Wydobycie pakietów zainstalowanych w systemie i wykorzystanie ich w przysz

Tematy związane z oprogramowaniem, instalacją, konfiguracją
dawid73
Posty: 2
Rejestracja: 19 grudnia 2013, 15:27

Wydobycie pakietów zainstalowanych w systemie i wykorzystanie ich w przyszłości.

Post autor: dawid73 »

Witam

Podczas pobierania kde pomyślałem że warto byłoby w jakiś sposób zapisać kde niezależnie od systemu operacyjnego by nie musieć pobierać tych pakietów przy kolejnej instalacji.
W tym przeszkadza niestety moja niewiedza na temat linuksa którego używam od bardzo niedawna. A więc jeśli ktoś poinformowałby mnie jak wyciągnąć wszystkie, związane z kde, lub tylko wybrane pakiety by móc później stworzyć z nich repozytorium offline przy kolejnej instalacji byłbym bardzo wdzięczny :)

Używam Debiana w wersji Testing.

Edit Dodam jeszcze że Debiana zainstalowałem w Virtualboxie. Chociaż jako że pytanie nie dotyczy hardware'u nie powinno to mieć na nic wpływu.
Awatar użytkownika
Menel
Member
Posty: 1117
Rejestracja: 24 sierpnia 2013, 19:58
Lokalizacja: doktor informoparalityki

Post autor: Menel »

Hm dziwne, w szczególności, że kde jest jednym z opcjonalnych środowisk debiana zawartym w instalce
Możesz przykładowo pobrać za pomocą apta pakiety bez ich instalacji poleceniem:

Kod: Zaznacz cały

apt-get -d install_nazwa_pakietu
pakiety są zapisywane w /var/cache/apt/archives/

więcej info znajdziesz w dokumentacji
Awatar użytkownika
Rafal_F
Moderator
Posty: 2350
Rejestracja: 29 sierpnia 2008, 16:45

Post autor: Rafal_F »

Jak napisał Menel lepiej korzystać z gotowych płyt instalacyjnych. Na stronie: threads/480-Skąd-pobrać-instalacyjne-we ... 7#post3117 są linki do poszczególnych wersji Debiana. Po prostu pobierz odpowiedni obraz (nie netinstall) i będziesz go mógł zainstalować offline.

Na dole tego wątku: threads/1408-Wpisy-w-pliku-etc-apt-sour ... #post10079 w dziale "Informacje dodatkowe" jest instrukcja jak korzystać z płyt CD/DVD jako alternatywa do repozytorium online.
dawid73
Posty: 2
Rejestracja: 19 grudnia 2013, 15:27

Post autor: dawid73 »

Pytałem ponieważ pobrałem wersję netinstall i kde pobierałem później. Ale jeśli tak radzicie w przyszłości pobiorę zwyczajną wersję CD.
Awatar użytkownika
Menel
Member
Posty: 1117
Rejestracja: 24 sierpnia 2013, 19:58
Lokalizacja: doktor informoparalityki

Post autor: Menel »

Jak masz dostęp do stałego łącza i/lub debian od razu wykrywa urządzenia sieciowe to z netinstalki fajnie i wygodnie się instaluje.

Co do instalacji offline, to na pierwszej płycie Debiana masz zawarte wszystkie cztery środowiska (gnome,kde,xfce i lxde) i to spokojnie wystarcza żeby zainstalować podstawowy system z wybranym środowiskiem graficznym. Resztę wtedy po skonfigurowaniu łącza spokojnie sobie dociągasz z netu.

Jeżeli natomiast chcesz mieć wszystko offline to musisz jeszcze dograć następne dwie płyty z pakietami (poukładane wg popularności) i płytkę aktualizacji, razem 4 płyty dvd ;) i praktycznie masz wszystko gotowe do zainstalowania i pracy offline...

Pamiętaj, że pakiety non-free nie będą na płytach, chyba, że dorwiesz jakąś nieoficjalną wersję, albo sam sobie zgrasz...
Awatar użytkownika
saturno
Junior Member
Posty: 741
Rejestracja: 08 lipca 2008, 20:04

Post autor: saturno »

dawid73 pisze:Witam

Podczas pobierania kde pomyślałem że warto byłoby w jakiś sposób zapisać kde niezależnie od systemu operacyjnego by nie musieć pobierać tych pakietów przy kolejnej instalacji.
Pytanie: po co kolejna instalacja?
Nie prościej jest użyć wstępnie skonfigurowanego systemu?
Można zrobić kopię systemu lub obraz partycji lub klonowanie (VirtualBox).

Odnośnie tytułu:
Wydobycie pakietów zainstalowanych w systemie i wykorzystanie ich w przyszłości.
Jest coś takiego jak dpkg-repack: http://dug.net.pl/drukuj/140/odtworzeni ... _systemie/
Narzędzie, to potrafi zrobić kopie z zainstalowanych pakietów (nawet tych których nie ma już, albo nigdy nie było w repozytorium).
peter86
Beginner
Posty: 254
Rejestracja: 10 czerwca 2007, 23:19
Lokalizacja: Katowice, Dąbrowa Górnicza

Post autor: peter86 »

Wyciąganie pakietów z /var/cache/apt/archives jest OK. Wykorzystuję to ciągle w pracy :) . Dzięki temu systemy, które instaluje mało zajmują. Najpierw wyciągam, później wkładam na płytę iso i robię procedurę instalacji a to jednego a to drugiego.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6367
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

6.4.9 Zapisanie/kopiowanie konfiguracji systemu
http://www.debian.org/doc/manuals/debia ... ge.pl.html
# dpkg --get-selections "*" > myselections # lub \* zamiast "*"
Awatar użytkownika
saturno
Junior Member
Posty: 741
Rejestracja: 08 lipca 2008, 20:04

Post autor: saturno »

peter86 pisze:Wyciąganie pakietów z /var/cache/apt/archives jest OK...
... Najpierw wyciągam, później wkładam na płytę iso i robię procedurę instalacji a to jednego a to drugiego.
Do tego jest nawet specjalny program, nazywa się: aptoncd
ODPOWIEDZ