Systemd - czy warto?

Ogólne pytania dotyczące systemu
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6369
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

Zdecydowanie szybciutko się uruchami i zamyka. U mnie systemd startuje od pokazania komunikatu grub do pokazania ekranu logowania slim w około ~4-5s, a system zamyka w ~1s
Awatar użytkownika
kodama
Junior Member
Posty: 633
Rejestracja: 23 maja 2010, 22:30
Lokalizacja: Poznań

Post autor: kodama »

neo86 pisze:(przez te migające literki kontrolne ładujących się elementów składowych systemu).
A da się je jakoś włączyć jak się ma tego systemd zainstalowanego? Jakoś tak od razu przy starcie widać czy coś się nie sypie przypadkiem ;]
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6369
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

W grubie przy wpisie o kernelu usuwasz wpis quiet i systemd wyświetla komunikaty podczas ładowania się systemu. Proces ładowania wiadomo dość znacznie się wtedy wydłuża w stosunku do trybu cichego. po każdym wyrzuceniu kaminikatu na ekran jest minimalne opóżnienie w stosunku do wyświetlania kolejnego komunikatu.
linux /boot/vmlinuz-3.14-1-amd64 root=UUID=7cf4ab0f-31b4-4ae8-a0f3-07c31a01c20d ro quiet
Awatar użytkownika
kodama
Junior Member
Posty: 633
Rejestracja: 23 maja 2010, 22:30
Lokalizacja: Poznań

Post autor: kodama »

Dzięki, jak wrócę z roboty to pobawię się. Ogólnie chcę przeinstalować na laptopie Wheezyego na Jessie, ponieważ
offtopic
walczę z takim tematem jak dźwięk przez HDMI. O ile z obrazem jest wszystko spoko, tak z dźwiękiem są jakieś jaja i nie do końca potrafię sobie z tym poradzić. Stosowałem się do rad z kilku poradników z internetu, ale niewiele to zmieniło. Jedyne co udało się osiągnąć to tyle, że default.pcm jest przekierowany na urządzenie HDMI - wtedy jest dźwięk przez HDMI, ale po odłączeniu przewodu od komputera jest głucho (co akurat dziwne nie jest, biorąc pod uwagę to, o czym pisałem wcześniej). Nie wiem, może Jessie z najnowszym jądrem 3.14.* rozwiąże problem. Zainstalujemy, zobaczymy.
/offtopic
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6369
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

Ja na swoim komputerku 04 lipieca 2014 wywaliłem wheezy i zarzuciłem jessie. Jak na razie nie ma z nim żadnych problemów. Chodzi całkiem stabilnie. To najpiękniejszy okres testinga - okres przed mrożeniem liczba błędów spada ciągle a w porównaniu do stable ciągle wchodzą jeszcze nowe numerki paczek.
Systemd da się przeżyć. Na szczęście jeszcze nie musiałem nic z nim kombinować oprócz niewielkiego poznawania
[yampress@debian ~]$ systemctl status slim
slim.service - SLiM Simple Login Manager
Loaded: loaded (/lib/systemd/system/slim.service; enabled)
Active: active (running) since pią 2014-08-01 13:03:12 CEST; 29min ago
Main PID: 475 (slim)
CGroup: /system.slice/slim.service
└─590 /usr/bin/X11/X -nolisten tcp -auth /var/run/slim.auth
‣ 475 /usr/bin/slim -nodaemon


sie 01 13:03:16 debian slim[475]: Markers: (--) probed, (**) from config fi...g,
sie 01 13:03:16 debian slim[475]: (++) from command line, (!!) notice, (II)...l,
sie 01 13:03:16 debian slim[475]: (WW) warning, (EE) error, (NI) not implem...n.
sie 01 13:03:16 debian slim[475]: (==) Log file: "/var/log/Xorg.0.log", Tim...14
sie 01 13:03:16 debian slim[475]: (==) Using system config directory "/usr/...d"
sie 01 13:03:17 debian slim[475]: The XKEYBOARD keymap compiler (xkbcomp) r...s:
sie 01 13:03:17 debian slim[475]: > Warning: Type "ONE_LEVEL" has ...ls
sie 01 13:03:17 debian slim[475]: > Ignoring extra symbols
sie 01 13:03:17 debian slim[475]: Errors from xkbcomp are not fatal to the ...er
sie 01 13:03:25 debian slim[475]: pam_unix(slim:session): session opened fo...0)
Hint: Some lines were ellipsized, use -l to show in full.
[yampress@debian ~]$

Awatar użytkownika
Menel
Member
Posty: 1117
Rejestracja: 24 sierpnia 2013, 19:58
Lokalizacja: doktor informoparalityki

Post autor: Menel »

taaaa... a co z elementarną cechą systemów unixowych - KISS mówiącą, że programy powinny być proste i realizować dobrze jedną rzecz?? odpowie mi ktoś na to pytanie? no chyba, że systemd jest zgodny z KISS..;>
Awatar użytkownika
pone13
Beginner
Posty: 337
Rejestracja: 30 listopada 2007, 20:59
Lokalizacja: Leszno

Post autor: pone13 »

Menel pisze:taaaa... a co z elementarną cechą systemów unixowych - KISS mówiącą, że programy powinny być proste i realizować dobrze jedną rzecz?? odpowie mi ktoś na to pytanie? no chyba, że systemd jest zgodny z KISS..;>
Wiesz w latach 70-80 miało to sens, dziś tego typu fragmentacja jest niepotrzebna i niczym uzasadniona, a stanowi spore utrudnienie dla deweloperów.
Wystarczy spojrzeć na androida, spójne API to klucz do sukcesu i dynamiczego rozwoju oprogramowania.
Nawet openwrt idzie w tą stronę i będzie posiadać okrojoną wersję systemd przystosowaną dla systemów embedded: procd.
Awatar użytkownika
Menel
Member
Posty: 1117
Rejestracja: 24 sierpnia 2013, 19:58
Lokalizacja: doktor informoparalityki

Post autor: Menel »

&quot pisze:Nawet openwrt idzie w tą stronę i będzie posiadać okrojoną wersję systemd przystosowaną dla systemów embedded: procd.
no nie załamuj mnie...;> akurat używam openwrt..

wracając do tematu to jestem szczęśliwym posiadaczem openrc od wczoraj, jak na razie działa bardzo ładnie i trochę szybciej odpala i gasi system od sysv...polecam dla tych którzy nie zamierzają używać systemd..
&quot pisze:Mi tam nadal dobrze śmiga ten cały systemd który nadal nie wiem czym w zasadzie jest
hehhe to jedna z ważniejszych części składowych twojego systemu, coś jak układ zapłonu w furach;>

https://pl.wikipedia.org/wiki/Init

ps...

jak tak się jarasz szybkim odpalaniem systemu to przetestuj openrc na cichym trybie jak nie lubisz logów, gwarantuję, że system odpali się w takim samym czasie co przy użyciu systemd..
&quot pisze:...a stanowi spore utrudnienie dla deweloperów...
a co mnie obchodzą za przeproszeniem deweloperzy? System jak i programy są budowane dla użytkownika końcowego czy nie?, bo chyba czegoś nie rozumiem? czy dla wygody deweloperów?

to wiesz brzmi tak jak ja przykładowo bym szedł na skróty, bo mi wygodniej olewając klienta i dając mu po prostu bubel do ręki...no tak to zabrzmiało.. coś tam zrobić kosztem czegoś dla mojej wygody, wygody producenta/ów...Koluniu, tak to robią w Chinach...;>

a i nie mów, że ktoś to tworzy za frajer i to takie społeczne oprogramowanie (jak ktoś kiedyś to mi próbował wbijać do głowy) licencja a zarobki twórców takich rzeczy jak systemd to dwie różne sprawy...oczywiście nie mam na myśli tzw. mało znaczących projektów lub deweloperów/programistów społecznościowych oddających swoją pracę za darmo..chwała im, bo tworzą o wiele lepsze rzeczy niż korporacyjne pachołki z odgórnie narzuconą dyrektywą, dostając za to grube hajsy...

Droga pieniądza jest drogą bezwzględności...
ODPOWIEDZ