zapami

Zagadnienia dotyczące menadżerów okien, środowisk graficznych - X, KDE, GNOME, Fluxbox, XFCE., Compiz itp.
Awatar użytkownika
saturno
Junior Member
Posty: 741
Rejestracja: 08 lipca 2008, 20:04

Post autor: saturno »

Rafal_F pisze:I na laptopach lepiej chyba regulować jasność sprzętowo dla oszczędzania energii, tak mi się wydaje.
Energia jest droga więc to ważna rzecz :p
Tylko czemu nie działa?
Mam prawie zerowe doświadczenie z GNOME.
Jedyne co mi przychodzi do głowy to, to że skrypt/program jest uruchamiany za wcześnie.
Można spróbować opóźnić jego włączenie.
Ewentualnie zrobić tak żeby uruchamiało się co kilka/kilkanaście sekund w pętli.
Andrzej70
Beginner
Posty: 118
Rejestracja: 03 października 2013, 18:36

Post autor: Andrzej70 »

Hmm sprzętowo nie reguluję, bo nie mam pokrętła jasności. Zatem to programowa zmiana jest, tyle, że być może nie z poziomu samego systemu, a np. ACPI, albo i BIOS - od razu mówię, że gdybam w ciemno więc nie krytykować, że to głupie :) Zmieniam jasność za pomocą klawiszy Fn-strzałka góra/dół
Tak czy inaczej teraz na wszelki wypadek sprawdziłem też ustawienia głośności. Mimo skonfigurowania "pulse audio per user session" gdy reguluję głośność na danym użytkowniku, to zmiana dotyczy wszystkich userów - co sprawdziłem przełączając się na innych za pomocą ctrl-alt-Fnumer.

Najwyraźniej w kde jest jasność aktualna jakoś zapamiętana i po przełączeniu usera, program/demon jakiś ją sprawdza i koryguje. saturno upewnij się czy podczas przełączania userów jasność się zmienia na tę ze skryptów startowych czy na tę, która była aktualnie ustawiona.
CHodzi mi o to, że bez sensu by było, żeby podczas przełączania userów, wykonywane były skrypty i programy z autostartu. Dlatego podejrzewam, że po zalogowaniu jasność u usera1 ustawia ci skrypt, a potem jak się przełączysz na innnego usera i wrócisz, to jasność odtwarza jakiś demon. W celu sprawdzenia tej teorii, po przełączeniu na usera1 zmień jasność na diametralnie różną od jego startowej, przełącz się na usera2, upewnij się, że się zmieniła jasność i ponownie przełącz na usera1.
Możesz też dopisać do skryptu z autostartu polecenie
> zmieniono_jasnosc.txt
- skasuj ten plik przed przełączeniem na user2 i po ponownym przełączeniu na user1 sprawdź czy skrypt był odpalany. Założę się, że nie był :)

Ja w każdym razie jestem zadowolony ze skryptu w autostarcie, bo rzadko się zdarza, żeby inny user zmienił mi jasność w trakcie gdy jestem zalogowany.
paw
Posty: 1
Rejestracja: 26 marca 2014, 09:53

Post autor: paw »

Kurde dzięki. Też nie mogłem do tego dojść. Najciemniej pod latarnią xD
Awatar użytkownika
saturno
Junior Member
Posty: 741
Rejestracja: 08 lipca 2008, 20:04

Post autor: saturno »

Andrzej70 pisze:Hmm sprzętowo nie reguluję, bo nie mam pokrętła jasności. Zatem to programowa zmiana jest, tyle, że być może nie z poziomu samego systemu, a np. ACPI, albo i BIOS
Mamy XXI wiek więc potencjometry poszły do lamusa, a zastąpiły je o wiele bardziej skomplikowane konstrukcje gdzie ustawienia mogą być trzymane w pamięci urządzenia.
A więc może być problem w odróżnieniu regulacji sprzętowej od programowej.
W tym konkretnym przypadku według mnie można przyjąć, że jeśli regulacja działa niezależnie od OS to jest to regulacja sprzętowa. To że jest to regulowane przez Bios czy Acpi nie ma znaczenia, bo o ile komputer może działać z różnymi OS to bez Biosu w ogóle nie ruszy więc Bios jest integralną częścią komputera.
Andrzej70 pisze: CHodzi mi o to, że bez sensu by było, żeby podczas przełączania userów, wykonywane były skrypty i programy z autostartu. Dlatego podejrzewam, że po zalogowaniu jasność u usera1 ustawia ci skrypt, a potem jak się przełączysz na innnego usera i wrócisz, to jasność odtwarza jakiś demon. W celu sprawdzenia tej teorii, po przełączeniu na usera1 zmień jasność na diametralnie różną od jego startowej, przełącz się na usera2, upewnij się, że się zmieniła jasność i ponownie przełącz na usera1.
Nie za bardzo ogarniam ale przeprowadziłem eksperyment który powinien rozwiać twoje wątpliwości z KDE:
Są trzy konta: user1, user2, user3 (na żadnym z nich nie ma w autostarcie skryptu do regulacji jasności).
- Na user1 wykonuje polecenie: xgamma -gamma 0.6 (jasność zmniejszona)
- Przełączam użytkownika na: user2 (jasność normalna)
- Przełączam użytkownika na user3 i wydaje plecenie: xgamma -gamma 1.6 (jasność zwiększona)
Teraz przy przełączaniu użytkowników wartość jasności pozostaje zachowana na poszczególnych kontach (pomimo braku skryptu w autostarcie).
Zużycie RAM jest w przybliżeniu 3 x większe niż w przypadku zalogowania 1 usera.
Widoczne są procesy wszystkich trzech userów.
Dodatkowo załączam zrzut:
Andrzej70 pisze:Ja w każdym razie jestem zadowolony ze skryptu w autostarcie, bo rzadko się zdarza, żeby inny user zmienił mi jasność w trakcie gdy jestem zalogowany.
Piszesz tu że jesteś zadowolony, a post nie jest oznaczony jako rozwiązany.
Załączniki
zrzut ekranu3.png
ODPOWIEDZ