sid/unstable- instalacja LibreOffice z repozytorium

Tematy związane z oprogramowaniem, instalacją, konfiguracją
klavierkrk
Beginner
Posty: 257
Rejestracja: 14 maja 2013, 17:18

sid/unstable- instalacja LibreOffice z repozytorium

Post autor: klavierkrk »

witam,

nie mogę zainstalować LO z repozytoriów unstable: jest błąd typu "<coś tam> but is not going to be installed". Nie chce zainstalować pakietów.

Natomiast sprawa jest dziwna, bo jak ściągnąłem ze strony, rozpakowałem i zainstalowałem dpkg-i to działa normalnie.

System jest nowy, bo zmieniłem dysk, na poprzednim wszystko działało z repozytorium.


Nawet nie wiem czy się z tym bawić, bo ze strony instaluje sie normalnie.

Ale jako, ze system jest nowy, to chciałbym naprawić i wykryć przyczynę błędu. Chodzi o wykrycie błędu - dlaczego tak się dzieje?
jakieś sugestie?


jeszcze dodam, że instalacja systemu przebiegała tak:
zainstalowałem STABLE, później kilka podstawowych pakietów (vim, login manager, XFCE, iceweasel), a później od razu zmiana sources.list oraz apt-get upgrade oraz apt-get dist-upgrade.
Awatar użytkownika
mati75
Junior Member
Posty: 623
Rejestracja: 30 lipca 2009, 11:19
Lokalizacja: default city

Post autor: mati75 »

Tak jak zawsze powtarzam, używanie sida wymaga myślenia, bo czasem się może jakiś fuck up. Do unstable wszedł gcc-5 jako domyślny kompilator i np. zależności libreoffice nie są z nim zgodne, dlatego nie można zainstalować. Więcej o tym tutaj: https://lists.debian.org/debian-devel-a ... 00000.html
klavierkrk
Beginner
Posty: 257
Rejestracja: 14 maja 2013, 17:18

Post autor: klavierkrk »

hm, czyli póki co to instalować ze stronki?


jakby ktoś miał ten problem, to ściągamy *.tar ze stronki, później rozpakować, później wchodzimy do katalogu i dajemy "dpkg -i *"
w ten sposób działa.
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Post autor: giaur »

Potwierdzam, wersja ze stronki działa dobrze. Więc instalować oficjalną albo poczekać aż w Sidzie naprawią zależności

Jeśli jednak wam się nie pali to lepiej zaczekać, bo wersja ze strony nie będzie automatycznie się aktualizowac przez dist-upgrade
klavierkrk
Beginner
Posty: 257
Rejestracja: 14 maja 2013, 17:18

Post autor: klavierkrk »

giaur pisze:Potwierdzam, wersja ze stronki działa dobrze. Więc instalować oficjalną albo poczekać aż w Sidzie naprawią zależności

Jeśli jednak wam się nie pali to lepiej zaczekać, bo wersja ze strony nie będzie automatycznie się aktualizowac przez dist-upgrade
ty ulepszales system niedawno, co nie?

a jeszcze są jakieś niespodzianki, nie działają ci jakieś pakiety?

u mnie narazie wszystko OK, z wyjątkiem LO. Trochę pomęczyłem się z virtualboxem, ale ostatecznie przeszło i działa.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6369
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

Ja mam wersje ze stronki Libreffice.org i na streatch/testing działa wyśmienicie

[yampress@debian ~]$ dpkg -l |grep libreoffice
ii libreoffice5.0 5.0.0.3-3 amd64 Brand module for LibreOffice 5.0 .0.3
ii libreoffice5.0-base 5.0.0.3-3 amd64 Base brand module for LibreOffice 5.0 .0.3
ii libreoffice5.0-calc 5.0.0.3-3 amd64 Calc brand module for LibreOffice 5.0 .0.3
ii libreoffice5.0-debian-menus 5.0.0-3 all LibreOffice 5.0 desktop integration
ii libreoffice5.0-dict-en 5.0.0.3-3 amd64 En dictionary for LibreOffice 5.0 .0.3
ii libreoffice5.0-dict-es 5.0.0.3-3 amd64 Es dictionary for LibreOffice 5.0 .0.3
ii libreoffice5.0-dict-fr 5.0.0.3-3 amd64 Fr dictionary for LibreOffice 5.0 .0.3
ii libreoffice5.0-dict-pl 5.0.0.3-3 amd64 Pl dictionary for LibreOffice 5.0 .0.3
ii libreoffice5.0-draw 5.0.0.3-3 amd64 Draw brand module for LibreOffice 5.0 .0.3
ii libreoffice5.0-en-us 5.0.0.3-3 amd64 Brand language module for LibreOffice 5.0 .0.3
ii libreoffice5.0-impress 5.0.0.3-3 amd64 Impress brand module for LibreOffice 5.0 .0.3
ii libreoffice5.0-math 5.0.0.3-3 amd64 Math brand module for LibreOffice 5.0 .0.3
ii libreoffice5.0-pl 5.0.0.3-3 amd64 Brand language module for LibreOffice 5.0 .0.3
ii libreoffice5.0-ure 5.0.0.3-3 amd64 UNO Runtime Environment .0.3
ii libreoffice5.0-writer 5.0.0.3-3 amd64 Writer brand module for LibreOffice 5.0 .0.3
[yampress@debian ~]$

giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Post autor: giaur »

Masz 5.0? Niestabilna jeszcze. Dodatkowo, żeby tak ponarzekać sobie, szkoda że twórcy libre office nie przygotowali repozytorium, tylko trzeba za każdym razem ręcznie instalować deby
klavierkrk
Beginner
Posty: 257
Rejestracja: 14 maja 2013, 17:18

Post autor: klavierkrk »

5.0 podobno niestabilna.

co do ulepszenia no to też wolałbym z repozytorium, bo szybciej i łatwiej. Zresztą po to mamy to repozytorium, żeby nie szukać po stronkach najnowszych wersji.

ale można też tak.
Wchodzimy do LO > np. dajemy Writer > Help > Check for updates...
i on chyba wtedy sprawdzi, a jak znajdzie to automatycznie ściągnie.
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Post autor: giaur »

klavierkrk pisze:5.0 podobno niestabilna.

co do ulepszenia no to też wolałbym z repozytorium, bo szybciej i łatwiej. Zresztą po to mamy to repozytorium, żeby nie szukać po stronkach najnowszych wersji.

ale można też tak.
Wchodzimy do LO > np. dajemy Writer > Help > Check for updates...
i on chyba wtedy sprawdzi, a jak znajdzie to automatycznie ściągnie.
Nic nie zrobi automatycznie. I tak musisz potem sam deby zainstalować.
klavierkrk
Beginner
Posty: 257
Rejestracja: 14 maja 2013, 17:18

Post autor: klavierkrk »

giaur pisze:Nic nie zrobi automatycznie. I tak musisz potem sam deby zainstalować.

u mnie to wyglądat tak, że mam i tak dużo oprogramowania z :GitHub, sourceforge, lub ze stronek producenta (Firefox, Thunderbird). Więc i tak raz na jakiś czas poświęcam z godzinę i to wszystko precyzyjnie ulepszam.
Debian mi na tyle długo działał, że wytrzymał więcej niż awaria laptopa lub wymiana dysku, hehehe. tzn. laptop się zepsuł, a Debian dalej działał. Dysk przyszło wymienić, ale na starym oczywiście Debian nadal działa. No więc skoro teraz robię wszystko od nowa, to prawdopodobnie ten system tutaj będzie chodził na tyle długo, że trzeba pomyśleć o jakiś ręcznych aktualizacjach np. co 3 miesiące w jakąś niedziele sobie usiąść wieczorkiem i podnieść niezbędne numerki oczko wyżej.
ODPOWIEDZ