Niezrozumia

Tematy związane z oprogramowaniem, instalacją, konfiguracją
mike26
Beginner
Posty: 170
Rejestracja: 07 czerwca 2012, 16:33

Niezrozumiała instalacja programu firefox oraz thunderbird

Post autor: mike26 »

Witam.
Znalazłem taką instalację programów firefox oraz thunderbird

Kod: Zaznacz cały

aptitude remove iceweasel icedove

Rozpakowujemy pobrane pliki do katalogu /usr/local/lib/:

/usr/local/lib/thunderbird/
/usr/local/lib/firefox/

Nadajemy prawa do własności dla użytkownika root i grupy staff:

chown -R root:staff /usr/local/lib/thunderbird
chown -R root:staff /usr/local/lib/firefox

Tworzymy dowiązania symboliczne do programów w katalogu /usr/bin:

ln -s /usr/local/lib/thunderbird/thunderbird /usr/bin/thunderbird
ln -s /usr/local/lib/firefox/firefox /usr/bin/firefox 
Osobiście wypakowałem te programy do /opt (mam tam libreoffice, google earth, teamviewer i kilka innych programów) nie rozumiem dlaczego miały by być wypakowane do /usr/local/lib
Pytanie, które powinienem zadać jako pierwsze czyli po co dawać uprawnienia root i czym jest grupa staff?

Kod: Zaznacz cały

chown -R root:staff /usr/local/lib/thunderbird
chown -R root:staff /usr/local/lib/firefox
Edycja:
Znalazłem coś w internecie
/opt
Ten katalog powinien zawierać dodatkowe pakiety, które zawierają statyczne pliki.

/usr/local/lib
Pliki skojarzone z lokalnie zainstalowanymi programami.

Statyczny plik jest plikiem, który nie ulega modyfikacji?
/usr/local/lib
Pliki skojarzone z lokalnie zainstalowanymi programami.
tzn., że powinna znaleźć się tu pluma, vlc, netbeans, firefox, thunderbird, mate-terminal i kilka innych programów, a jest tylko python.
Awatar użytkownika
Menel
Member
Posty: 1117
Rejestracja: 24 sierpnia 2013, 19:58
Lokalizacja: doktor informoparalityki

Post autor: Menel »

Dziwnie, ja wszystko nie pochodzące z repozytoriów Debiana też pakuję do /opt. Porządek musi być. Ale, nie mam pojęcia, czy taki sposób jaki podałeś (a spotkałem się także z nim nie raz) też jest prawidłowy. Niech ktoś, kto się bardziej orientuje wyrazi swoją opinię. Sam jestem ciekawy.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6365
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

Dawno dawno temu w Linuksie opcjonalne oprogramowanie lądowało w katalogu /opt. Robiło się tak w Linuksie Slackware, całe gnome 2.6 2.8 tam lądowało.

Wiesz, nie ma znaczenia, czy to katalog /opt czy to /usr/local/lib. Ktoś sobie taką ścieżke wymyślił. Bardzo nieczytelna.

Natomiast do /usr/local wpada wszystko co kompilujesz jeśli nie zmienisz prefiksu (ścieżki) i też tworzy swoją strukturę katalogów (/bin, /etc, /usr, /share itp.).

W systemach BSD wszystko (zainstalowane z paczki, czy skompilowane tam lądują). Ale tam jest podział podstawowy system i ,,3rd system packages'' (czyli zainstalowane paczki).

Widzisz, on potem tworzy odnośniki, do standardowych lokalizacji gdzie powłoka poszukuje programów.

Kod: Zaznacz cały

ln -s /usr/local/lib/thunderbird/thunderbird /usr/bin/thunderbird

Więc, obojętnie gdzie umieścisz, a potem zrobisz dowiązanie do tego to też będzie działać.

Tu też nie wiem czemu akurat sobie wymyślił root.staff?
  • staff: Allows users to add local modifications to the system (/usr/local, /home) without needing root privileges. Compare with group "adm", which is more related to monitoring/security.

Może po to aby użytkownik zapisany do grupy staff mógł aktualizować przeglądarkę i aby jako root nie musiał tego robić.

Ja mam w /opt jako root.root:

Kod: Zaznacz cały

[yampress@debian /opt]$ ls -alrazem 28
drwxr-xr-x  7 root     root     4096 lis 26 17:49 .
drwxr-xr-x 22 root     root     4096 lis 10 19:55 ..
drwxr-xr-x  9 root     root     4096 lis 17 17:29 firefox
drwxr-xr-x  8 root     root     4096 wrz 15 11:05 libreoffice4.1
drwxr-xr-x 11 root     root     4096 lis 14 03:45 seamonkey
drwxr-xr-x 11 root     root     4096 lis 19 22:52 thunderbird
[yampress@debian /opt]$ 
zbig
Posty: 99
Rejestracja: 29 stycznia 2009, 10:42

Post autor: zbig »

A wystarczyło podać skąd był brany opis instalacji http://osworld.pl/firefox-i-thunderbird ... -debianem/
W komentarzach jest odpowiedź odnośnie grupy staff.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6365
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

Sposób aktualizacji przedstawiony przez Yampressa, czy ten powyższy to jedno i to samo. Należy jednak pamiętać o ograniczeniu praw własności i nadaniu praw dla użytkownika root należącego do grupy staff. Daje to z pewnością większe bezpieczeństwo niż nadanie praw root i grupa root.
To jakieś niedorzeczności.

Kod: Zaznacz cały

[yampress@debian ~]$ cat /etc/group |grep staff
staff:x:50:
[yampress@debian ~]$ cat /etc/group |grep root
root:x:0:
[yampress@debian ~]$ 
Od kiedy to root należy do grupy staff? Root ma większą władzę i nie potrzeba mu być w grupie staff. Większe bezpieczeństwo, czego? Jedynie podczas uruchamiania i aktualizacji jako root gdy kod przeglądarki firefox będzie spreparowany istnieje niebezpieczeństwo przejęcia systemu itp.
Awatar użytkownika
Menel
Member
Posty: 1117
Rejestracja: 24 sierpnia 2013, 19:58
Lokalizacja: doktor informoparalityki

Post autor: Menel »

Czyli kompletne bzdury jakieś. Dobrze wiedzieć, bo też byłem ciekawy o co z tym chodzi.
Co do instalacji Firefoxa na Debianie nie widzę takiej potrzeby i jest to moim zdaniem bez sensu (opóźnienie wydawania najnowszych wersji Iceweasela do najnowszych Firefoxa jest naprawdę nieznaczne, także nie widzę problemu)

Kod: Zaznacz cały

iceweasel:
  Zainstalowana: 25.0-1~bpo70+1
  Kandydująca:   25.0-1~bpo70+1
  Tabela wersji:
 *** 25.0-1~bpo70+1 0
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6365
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

Działa całkiem dobrze ta najnowsza przeglądarka iceweasel z mozilli dla Debiana.
Ostatnio nawet myślałem aby się z Firefoksa przenieść na nią.

Już wielu widziałem, którzy wzorują się na moich opisach. Coś tam zmienią i się szczycą super opisem.

Kod: Zaznacz cały

[yampress@debian /opt]$ ls -al[
drwxr-xr-x 7 root root 4096 lis 26 17:49 .[
drwxr-xr-x 22 root root 4096 lis 10 19:55 ..[
drwxr-xr-[B]x[/B] 9 root root 4096 lis 17 17:29 firefox[
drwxr-xr-[B]x[/B] 8 root root 4096 wrz 15 11:05 libreoffice4.1[
drwxr-xr-[B]x[/B] 11 root root 4096 lis 14 03:45 seamonkey[
drwxr-xr-[B]x [/B]11 root root 4096 lis 19 22:52 thunderbird[
[yampress@debian /opt]$[

Podepnę się jeszcze pod to "bezpieczeństwo..." co tam gość nasmarował. W moim opisie użytkownik uruchamia program na najmniejszych prawach, czyli innych (ang. other) i x dla tej grupy. I "większych praw" chyba nie ma.
zbig
Posty: 99
Rejestracja: 29 stycznia 2009, 10:42

Post autor: zbig »

Warto zaznaczyć, że fundacja Mozilla także udostępnia opis instalacji Firefoxa w systemie Linux http://support.mozilla.org/pl/kb/instal ... emie-linux - na koncie zwykłego użytkownika.
mike26
Beginner
Posty: 170
Rejestracja: 07 czerwca 2012, 16:33

Post autor: mike26 »

Tak, ale przeglądarka iceweasel 25.0-1 jest wersją eksperymentalną, a dla dystrybucji Wheezy dostępna jest wersja 17.0.10.

Poza tym, czasami piszę strony www, a widok 3D (zdziwicie się ale często się przydaje) w wersji dla Debiana Wheezy nie działa.

Wracając do tematu, dowiedziałem się czym jest grupa staff i troszkę to dziwne, że przypisał (przypisałem wzorując się na poradniku) roota do grupy o niższych uprawnieniach.

Ale dobrze, raczej nic się nie stanie.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6365
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

Wczoraj zainstalowałem tego iceweasela 25 z repozytorium poniższego w Debianie Wheezy i jakie było moje zdziwienie kiedy po uruchomieniu, nie chciał skorzystać z (wtyczek/zakładek/ustawień) firefoksa. Poszukałem po katalogach, czy gdzieś indziej tworzy katalog konfiguracyjny niż Firefox. Nie. Po uruchomieniu tworzy katalog ~/.mozilla/firefox, czyli tak samo jak normalny firefox.

Kod: Zaznacz cały

 ## przeglądarka Iceweasel - aktualne wydanie stabilne
 deb http://mozilla.debian.net/ wheezy-backports iceweasel-release
I pakiet deb ze strony http://mozilla.debian.net/pkg-mozilla-a ... .1_all.deb aby klucze były.
ODPOWIEDZ