wybór router+switch+wifi

Masz problemy z siecią bądź internetem? Zapytaj tu
cooleq
Beginner
Posty: 172
Rejestracja: 18 czerwca 2010, 13:47
Lokalizacja: Wrocław

[solved]wybór router+switch+wifi

Post autor: cooleq »

Witam,
muszę zainstalować sieć w nowej lokalizacji i nie wiem jaki sprzęt wybrać.
Mam 22 stacje, 2 serwery, 2 drukarki, 1 centralke PBX
Wszystkie kable w szafie krosowej.

Chciałem podzielić sieć na 4 vlany.
1 stacje
2 serwery,drukarki
3 centralka PBX
4 WIFI

Pytanie moje głównie dotyczy routera. Jakie urządzenie zakupić, żeby obsługiwało vlan, było stosunkowo proste i niezawodne(do wifi będzie osobne urządzenie).
Bo switch myślałem o Cisco SG102-24 Compact 24-Port dla stacji i 8 portowy dla serwerów(tylko nie wiem jaki, z założenia serwery są mało istotne)

Dobrze żeby wszystko zmieściło się w ok 1500zł. Będę wdzięczny za porady tak jak dotyczące sprzętu jak i konfiguracji sieci jeśli moje założenie jest błędne.
mariaczi
Member
Posty: 1343
Rejestracja: 08 lutego 2008, 12:58
Lokalizacja: localhost@śląskie

Post autor: mariaczi »

Na router, jeśli ma to być sprzęt to może jakiś RouteBoard z Mikrotikiem na pokładzie. Nie koniecznie zawiera się to w Twoim "stosunkowo proste" jednak daje sporo możliwości. Switch z vlanami to i DLinka znajdziesz, poradzi sobie a i możliwe, że tańszy będzie od Cisco. Nie bardzo rozumiem po co chcesz osobny switch na serwery.
cooleq
Beginner
Posty: 172
Rejestracja: 18 czerwca 2010, 13:47
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: cooleq »

Założenie było żeby wydzielić vlany na routerze i dalej dla każdego vlan osobny niezarządzalny switch

Może zamiast tamtej konfiguracji lepszy będzie jeden zarządzalny switch? npCisco 48-Port 10/100 Advanced Smart Switch (SF200E-48-EU) i do tego najprostszy router?

Może taki router? http://www.cyberbajt.pl/produkt/4165/ro ... 750up.html


Jescze jedna konfiguracja mi przychodzi do głowy. To Lepszy router Routerboard 2011UiAS-2HnD-IN level 5 i do tego tani 24 switch dla stacji Cisco SG102-24 Compact 24-Port. W tej opcji serwery wepnę do routera drukarki do switcha a wifi będzie bezpośrednio z routera(pewnie da się je odseparować od reszty sieci)[h=3][/h]
mariaczi
Member
Posty: 1343
Rejestracja: 08 lutego 2008, 12:58
Lokalizacja: localhost@śląskie

Post autor: mariaczi »

Zakup tego MT co wskazałeś ewentualnie z portami gigabitowymi, bo jakoś nie chce mi się wierzyć, że będziesz miał ruch w okolicy 100/100 mbps do/z internetu. Do tego switch "smart" z obsługą vlan'ow i spełni to Twoje zapotrzebowanie. Serwery, drukarki raczej i tak muszą Ci się widzieć ze stacjami roboczymi. Nie widzę zatem jakiejś potrzeby (dla tych 22 stacji) puszczania ruchu przez ruter (z użyciem rutingu).
cooleq
Beginner
Posty: 172
Rejestracja: 18 czerwca 2010, 13:47
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: cooleq »

Dzięki za odpowiedzi. Prawdopodobnie zakupię

http://routerboard.com/RB2011UiAS-2HnD-IN
http://routerboard.com/CRS125-24G-1S-RM
Może jeszcze jakiś mały na drukarki, bo chyba będzie ich więcej ale w jednym pokoju.
ODPOWIEDZ