ATI - otwarte i zamknięte sterowniki

Zagadnienia dotyczące menadżerów okien, środowisk graficznych - X, KDE, GNOME, Fluxbox, XFCE., Compiz itp.
yantar
Member
Posty: 1225
Rejestracja: 07 czerwca 2007, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: yantar »

Moge dac tak orientacyjnie dla porownania bo jeszcze pamietam.
Na Ubuntu przy moim Radeonie 9550 (niestety mam slot AGP4)na zamknietych sterownikach.
glxgears na poczatku dawalo ~1780FPS
Po malych kombinacjach w xorg.conf osiagalo nawet do ~2400 FPS
Pozniej gdzies cos sie musialo pokrzaczyc bo ostatnio 3 dni temu jak sprawdzalem mialem juz tylko ~2000FPS

Teraz Debian
Sterowniki otwarte ~1320 (juz po malych machinacjach jesli chodzi o zwiekszenie wydajnosci)
~1700 (po wiekszych machinacjach okupionymi padnieciem x-ow ;)
Tak wiec w kwesti wydajnosci to imho raczej trzeba stawiac na zamkniete. (otwarte moga tez byc przyczyna problemow z np Opera)
(chyba ze ktos ma tu rozeznanie, jakich wersji pakietow uzywaja Ubuntu i Debian)
peter86
Beginner
Posty: 254
Rejestracja: 10 czerwca 2007, 23:19
Lokalizacja: Katowice, Dąbrowa Górnicza

Post autor: peter86 »

gdy wpisuje glxinfo | grep direct wyskakuje:

Kod: Zaznacz cały

bash: glxinfo: command not found
Co z tym zrobic?
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Kod: Zaznacz cały

aptitude install mesa-utils

//do kodów używaj tagów code :P
velmafia


//edit
Tagów do takiego polecenia podawać nie będę, bo raz, że mi się nie chce, dwa dałem to w `` - więc nie wiem o co się czepiasz... ^^
HF
Posty: 4
Rejestracja: 16 kwietnia 2007, 15:45
Lokalizacja: £ód¼/W³oc³awek

Post autor: HF »

Na sterownikach otwartych ATI [według poradnika na forum] wyciągam około 2000 fps w glxgears - karta graficzna X700 w lapku.
Beryl działa, ale czasami zwalnia, kiedy np. otworzę kilkanaście okienek.
Sprawa ma się inaczej w dystrybucji znanej pod nazwą Sabayon [oparte na gentoo]. Ciekaw jestem jak tam został rozwiązany problem sterowników ATI. Jedno jest pewne - zaraz po instalacji systemu karta osiąga 8000-9000 fps O_0 a beryl śmiga jak marzenie...
W xorgu wyczytałem, że system korzysta ze sterowników fglrx. Dziś zobaczę jak to jest z wydajnoscią beryla pod debianem z wykorzystaniem fglrx ;]
PhockouS

Post autor: PhockouS »

Beryl nie dziala na kartach ati kiedy uzywasz fglrx =]
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Beryl nie dziala na kartach ati kiedy uzywasz fglrx =]
Działa, ale z XGL'em
peter86
Beginner
Posty: 254
Rejestracja: 10 czerwca 2007, 23:19
Lokalizacja: Katowice, Dąbrowa Górnicza

Post autor: peter86 »

PhockouS pisze:Beryl nie dziala na kartach ati kiedy uzywasz fglrx =]
pod ubuntu dla radeona 9700 mobility fglrx dziala, beryl dziala, compiz dziala...

Na wstępie jako posiadacz karty ATI x700 Mobility miałem problemy ze sterownikami. Poradniki na naszym forum są jak najbardziej przydatne. Wkradł się tam jednak mały błąd, który nie tłumaczy do końca całości. Trzeba napisać, że każdą kartę ATI powinno się dać uruchomić na Debianie. Są dwa sterowniki: otwarty &#8222]http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=32[/url]
yantar
Member
Posty: 1225
Rejestracja: 07 czerwca 2007, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: yantar »

peter86 pisze:Problem sterowników firmy ATI bierze się więc z tego, że starsze sterowniki (czyli narazie otwarte) nie obsługują pewnych modułów. Ale mit, że na kartach ATI są same problemy musimy rozwiać.
peter86 pisze:Bardzo często, ktoś stwierdza, że sterowniki zamknięte firmy ATI są bezwartościowe.
Imho jak ktos poproboje, to raczej nigdy tak nie powie. Zamkniete sterowniki ATI maja swoje zalety.
Przynajmniej ja stwierdzam, ze sa wydajniejsze. (Co zreszta potwierdzaja inne opinie). Sa tez w moim subiektywnym odczuciu znacznie stablilniejsze. Zobaczymy jak to sie potoczy z zapewnieniami ATI, ze uwolni sterownik. Jedyny mankament to jak wiadomo tylko brak obslugi nieszczesnego EXT_pixmap_from_texture (hmm chyba sie nie pomylilem..).
Na dobra sprawe to na forach widze chyba wiecej tematow z problemami dotyczacymi sterownikow nvidii, a tematy z radeonami przewaznie wyskakuja jak ktos sie uprze na AIGLX =] . Przynajmniej jesli chodzi o radeony serii 9xxx, wiec chyba nie jest tak zle.
peter86
Beginner
Posty: 254
Rejestracja: 10 czerwca 2007, 23:19
Lokalizacja: Katowice, Dąbrowa Górnicza

Post autor: peter86 »

na 9xxxx AIXGL dziala. Jezeli chodzi o porownanie wydajnosci to jest z tym roznie, raz dziala raz nie. Wiesz, tu chodzi o to ze czesto poczatkujacy linuxowiec staje w koncu przed karta ati i jej sterownikami sterownikami. W tedy zaczyna sie problem... ale mozna wszystko wytlumaczyc.
yantar
Member
Posty: 1225
Rejestracja: 07 czerwca 2007, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: yantar »

No to, ze AIGLX dziala to naturalne, sam z nich korzystam, ale to tylko dlatego, ze zachcialo mi sie Beryla, a pozniej compiza ;) . Gdyby nie to zainstalowalbym zamkniete jak kiedys. I wydaje mi sie ze znacznie mniej czlowiek sie nameczy nawet napotykajac pare problemow z odpaleniem zamknietych, niz zeby doprowadzic do zgodnego dzialania AIGLX/Beryle/Compizy+cala plejada dodatkowych programow ktorym cos nie pasi. (czarne ekrany na odtwarzaczach, artefakty itd, jesli chodzi o R9xxx).
Problemem napewno jest tez to, ze zmiany kerneli itp update, czasem calkowicie robi bezuzytecza jakas mtode instalacji ze skryptow itp. A nikt nie zamiescil sprostowania by tego juz nie uzywac. Ale tego sie do konca nie da wyeliminowac.
Zablokowany