Super Grub Disk - Czyli proste i bezbolesne przywracanie GRUBa

Archiwalne, stare wpisy FAQ i HowTo Użytkowników
sullivan
Beginner
Posty: 129
Rejestracja: 03 września 2008, 17:07
Lokalizacja: Zielona Góra

Super Grub Disk - Czyli proste i bezbolesne przywracanie GRUBa

Post autor: sullivan »

Witam wszystkich.

Nie znalazłem tutaj informacji na temat tego narzędzia więc podzielę się tym co znalazłem. Wielu początkujących użytkowników linuksa (w tym i ja) miało problemy z przywróceniem GRUBa np. po reinstalacji windowsa. Nasz bootloader oczywiście znikał na rzecz windowsowego, który zapisywał się w MBR i kasował GRUBA. Znalazłem rewelacyjne narzędzie, które oszczędza bardzo dużo czasu przy przywracaniu bootloadera, a jest tak proste w użyciu, że sam byłem zdziwiony sprawnością działania. Nazywa się Super Grub Disk 2 i jest w rzeczywistości bootloaderem, który możemy zapisać na CD lub USB, a po jego uruchomieniu mamy możliwość odpalenia dowolnego systemu operacyjnego zainstalowanego na komputerze.

Program pobieramy oczywiście ze strony producenta http://www.supergrubdisk.org/category/d ... sk-stable/

Po pobraniu należałoby się zaopatrzyć z program, który "wypali" nam obraz na CD lub USB. Przy instalowaniu obrazu na USB producent zaleca wykonanie tego zabiegu przez program YUMI, który jest do pobrania tutaj http://www.pendrivelinux.com/yumi-multi ... b-creator/

Gdy już pobraliśmy wszystko czas przejść do instalacji obrazu na pendrive. Uruchamiamy program YUMI i w kroku pierwszym wybieramy nasz dysk USB. Następnie w kroku drugim przechodzimy do wyboru systemu operacyjnego, który ma być zainstalowany na pendrive. Wybieramy tam opcję Try Unlistet ISO (GRUB). Ostatnim krokiem jest wybranie pobranego obrazu ISO i kliknięcie przycisku Create. Po wykonaniu tej czynności dostaniemy komunikat od programu z informacjami o wprowadzanych zmianach, które należy zaakceptować. Po zakończeniu pracy programu klikamy dalej, a program zapyta nas czy dodać inny obraz ISO do utworzonego. W zależności od tego co chcemy zrobić zatwierdzamy lub odrzucamy tą opcję.

Program mamy już wypalony na USB więc przechodzimy do ponownego uruchomienia komputera, podczas którego trzeba wejść w BIOS i przestawić opcję botowania na dysk USB. Po zapisaniu zmian komputer powinien ponownie się uruchomić, a naszym oczom ukazać się ekran powitalny gruba wraz z jego opcjami. Z listy powinniśmy wybrać opcję Everything. Program automatycznie wykryje nam zainstalowane systemy operacyjne na komputerze. Wybieramy stamtąd naszego debiana, a po jego uruchomieniu wystarczy wpisać w terminal z poziomu roota:
update-grub


Po tym zabiegu nasz bootloader automatycznie przywróci się do MBR, a przy uruchamianiu komputera powinniśmy mieć listę wyboru systemów operacyjnych.
Innych opcji nie sprawdzałem, ale prawdopodobnie powyższy zabieg można wykonać z poziomu GRUBA zainstalowanego na dysku USB.
Więcej szczegółów na stronie producenta http://www.supergrubdisk.org/super-grub2-disk/. Mam nadzieję, że komuś się to przyda.

Pozdrawiam :)
[CENTER]

[/CENTER]
Zablokowany