autor: lukasch255 »

klavierkrk pisze:< ziewaaaaa >

ale słabe SEO, idź i poćwicz

o czym Ty pijesz?
liske1
Beginner
Posty: 110
Rejestracja: 12 maja 2012, 13:54

Re: ksiazka o linuxie

Post autor: liske1 »

Według mnie nie warto kupować jakiejkolwiek książki, ponieważ wszystkie z chwilą wydania wg. mnie są już nieaktualne (jest to spowodowane tym, że zanim książka dojdzie do druku to niekiedy mijają 3 miesiące, a to w informatyce jest bardzo dużo).
Na początek warto pobrać sobie np. Linux Debian (np. stąd https://www.debian.org/distrib/ ) , następnie zainstalować go np. na virtualbox`ie i samemu poćwiczyć. Zacząć od prostych rzeczy takich jak np. aktualizowanie , instalowanie , usuwanie programów. Potem zainstalować sambę i stworzyć prosty dysk sieciowy, zainstalować MySQL , Apache , stworzyć prostą stronę HTML , prostego VPN np. na OpenVPN , poznać proste komendy . Jest tyle poradników w sieci , że bez problemu te podstawy ogarniesz.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6366
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Re: ksiazka o linuxie

Post autor: Yampress »

Wklepujesz debian w google i lecisz wszystkie przewodniki, manuale, toturioale i inne
lukasch255
Posty: 37
Rejestracja: 28 września 2015, 15:04
Lokalizacja: /home

Re: ksiazka o linuxie

Post autor: lukasch255 »

liske1 pisze:Według mnie nie warto kupować jakiejkolwiek książki, ponieważ wszystkie z chwilą wydania wg. mnie są już nieaktualne (jest to spowodowane tym, że zanim książka dojdzie do druku to niekiedy mijają 3 miesiące, a to w informatyce jest bardzo dużo).
Na początek warto pobrać sobie np. Linux Debian (np. stąd https://www.debian.org/distrib/ ) , następnie zainstalować go np. na virtualbox`ie i samemu poćwiczyć. Zacząć od prostych rzeczy takich jak np. aktualizowanie , instalowanie , usuwanie programów. Potem zainstalować sambę i stworzyć prosty dysk sieciowy, zainstalować MySQL , Apache , stworzyć prostą stronę HTML , prostego VPN np. na OpenVPN , poznać proste komendy . Jest tyle poradników w sieci , że bez problemu te podstawy ogarniesz.

Dzieki za wyczerpujaca odpowiedz. Mam debiana juz jakis czas, podstawowe komendy konsolowe znam, przenoszenie, kopiowanie, zmiana nazw plikow. edytowanie plikow text w konsoli. czy poruszanie sie po katalogach, w konsoli, tez ogarnalem. Instalowac tez potrafie.. Uczenie html i css zaczalem jeszcze na windowsie, Co do VPN, bawilem sie tym na linuxie i poleglem, ale juz wiem w czym problem.
Zablokowany