Z Ubuntu na Debiana

Pomoc dotycząca instalacji systemu
Hipolit
Posty: 10
Rejestracja: 02 kwietnia 2013, 09:43

Z Ubuntu na Debiana

Post autor: Hipolit »

Hej!

Mam taki problem. Obecnie używam Ubuntu 10.04 lts, ale kończy się wsparcie dla tej wersji i no i trzeba pomyśleć o przenosinach. Nie mam ochoty dłużej korzystać z Ubuntu, bo nie podoba mi się interfejs Unity i polityka firmy Canonical. Komputera używam na co dzień w pracy i zmiana musi być szybka i bez zbędnych kombinacji.

Zdecydowałem się na Debiana, bo już kiedyś robiłem do niego podchody, ale byłem za cienki.

Teraz pytanie zasadnicze. Jak przenieść się z Ubuntu na Debiana tak, bym jak najmniej musiał się z tym babrać (mam tu na myśli ustawienia aplikacji i np. laptop mode tools). Wystarczy, że przerzucę cały katalog Home? Czy warto/mogę coś jeszcze przekopiować, by skrócić sobie "drogę".
Awatar użytkownika
Kamilko
Beginner
Posty: 238
Rejestracja: 11 stycznia 2011, 19:44
Lokalizacja: Okolice Poznania

Post autor: Kamilko »

Mógłbyś spróbować z przeniesieniem, ale wiadomo - może się to źle skończyć.
Lepiej jest poświęcić trochę więcej czasu na instalacje/konfigurowanie systemu, aby później mieć z tego korzyści.

Jak to mawiał pewien Użytkownik:
"Debian raz zainstalowany i dobrze skonfigurowany - działa wiecznie"
Hipolit
Posty: 10
Rejestracja: 02 kwietnia 2013, 09:43

Post autor: Hipolit »

Dziękuję za odpowiedź. Liczyłem się z tym. Najgorsze jest to, że zanim doprowadziłem Ubuntu do stanu jaki mi odpowiada minęło trochę czasu. Mam nadzieję, że sobie przypomnę co i gdzie ustawiałem.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6369
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

Spakuj katalogi ustawień programów i katalogi z danymi (filmów i muzyki nie pakuj) nagraj na dvd lub pena i już.

Tak na marginesie, tworzy się oddzielną partycje dla katalogu /home podczas instalacji. Bo potem przy zmianie systemu nic nie trzeba robić.
Hipolit
Posty: 10
Rejestracja: 02 kwietnia 2013, 09:43

Post autor: Hipolit »

Katalog /home mam na oddzielnej partycji. Jednak mam zamiar trochę pozmieniać rozmiary partycji przy okazji.

Okazuje się, że 100GB na Windowsa7, którego trzymam na wszelki wypadek, a użyłem raptem kilkanaście razy to stanowczo za dużo. Miejsce się marnuje. Poza tym nie wiem, czy potrzebuję aż 14GB na sam system i tak dużą partycję wymian. Przy okazji zrobię z tym porządek.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6369
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

Partycji wymiany możesz w ogóle nie mieć. Mam dwóch kolegów, którzy z niego zrezygnowali całkowicie. Wszystko zależy co chcesz robić. Na system 10GB.
Hipolit
Posty: 10
Rejestracja: 02 kwietnia 2013, 09:43

Post autor: Hipolit »

Używam hibernacji i dlatego ustawiłem partycję wymiany (2xRAM). Do tego zanim rozbudowałem RAM ustawiłem ,,compcache'' i tak na razie zostało. A to w sumie zabiera 3,4GB. Wydaje mi się, że trochę niepotrzebnie dużo ale to były początki.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6369
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

ok. To tak.
Awatar użytkownika
Van
Beginner
Posty: 194
Rejestracja: 04 lipca 2009, 11:54

Post autor: Van »

Partycja wymiany się przydaje, od czasu do czasu, jeśli nie masz co najmniej 2GB RAM. A takie konfiguracje sprzętowe się jeszcze wciąż zdarzają.
Hipolit
Posty: 10
Rejestracja: 02 kwietnia 2013, 09:43

Post autor: Hipolit »

Ramu mam obecnie 2GB. Temat dotyczy netbooka. Niestety więcej niż 2GB nie pociągnie.
Partycję wymiany i pamięć podręczną ustawiałem, jak miałem starą płytę główną z zalutowanym ramem 1GB.
ODPOWIEDZ