I-Nex - ma

Wszystko Off Topic
eloaders
Posty: 4
Rejestracja: 14 stycznia 2011, 17:14

I-Nex - mały program do wyświetlania informacji o sprzęcie

Post autor: eloaders »

Witam obecnych i nie obecnych na Forum.

Od dwóch lat z bardzo wielkimi przerwami piszę program I-Nex. I-Nex to program podobny do CPU-Z oraz następca CPU-G. Program ma za zadanie wyświetlić w przyjaznej formie informacje o podzespołach komputerowych na komputerze, w którym został uruchomiony.

Po tak długim czasie zacząłem się zastanawiać, czy to ma sens, mam dużo pobrań programu, naliczyłem już ponad 13 tysięcy.

Jednak, zapraszam wszystkich do ankiety na temat przydatności programu i zachęcam do zgłaszania błędów oraz krytycznego wypowiadania się na temat programu.

I-Nex znajdziecie na bardzo wielu stronach, katalogach, blogach Polskich i zagranicznych a także w Lipcowym wydaniu Linux Magazine z bieżącego roku nr:113

Licencja programu to LGPL v3.
ARCH: i386 | AMD64 | I-Nex w wersji run = tylko AMD64 (Ze względu iż posiadam komputer IDBD425KT http://netbit73.blogspot.com/2013/01/in ... 425kt.html).

Program jest pisany w Bashu, C/++, Gambas, Python. Korzysta także z bazy danych procesorów w formacie JSON oraz z API Intel Odata.

Strona domowa:
http://tuxportal.pl/ (W fazie rozwoju, I-Nex przez 2 lata nie miał strony domowej a ja mam wybór między, tworzeniem strony domowej lub pisaniem programu i wiadomo co wybieram a co pomijam).

Wsparcie BETA: http://tuxportal.pl/forum/

I-Nex można pobrać ze strony domowej, z działu ,,download''. Pobieranie I-Nex w ten sposób przynosi mi miesięcznie 1 Batona z biedronki.

Strona projektu na launchpad:

https://launchpad.net/i-nex (Gdzie znaleźć można kod importowany z githuba oraz ppa dla programu).

Odnośnie PPA zalecam korzystanie z repozytorium migawek codziennych, a instrukcję instalacji można znaleźć tu: http://www.webupd8.org/2013/01/i-nex-to ... ation.html

No i to chyba na tyle, więcej nie ma co pisać chyba. Jak ktoś by mi chciał z domową stroną pomóc lub paczkowaniem to bardzo dziękuję.

Ankieta:
https://docs.google.com/forms/d/1pY4vOD ... E/viewform

Pod tym odnośnikiem znajdziecie I-Nex w wersji bieżącej:
https://dl.dropboxusercontent.com/u/6746738/i-nex.run (należy program pobrać, a nie otwierać w przeglądarce).

Obrazek1 Obrazek2

Obrazek3 Obrazek4

Z góry przepraszam za mały wkład w napisanie tekstu od nowa dla tego forum jednak myślę że spełnia on takie same funkcje jak tekst napisany na innych forach.

Potrzebuję zebrać głosy w Ankiecie. Co pomoże mi ostatecznie podjąć decyzje o zakończeniu projektu bądź kontynuowaniu go dalej.

Proszę także o nie traktowanie mnie jako studenta bo nim nie jestem, nie traktowanie mnie jako "Programistę" bo nim nie jestem ani nawet jako Informatyka, czy technika bo nim także nie jestem.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Nie wiem, czy nie tracisz niepotrzebnie czasu na narzędzie, które nie ma szans powodzenia w świecie linuksowym.

Narzędzie tego typu jest od dawna dostępne w Linuksie:
http://packages.debian.org/search?keywo ... lla-search

Dla użytkowników Linuksa, w przypadku problemów ze sprzętem, istotne są informacje poleceń trybu tekstowego i logi.

threads/12771-Zak%C5%82adaj%C4%85c-tema ... #post81406

Próby naśladowania narzędzi innego systemu operacyjnego, w dodatku, przedstawiające informacje w takiej formie jak na załączonych obrazkach raczej w Linuksie się nie przyjmą.

Przejrzyj dokładnie narzędzia dostępne na tej dystrybucji narzędziowej:
threads/9479-Dystrybucje-narz%C4%99dzio ... #post61503

Spróbuj się wcześniej udzielać na forach linuksowych, pomagając początkującym użytkownikom w rozwiązywaniu ich problemów ze sprzętem. Szybko się przekonasz, że informacje uzyskane w takiej formie, jak to robi Twój program, na załączonych obrazkach, są mało przydatne.

To jest moja opinia i inni mogą mieć inne zdanie na ten temat.
Awatar użytkownika
Menel
Member
Posty: 1117
Rejestracja: 24 sierpnia 2013, 19:58
Lokalizacja: doktor informoparalityki

Post autor: Menel »

Oczywiście podzielam Twój entuzjazm i fajne, że tworzysz coś dla hobby wnioskując z wypowiedzi nie zajmując się tym zawodowo czy jako ćwiczenia etc.

Ale muszę się niestety zgodzić z przedmówcą, jako użytkownik linuksa nigdy nie korzystałem z narzędzi tego typu i nie zamierzam zaśmiecać nimi swojego systemu.

Znam mniej więcej parametry swojego sprzętu czy systemu a jeżeli chodzi o szczegółowe informacje to wiadomo, że nic nie zastąpi tak jak pisze fnmirk, poleceń trybu tekstowego i logów.

Oczywiście to tylko moja subiektywna opinia ;)
eloaders
Posty: 4
Rejestracja: 14 stycznia 2011, 17:14

Post autor: eloaders »

Dziękuję za odpowiedź.
istotne są informacje poleceń trybu tekstowego i logi

Tak, jednak wciąż niektórzy zapominają o niechęci użytkowników Linuksa do konsoli. Ja mam prawie 8 lat Linuksa, dla mnie wyciąganie informacji z poziomu konsoli to nic strasznego, normalnie, robię to codziennie pisząc program. I-Nex też nie dla parady ma system generowania raportów. Użytkownik pobiera I-Nex w postaci pliku wykonywalnego[/v], instaluje 2x klikajac na plik, wpisuje hasło i uruchamia program, następnie klika przycisk Gen.. Raport, zaznacza przyciski wyboru, które mówią mu co może wyciągnąć, Logi, Informacje o procesorze, o karcie itp. I-Nex generuje raport, w oknie generowania raportów jest także opcja, która pozwala wysłać raport na serwisy nopaste. Pisząc to, myślałem, że to właśnie jest to czego potrzeba. Tylko jeden mankament, rozmiar pliku wykonywalnego i dostępność oraz ilość możliwych raportów.

Próby naśladowania narzędzi innego systemu operacyjnego

Nie miałem zamiaru pisać klona programu CPU-Z, z czasem jednak nabrało to takich a nie innych "Standardów" i teraz przedstawia się w sposób: karty a w nich informacje.

I-Nex jest jednak skierowany dla pewnej grupy użytkowników, myślę że nie jest jedynie ciekawostką.

Co forum, to też inne zdanie. Różne zdanie na temat przydatności programu ma ktoś kto używa Archa a inne ktoś kto Używa Ubuntu.

Spróbuj się wcześniej udzielać na forach linuksowych...

Używam Linuksa na zasadzie, jeśli poradnik na temat, który szukam jest, to nie opisuję go od nowa. Jeśli jest zbyt stary, to staram się go przepisać tak, aby spełniał swoją rolę dziś.

Nie należę do grona użytkowników, którzy wypowiadają się i pomagają na forach i 100 tysięcy razy wałkują jeden temat, ja tylko piszę o czymś, czego jeszcze nikt nie opisał, lub opisał i jest zbyt stare aby dziś zastosować.

Dziękuję i czekam na jakieś kolejne wypowiedzi lub na odpowiedzi w ankiecie.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Programy tego typu są skierowane do użytkowników Windowsa i użytkowników Linuksa, dla których jedyną słuszną metodą naprawy systemu jest jego ponowna instalacja. Jako użytkownik Linuksa wiesz, że system można zawsze naprawić.

Każdy użytkownik Linuksa, nie ma problemów z używaniem innych systemów operacyjnych, nawet jak je widzi pierwszy raz. Użytkownik systemów klikalnych, jak nie znajdzie odpowiedniego obrazka w menu start to rozkłada ręce i twierdzi, że należy przeinstalować system bo został zawirusowany (autentyczny przypadek).

Nie chcę cię zniechęcać ale poparcia z mojej strony takie rozwiązania nie uzyskają. Chyba, że będziesz miał taką siłę przebicia, że stanie się to standardem.
eloaders
Posty: 4
Rejestracja: 14 stycznia 2011, 17:14

Post autor: eloaders »

fnmirk pisze:Programy tego typu są skierowane do użytkowników Windowsa i użytkowników Linuksa, dla których jedyną słuszną metodą naprawy systemu jest jego ponowna instalacja. Jako użytkownik Linuksa wiesz, że system można zawsze naprawić.

Każdy użytkownik Linuksa, nie ma problemów z używaniem innych systemów operacyjnych, nawet jak je widzi pierwszy raz. Użytkownik systemów klikalnych, jak nie znajdzie odpowiedniego obrazka w menu start to rozkłada ręce i twierdzi, że należy przeinstalować system bo został zawirusowany (autentyczny przypadek).

Nie chcę cię zniechęcać ale poparcia z mojej strony takie rozwiązania nie uzyskają. Chyba, że będziesz miał taką siłę przebicia, że stanie się to standardem.
Zawsze mogę zająć się czymś innym a I-Nex rozwijać tak aby był przydatny, bądź by był jako taką alternatywą dla CPU-Z.
Dlatego też właśnie zadałem tutaj pytanie, możliwe że brnę w kierunku czegoś co może nie ma przyszłości a warto by zająć się czymś innym, nowym, bardziej ciekawym i przydatnym.
Jak wraca się z pracy czy też ma wolny wekkend, usiąść przy kawie, popisać i wiedzieć że ktoś tam gdzieś to użył do czegoś, sprawia satysfakcje.
Tym bardziej sprawia jak idzie się do kiosku i widzi własny program na okładce magazynu który się kupuje lub czyta artykuł na blogu lub też ogląda filmik.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Ja wyraziłem swoje zdanie. Gdyby ten program pojawił się kilkanaście lat temu zapewne byłbym nim zainteresowany. Podałem jako alternatywny przykład program:
http://packages.debian.org/jessie/lshw-gtk
http://packages.debian.org/jessie/lshw

Którego nie mam nawet zainstalowanego. Jest dla mnie zbędny. I prawdopodobnie, poza użytkownikami Ubuntu nikt go nie instaluje (jest tam chyba domyślnie instalowany). Program lshw dostarcza tyle informacji, które dla zwykłego użytkownika są zbędne i wręcz go zniechęcają do Linuksa.

Sprawdź:
http://kmuto.jp/debian/hcl/
klavierkrk
Beginner
Posty: 257
Rejestracja: 14 maja 2013, 17:18

Post autor: klavierkrk »

Z perspektywy nie tyle zainteresowanego użytkownika, ale kogoś kto interesuje się programowaniem i dewelopingiem:

Jak Pan coś takiego tworzy i już jest na tym etapie, to powinien za wszelką cenę doprowadzić do skończenia projektu. Czyli, doprowadzić program do pełnej funkcjonalności dla użytkownika końcowego. Nawet jak świata Pan tym nie zawojuje, to będzie mógł czymś się pochwalić, wpisać w CV, pokazać, że umie zrobić coś takiego.

Ja np. chciałbym znać na żywo kogoś kto zrobił coś takiego i byłby to ważny kontakt.

W CV najlepiej wpisywać rzeczy gotowe, a nie jakieś skrawki czegoś tam. Z tego co widać, to Pan jest bardzo blisko, albo chyba nawet skończył.

Niech Pan nie sugeruje się też innymi użytkownikami, ale stara się jak najwięcej sam nauczyć przy robieniu czegoś takiego. Jeżeli program nie stanie się popularny, to i tak Pan sporo z tego wyciągnie.
Tak więc:
  • Za wszelką cenę skończyć i dopieścić projekt, zamknąć to co się da.
  • Chwalić się tym, wpisać w CV, pokazywać znajomym i ludziom z branży, jest to Pana dzieło.
  • Dobrze ogarnąć kod źródłowy, uczyć się na tym co Pan już ma, nie poddawać się przy "skończonym 90%" bo to głupota.
  • Ewentualnie upublicznić kod źródłowy i zrobić z tego jakiś otwarty projekt, poszukać developerów (na stronkach anglojęzycznych), najlepiej wrzucić to na jakąś potężną listę mailingową, tutaj może Pan znaleźć archiwa tych lepszych list mailingowych: http://www.nabble.com/free-apps/page1.html
Powodzenia i gratulację.
eloaders
Posty: 4
Rejestracja: 14 stycznia 2011, 17:14

Post autor: eloaders »

klavierkrk pisze:...
Wszystko o czym Pan klavierkrk napisał istnieje już dziś. Projekt jest już dosyć rozwinięty.
Pakiety dla Archa, SUSE, Fedora, Ubuntu już są, z czego ja robię tylko dla Ubuntu w serwisie launchpad PPA.

I-Nex jest utrzymywany na sourceforge, ohloh, lp, github i swego czasu był także w git.manjaro.org.

I-Nex jest wydawany jako pełnoprawny program a wersje programu pojawiają się z zachowaniem zasad nadawania wersji programom na Linuksie. Czyli:

Kod: Zaznacz cały

0.5.3 = unstable
0.5.4 = Stable
I-Nex nigdy nie zostanie ukończony, ze względu na to jak szybko rozwijają się dystrybucje linuksowe.
Projekt jest jak najbardziej otwarty, na licencji LGPL a kod znajduje się na launchpadzie.

Przez 2 lata rozwijania programu, z dużymi przerwami, wiele osób kontaktuje się ze mną mailowo, czy to paczkujący czy zgłaszający błędy w programie.

Program jest pobierany średnio 1000 razy na miesiąc, nie licząc ppa na launchpadzie oraz innych repozytoriów.

Jak najbardziej zgadzam się z ogarnięciem kodu źródłowego, program piszę w taki sposób, że nikt inny oprócz mnie, go nie dotknie z powodu braku komentarzy do kodu.

Co do pisania o tym w CV, nie uważam aby było mi to potrzebne, lecz może się przydać. Z moim wykształceniem, nic mi nie pomoże napisać i nie zaszkodzi nie napisać, ponieważ tym czym się zajmuję nie jest kompletnie związane z żadną dziedziną Informatyki.

Dziękuję.
ODPOWIEDZ