Instalacja headless.

Pomoc dotycząca instalacji systemu
Skajper4
Posty: 20
Rejestracja: 21 kwietnia 2014, 01:52

Instalacja headless.

Post autor: Skajper4 »

Witam. Mam zamiar postawić w najbliższym czasie swój domowy serwer, lecz nie mam do niego monitora (ani żadnego urządzenia pod który można go podłączyć). Zakładając, że skonfigurowałem sobie BIOS na uruchomienie z USB, chcę na nim postawić Debiana, lecz jak go uruchomić tak, żebym miał dostęp od razu po SSH? (a najlepiej od razu podczas instalacji). Jako iż jest on w sieci lokalnej to nie potrzebowałby na czas instalacji jakichśtam super danych logowania, wystarczyłyby domyślne.
Awatar użytkownika
f1.micro
Beginner
Posty: 119
Rejestracja: 24 lutego 2009, 11:32
Lokalizacja: Kraków

Post autor: f1.micro »

Nie wiem jak z installerem debiana, ale zastanawiając się nad tym tematem wpadło mi do głowy coś takiego:

Uruchom LiveCD. Podłącz się do LiveCD przez ssh lub vnc. Zainstaluj.

Sporo dystrybucji Live ma installer (patrz np: ubuntu,backtrack...)
Skajper4
Posty: 20
Rejestracja: 21 kwietnia 2014, 01:52

Post autor: Skajper4 »

Kwestia w tym które LiveCD mają zainstalowane domyślnie ssh lub vnc (aktywne od startu..)
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2305
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Post autor: LordRuthwen »

Bodajże Slax
Skajper4
Posty: 20
Rejestracja: 21 kwietnia 2014, 01:52

Post autor: Skajper4 »

Kurcze, ze slackware ciężko. Jest jakiś sposób żeby zmodyfikować obraz Debiana wg. własnych widzimisię, czy trzeba od zera kompilować całość?
Coś w ten deseń? http://eko.one.pl/?p=RemasteringLiveCD
Awatar użytkownika
f1.micro
Beginner
Posty: 119
Rejestracja: 24 lutego 2009, 11:32
Lokalizacja: Kraków

Post autor: f1.micro »

To zrób sobie własne!

W mega skrócie:

Kod: Zaznacz cały

aptitude install live-build
mkdir live && cd live
lb config -b img --bootappend-live "boot=live config quiet locales=pl_PL.UTF-8 keyboard-layouts=pl persistence" --interactive shell 
lb build
Kiedy zacznie się budować liveCD, po chwili dostaniesz prompt (chroot). Doinstalujesz paczki które Cię interesują, zmienisz sobie konfig na jaki chcesz i żeby kontynuować budowanie po prostu się wyloguj.

PS: Ja taką dystrybucję Live uruchamiałem z PXE. Generalnie potrzebujesz i initrd.img, vmlinuz, filesystem.squashfs. Ten ostatni to obraz dysku. Jak o czymś zapomnisz to: unsquashfs /sciezka/do/pliku /punkt/montowania
Skajper4
Posty: 20
Rejestracja: 21 kwietnia 2014, 01:52

Post autor: Skajper4 »

Z PXE to dobry pomysł. Jakiś czas temu miałem postawiony serwer PXE na routerze z OpenWrt, nawet fajnie się to sprawowało ale chyba wtedy obraz ściągał się do pamięci RAM, chyba, że coś przekręciłem pisząc to teraz?
No cóż, jeszcze dzisiaj wcielę się w Boba budowniczego i będę buildował :D
Lecz jeszcze jedno pytanie. Jakim programem nagrać ISO na USB, tak, żeby GRUB zachował się w nienaruszonym stanie? Unetbootin wgrywa jakiś nędzny config dla ułomnych gdzie połowa funkcji się powtarza..
Awatar użytkownika
f1.micro
Beginner
Posty: 119
Rejestracja: 24 lutego 2009, 11:32
Lokalizacja: Kraków

Post autor: f1.micro »

ISO na usb:

dd if=/obraz/iso of=/dev/twoj/pendrive
ODPOWIEDZ