Która wersja Debiana na nowy sprz

Pomoc dotycząca instalacji systemu
linuksowy
Posty: 11
Rejestracja: 15 marca 2015, 18:33

Która wersja Debiana na nowy sprzęt?

Post autor: linuksowy »

Witam wszystkich.Mam pare pytań odnośnie Debiana i jego intalacji na nowym sprzęcie.Komputer to PC z Procesorem Intel (R) Core i5-4440 CPU 3.10 GHZ (4 rdzeniowy) z 8 GB RAM i Grafiką AMD Radeon R9 200 i dysk 1 TB.Obecnie mam na nim Win 8.1 ale albo go skasuje albo obok niego zainstaluje Debiana.Czy wersja testowa Debiana Jessie bedzie odpowiednia na ten sprzęt? dlaczego testowa bo zalezy mi na najnowszym oprogramowaniu itp.. debiana zaczynam poznawać,ćwiczę na starszym kompie Debiana Wheezy stabilnego ale tam mam z i386 (bo stary procesor 32 btowty) oraz na virtualboxie na tym komputerze, a pod ten procesor będzie podchodziła jak rozumiem amd64? spodobał mi się ten system, a na tym komputerze to sądze że Debian by chodził jak rakieta.I najważniejsze pytanie.O sterowniki do karty graficznej.Ponieważ nigdy nie instalowałem Debiana pod tą grafikę (dotąd to była Nvidia) a więc jaki sterownik do Radeona poleciacie? ten debianowski z repozytorium czy ze strony producenta (amd catalyst)? Nie mam jakichś strasznych wymagan, żeby to płynnie chodziło wszystko, nie przycinało itp, te najnowsze multimedia, yuotube itp, graczem jakimś nie jestem wielkim ale na linuksie żeby te gierki też działały płynnie gdy zechce mi się zagrać.Proszę o pomoc dla początkującego użytkownika Debiana (z innymi linuksami miałem do czynienia, ale z Debianem dopiero zaczynam przygodę).Dzięki za pomoc z góry i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6369
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

Awatar użytkownika
pone13
Beginner
Posty: 337
Rejestracja: 30 listopada 2007, 20:59
Lokalizacja: Leszno

Post autor: pone13 »

Z grafiką możesz mieć problem mam R5 i się poddałem :( .
Driver pobierałem ze strony ATI.
Ale dobra wiadomość jest taka, że grafika intela w haswel'ach jest miodzio, szczególnie jak zainstalujesz kernel 3.19 + ten patch: https://git.kernel.org/cgit/linux/kerne ... 58ea9ef3da.
Spokojne gram np. w Portal2, czy Europe Universalis IV na full detalach, a mam wersję i5 ULV - 4210U więc jeszcze słabsza od twojej.
srATI w BIOSie wyłączone...
klavierkrk
Beginner
Posty: 257
Rejestracja: 14 maja 2013, 17:18

Post autor: klavierkrk »

SiD.
korzystam intensywnie na lapku, nie ma żadnych problemów.
Ta wersja nie zasługuje na swoją "nazwę" (niestabilna), bo do tej pory żadne apt-get upgrade mi nic nie wysypało. Natomiast korzystałem z jessie, to prawie od razu mi się coś wysypało.

Jednak nie będzie problemu z Debianem, ale
1) sterowniki k. graficzna
2) WiFI
3) możliwe,że muzyka (np. Skype i pulseaudio)
linuksowy
Posty: 11
Rejestracja: 15 marca 2015, 18:33

Post autor: linuksowy »

Dzięki wszystkim za porady, narazie bawię się na virtualboxie Debianem testing 8 z architekturą amd64 ale sidem tez się pobawię.Płyta się bootuje w UEFI więc spoko.Co do grafiki to czytałem że mogą być problemy po instalacji amd catalyst,typu czarny ekran i trzeba później grzebać.. a może ktoś używa debianowskiego xorg_video_driver (jakoś tak) i resztę na radeonie i może przybliżyć jak on się spisuje? czy chodzi stabilnie nie przycina itp.Spróbuję też zintegrowaną jak poleciłeś pony13 gdy jednak okaże się że walka z tymi sterownikami radeona nic nie przyniesie.Narazie jeszcze testuje żeby niczego nie popsuć, nowy sprzęt więc respekt większy niż zwykle:P

I jeszcze odnośnie podziału na partycje jednak win 8.1 sobie planuje zostawić (z powodu gier pokroju fifa i dsj oraz niektórych programów do pracy) i zainstalować debiana obok windowsa, czy wystarczy przy tak dużym dysku tylko partycja / i /home? planuje zredukować partycje windowsowe nieco i jakieś 700 mb przeznaczyć na Debiana bo na nim będę głównie przesiadywał.W instalatorze zalecają jedną partycję dla poczatkujących ale dla tak pojemnego dysku to chyba nie jest najlepsze rozwiązanie?
ODPOWIEDZ