MATE w Debianie stable.

Wszystko Off Topic
Awatar użytkownika
hsurim
Beginner
Posty: 303
Rejestracja: 05 maja 2014, 17:15
Lokalizacja: Warszawa (mazowieckie)

Post autor: hsurim »

Dzięki za odzew :)
Wiesz, gdyby tak było, to bym (raczej) nie pytał.
Szkopuł w tym, iż repo dla wersji 1.6 jest inne, niż dla 1.8.
I teraz nie wiem, czy wystarczy tylko podmienić repozytorium, czy jednak trzeba próbować odinstalować 1.6 i dopiero wtedy podmienić i zainstalować 1.8 :confused:
Awatar użytkownika
hsurim
Beginner
Posty: 303
Rejestracja: 05 maja 2014, 17:15
Lokalizacja: Warszawa (mazowieckie)

Post autor: hsurim »

Nie wytrzymałem oczekiwania i - poszedłszy na łatwiznę - podmieniłem repozytorium.
Potem uruchomiłem aktualizację z (nie wiem co mi zaszkodziło :D ) terminala i ... wygląda, że chyba wszystko bryka prawidłowo.

Na pierwszy rzut oka, nie zauważam żadnych różnic.
Awatar użytkownika
neo86
Beginner
Posty: 285
Rejestracja: 16 października 2013, 00:03
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: neo86 »

No widzisz i fajnie. Co do różnic to między 1.6.x a 1.8.x nie ma znaczącej różnicy wręcz w ogóle jeśli chodzi o wygląd ale jeśli chodzi o bezpieczeństwo to zawsze coś tam musieli wklepać. Poważna różnica jest między MATE 1.4.x a 1.6.x bo w 1.4.x działa poprawnie MateConf (Edytor konfiguracji) pomocny np. przy przenoszeniu przycisków dekoracji okien. Natomiast w przypadku MATE 1.6.x w ogóle to narzędzie nie działa! Przynajmniej tak u mnie było dlatego ja wole stare MATE 1.4.x. Mate towarzyszy mi w linuksach na moich komputerach już od wersji 1.2 czyli jakoś od ostatecznej śmierci Gnome2 więc drobne doświadczenie mam.
Awatar użytkownika
hsurim
Beginner
Posty: 303
Rejestracja: 05 maja 2014, 17:15
Lokalizacja: Warszawa (mazowieckie)

Post autor: hsurim »

Z ciekawości zapytam:
- czego, konkretnie nie daje się Tobie zrobić tym konfiguratorem - mówisz o dconfEditor ?
Awatar użytkownika
Menel
Member
Posty: 1117
Rejestracja: 24 sierpnia 2013, 19:58
Lokalizacja: doktor informoparalityki

Post autor: Menel »

nie wiem jak jest w nowym yerba-mate ;) , ale w starym spróbuj dodać sobie akcje w caji bez zewnętrznego softu..ogólnie pełno takich kruczków jest, że trzeba jakieś gówna instalować typu dconfEditor żeby zdjąć ikony z pulpitu (trochę to niedorzeczne) moim zdaniem xfce jest o niebo funkcjonalniejsze i elastyczniejsze no i zawsze to samodzielny oraz dojrzały projekt nie żaden kilkuletni fork trupa ;) ..
Awatar użytkownika
hsurim
Beginner
Posty: 303
Rejestracja: 05 maja 2014, 17:15
Lokalizacja: Warszawa (mazowieckie)

Post autor: hsurim »

Menel pisze:(...) pełno takich kruczków jest, że trzeba jakieś gówna instalować typu dconfEditor żeby zdjąć ikony z pulpitu (trochę to niedorzeczne)(...)
Jestem podobnego zdania ...
Skorka MATE w LMDE zawiera min. konfigurator pulpitu a tam i ustawienia tychże ikon.
Daje także więcej 'ucywilizowania' samemu MATE - niesamowicie mi się podoba.
Szkoda, że tutaj jej nie ma. :confused:
Awatar użytkownika
Menel
Member
Posty: 1117
Rejestracja: 24 sierpnia 2013, 19:58
Lokalizacja: doktor informoparalityki

Post autor: Menel »

Bardziej chodzi mi o to, że jak instaluję pełnoprawne środowisko to oczekuję, że takie podstawowe rzeczy jak dodanie swoich akcji w domyślnym menedżerze plików czy zdjęcie ikonek z pulpitu będzie dodane do domyślnych opcji i do "wyklikania" bez potrzeby ingerencji w pliki konfiguracyjne czy instalowania dodatkowych śmieci .Jak chciałbym dłubać i wszystko robić od podstaw samemu to zainteresowałbym się jakimś lekkim menedżerem okien typu flux czy ob i sklejał sobie go od podstaw..
Awatar użytkownika
hsurim
Beginner
Posty: 303
Rejestracja: 05 maja 2014, 17:15
Lokalizacja: Warszawa (mazowieckie)

Post autor: hsurim »

Zastanawiam się, czy MATE można nazwać "pełnoprawnym środowiskiem" w Debianie (??)
Może jednak nim będzie dopiero wtedy, jak będą gotowe iso z MATE - tak jak jest w wypadku LMDE
Awatar użytkownika
mati75
Junior Member
Posty: 623
Rejestracja: 30 lipca 2009, 11:19
Lokalizacja: default city

Post autor: mati75 »

hsurim pisze:Zastanawiam się, czy MATE można nazwać "pełnoprawnym środowiskiem" w Debianie (??)
Może jednak nim będzie dopiero wtedy, jak będą gotowe iso z MATE - tak jak jest w wypadku LMDE
Nie będzie iso z Mate, na pewno nie w jessie. Pełne środowisko jest dostępne w sidzie, można je zainstalować z netinstall jeśli jest taka potrzeba.
Awatar użytkownika
hsurim
Beginner
Posty: 303
Rejestracja: 05 maja 2014, 17:15
Lokalizacja: Warszawa (mazowieckie)

Post autor: hsurim »

Zainstalowałem 7.5 a potem MATE na głównym, domowym komputerku.
Jestem pod wieeelkim wrażeniem, szybkości ładowania się, jak i działania systemu.
Aby to 'zobrazować', to powiem, że komputer stał się ... "zbyt szybki". :D

Przy okazji, aktualne MATE jest w wersji 1.8.1 i jest obecnie w (dodatkowych) backportach, tak więc wcześniej dodawane repozytoria, nie wiem, czy działają.
Chyba najlepiej je wywalić i dopisać właściwe.

Kod: Zaznacz cały

http://backports.debian.org/Instructions/
ODPOWIEDZ