Adobe AIR 2.6 na Squeeze amd64

Tematy związane z oprogramowaniem, instalacją, konfiguracją
hairy
Posty: 4
Rejestracja: 07 lipca 2007, 08:42
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Adobe AIR 2.6 na Squeeze amd64

Post autor: hairy »

Czy istnieje jakiś sposób na zainstalowanie ostatniej z możliwych wersji AIR na Linuksa. Próbowałem sposobów według różnych poradników znalezionych w sieci, z miernym skutkiem. Pytam, ponieważ wątki dotyczące mojego tematu pochodzą z ubiegłego roku, bądź są jeszcze starsze.

Niestety wielkimi krokami zbliża się okres składania rozliczeń rocznych i jako, że odkąd wdrożone zostały przez Ministerstwo Finansów e-Deklaracje rozliczałem za ich pomocą siebie jak i znaczną część rodziny i znajomych, powstałe przez tych kilka lat archiwum obsługiwane jest tylko przez wspomnianą aplikację.

Problem starałem się rozwiązać wymuszając instalację z paczki .deb od Adobe w wersji 2.6. Instalacja niby się powiodła, ale nie działa prawidłowo. Próbowałem również uruchomić AIR z pliku binarnego, ale bez skutku. W pierwszym oraz drugim przypadku efektem końcowym jest błąd:

Kod: Zaznacz cały

error while loading shared libraries: libcairo2.so.2: wrong ELF class: ELFCLASS64


Wszystkie wskazywane przez Adobe biblioteki oraz ia32-libs są w systemie.
Squeeze 6.0.6 (amd64) na Toshiba Satellite A350D, Radeon HD3470 (fglrx)

Wdzięczny będę za wszelkie wskazówki pomocne w rozwiązaniu problemu bądź też za rozwianie złudzeń.
superol
Posty: 19
Rejestracja: 02 lutego 2013, 09:52

Post autor: superol »

Poradziłeś sobie z tematem? Ja walczę na Whezzy
hairy
Posty: 4
Rejestracja: 07 lipca 2007, 08:42
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Post autor: hairy »

Tak, poradziłem sobie. Uruchomiłem system Windows Vista.

Dodane:
Tak poważnie, to udało mi się dzięki:
  1. Instalacji Adobe AIR, źródło: http://jazz.tvtom.pl/adobe-air-ipla-w-l ... tu-64-bit/

    Sprawdź czy masz zainstalowane:

    Kod: Zaznacz cały

    ia32-libs
    następnie:

    Kod: Zaznacz cały

    wget --timestamping http://airdownload.adobe.com/air/lin/download/2.6/adobeair.deb
    dpkg-deb --extract adobeair.deb adobeair_64
    dpkg-deb --control adobeair.deb adobeair_64/DEBIAN
    sudo sed --in-place 's/Architecture: i386/Architecture: all/g' adobeair_64/DEBIAN/control
    dpkg --build adobeair_64
    rm --recursive adobeair_64
    sudo dpkg --install adobeair_64.deb
    sudo ln --symbolic /usr/lib/libadobecertstore.so /usr/lib32
  2. Trzeba podmienić biblioteki

    Kod: Zaznacz cały

    libcairo2
    libpixman
    znajdujące się w

    Kod: Zaznacz cały

    /lib32
    na te z paczek *.deb dla architektury i386.
superol
Posty: 19
Rejestracja: 02 lutego 2013, 09:52

Post autor: superol »

Paczkę zbudowałem według tego samego przepisu, dodatkowo postępowałem zgodnie z opisem
Niestety klops...


Obie biblioteki w /lib32 mam zainstalowane w najnowszej wersji, więc skąd mam je podmienić?
hairy
Posty: 4
Rejestracja: 07 lipca 2007, 08:42
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Post autor: hairy »

A co na ów klops "mówi" konsola? Czy AdobeAIR ze zbudowanej paczki się zainstalował? Czy Acrobat Reader, ale ten od Adobe też masz zainstalowany?
Awatar użytkownika
Biber_Siwy
Posty: 2
Rejestracja: 09 lutego 2013, 09:07

Post autor: Biber_Siwy »

Zainstalowałeś najpierw "firmowego" Adobe Reader - napotkałem informację, że jest niezbędny.

Zainstalowałem wszystko z binarek. Co prawda Adobe Air wykazał błąd z dostępem jednej z nowo-tworzonych bibliotek, ale e-Deklaracje zainstalowały się bezproblemowo.
PIT wysłany :)

PS. Sposobem jaki przedstawił hairy też mi się nie udało, ale nie miałem jeszcze "firmowego" czytnika.
superol
Posty: 19
Rejestracja: 02 lutego 2013, 09:52

Post autor: superol »

A co na ów klops "mówi" konsola?
Zacznijmy od początku,
Czy AdobeAIR ze zbudowanej paczki się zainstalował?
Instalacja stworzonego wcześniej pakietu, przepis na paczkę http://jazz.tvtom.pl/adobe-air-ipla-w-l ... tu-64-bit/.
Jak widać poniżej, chyba jest wszystko w porządku.

Kod: Zaznacz cały

root@superol:/home/superol/Pobrane# dpkg -i adobeair_64.deb  

 (Odczytywanie bazy danych ... 185225 plików i katalogów obecnie zainstalowanych.)  

 Przygotowywanie do zastąpienia pakietu adobeair 1:2.6.0.19170 (wykorzystując adobeair_64.deb) ...  

 

 Running 32-bit AIR on 64-bit systems has not been fully tested. However, 32-bit AIR is expected to run on 64-bit systems if they have the required 32-bit libraries and packages installed.  

 The following links describe how to install or update AIR 2.6 on 64-bit versions of Ubuntu 9.10, Fedora Core 12 and OpenSuse 11.2.  

 Installing Adobe AIR 2.6 on 64-bit Linux visit http://kb2.adobe.com/cps/521/cpsid_52132.html  

 Updating to Adobe AIR 2.6 on 64-bit Linux visit http://kb2.adobe.com/cps/521/cpsid_52132.html  

 Rozpakowywanie pakietu zastępującego adobeair ...  

 Konfigurowanie pakietu adobeair (1:2.6.0.19170) ...  

 

Czy Acrobat Reader, ale ten od Adobe też masz zainstalowany?
Instalacja Adobe Rider, według sugestii, cytowałem odnosnik wcześniej http://blog.cwiklinski.it/2011/01/debia ... 10-na.html.
Tak, najnowsza wersja ze strony Adobe

Kod: Zaznacz cały

root@superol:/home/superol/Pobrane# ./AdbeRdr9.5.4-1_i486linux_enu.bin  

 

 Extracting files, please wait. (This may take a while depending on the configuration of your machine)  

 

 This installation requires 136 MB of free disk space.  

 

 Enter installation directory for Adobe Reader 9.5.4 [/opt]  

 

 Previous installation of Adobe Reader found in "/opt":  
 "/opt/Adobe/Reader9/Reader/intellinux/bin/acroread" 
 

 Continue installation? [y] y  
 /opt  
 

 Installing platform independent files ... Done  
 Installing platform dependent files ... Done  
 Setting up libraries ... Done  
 Setting up desktop and menu icons ... Done  
 Setting up the browser plugin ... Done  
 
jak widać mam readera zainstalowanego w /opt


Wtyczka acroread-plugins, ja w internecie znalazłem acroread-debian-files_9.5.6_amd64.deb tu:
http://www.deb-multimedia.org/pool/main ... bian-files

Kod: Zaznacz cały

root@superol:/home/superol/Pobrane# dbkg -i dbkg -i acroread-debian-files_9.5.6_amd64.deb  
 bash: dbkg: nie znaleziono polecenia 

Instalacja okienkowa, też wywala błąd, Synaptic, najprawdopodobniej odwołuje się do tych samych pakietów.


Dodatkowo wykonałem, http://www.morfiblog.pl/2012/10/06/adob ... -linuksie/

Kod: Zaznacz cały

root@superol:/home/superol/Pobrane# ln -s /usr/lib/i386-linux-gnu/libgnome-keyring.so.0.2.0 /usr/lib/libgnome-keyring.so.0.2.0  
 ln: nie udało się utworzyć dowiązania symbolicznego `/usr/lib/libgnome-keyring.so.0.2.0': Plik istnieje  
 root@superol:/home/superol/Pobrane# ln -s /usr/lib/i386-linux-gnu/libgnome-keyring.so.0 /usr/lib/libgnome-keyring.so.0  
 ln: nie udało się utworzyć dowiązania symbolicznego `/usr/lib/libgnome-keyring.so.0': Plik istnieje. 



Zastanawia mnie fakt, czy Ty, kolego jak stworzyłeś paczkę, to przy instalacji miałeś pytanie o licencję? Bo u mnie przelatuje bez niczego, a na zrzutach ekranu jest pokazana akceptacja licencji.

To sugeruje błąd przy instalacji, aczkolwiek stworzenie własnej paczki może powodować wycięcie tego pytania.

Próba uruchomienia, e-deklaracji, kończy się brakiem jakiejkolwiek informacji, z kim, kiedy, po co i dlaczego.

Dodane:
## ia32-libs - sprawdzić czy są w systemie
Tej biblioteki, nie mam w systemie, próba jej instalacji pokazuje błąd podobnie jak wtyczki acroread
Była mi potrzebna przy instalacji programu i386, temat poruszałem http://debian.linux.pl/threads/28404-In ... ym-Wheezy.
Może tu leży błąd?
hairy
Posty: 4
Rejestracja: 07 lipca 2007, 08:42
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Post autor: hairy »

Wtyczka acroread-plugins, ja w internecie znalazłem acroread-debian-files_9.5.6_amd64.deb tu:
http://www.deb-multimedia.org/pool/main ... bian-files

Kod: Zaznacz cały

root@superol:/home/superol/Pobrane# [B]dbkg -i dbkg -i[/B] acroread-debian-files_9.5.6_amd64.deb  
 [B]bash: dbkg: nie znaleziono polecenia[/B] 

Instalacja okienkowa, też wywala błąd, Synaptic, najprawdopodobniej odwołuje się do tych samych pakietów.
Powinno być (jako root):

Kod: Zaznacz cały

dpkg -i acroread-debian-files_9.5.6_amd64.deb 

W pewnym stopniu, w rozwiązaniu problemu pomocna była odpowiedź na mój list od opiekunów aplikacji e-Deklaracje z MF., który pozwolę sobie tutaj zamieścić:
Moje pytanie do Ministerstwa i jego urzędników dotyczy sposobu
korzystania z aplikacji e-Deklaracje.desktop w dystrybucji Debian
Squeeze 6.0.6 amd64. W jaki sposób mogę złożyć swoje zeznanie roczne za
2012 drogą elektroniczną, skoro platforma uruchomieniowa dla aplikacji
Ministerstwa nie jest już wspierana na wspomniany system operacyjny oraz
jemu podobne? (...)[
Witam.
Przedstawione w przesłanym zgłoszeniu problemu sugestie i uwagi są nieuzasadnione i nie odzwierciedlają stanu faktycznego dla wymagań technicznych, funkcjonalności i możliwości złożenia dokumentu elektronicznego do systemu e-Deklaracje.
Wracając do kwestii technicznych:
1. Podany przez firmę Adobe (dostawcę środowiska AIR) komunikat o zaprzestaniu wspierania kolejnych wersji dla systemów Linux nie oznacza braku możliwości jego instalacji (wersja 2.6) oraz instalacji aplikacje eDeklaracje Desktop. Wymaga to jedynie samodzielnych działań, polegających na:
a) pobraniu i instalacji Adobe Reader - polecenia:
wget [url]http://ardownload.adobe.com/pub/adobe/r ... ux_enu.bin[/URL]
chmod +x ./AdbeRdr9.5.1-1_i486linux_enu.bin
sudo ./AdbeRdr9.5.1-1_i486linux_enu.bin
b) pobraniu i instalacji Adobe AIR:
sudo apt-get install ia32-libs (nie dotyczy systemów 32-bitowych)
Aby zapobiec problemom z powodu braku Gnome Keyring lub KDE KWallet:
locate libgnome-keyring.so /usr/lib/i386-linux-gnu/libgnome-keyring.so.0 /usr/lib/i386-linux-gnu/libgnome-keyring.so.0.2.0
sudo ln -s /usr/lib/i386-linux-gnu/libgnome-keyring.so.0 /usr/lib/libgnome-keyring.so.0
sudo ln -s /usr/lib/i386-linux-gnu/libgnome-keyring.so.0.2.0 /usr/lib/libgnome-keyring.so.0.2.0
wget [url]http://airdownload.adobe.com/air/lin/do ... taller.bin[/URL]
chmod +x ./AdobeAIRInstaller.bin
sudo ./AdobeAIRInstaller.bin
Utworzone wcześniej linki do bibliotek można usunąć.
sudo rm /usr/lib/libgnome-keyring.so.0
sudo rm /usr/lib/libgnome-keyring.so.0.2.0
c) pobieramy i instalujemy aplikację
wget [url]http://www.e-deklaracje.gov.pl/files/do ... esktop.air[/URL]
Instalujemy aplikację:
sudo /opt/Adobe\ AIR/Versions/1.0/Resources/airappinstaller /bezwzględna_ścieżka_do_pliku/e-DeklaracjeDesktop.air
2. Po uruchomieniu aplikacji może pojawić się komunikat o braku w systemie wymaganych certyfikatów wystawcy certyfikatu SSL bramki systemu e-Deklaracje.
Tworzymy nowy plik, np.: certyfikaty.crt (vi certyfikaty.crt) i wklejamy do niego pobrane (informacja "39. Mam problem z połączeniem szyfrowanym z usługą Web Services systemu e-Deklaracje." ze strony [url]http://www.finanse.mf.gov.pl/systemy-in ... odpowiedzi)[/URL] certyfikaty „Certum Trusted Network CA” i „Certum Extended Validation CA”.
Dodajemy certyfikaty do magazynu certyfikatów środowiska AIR poleceniem:
cat certyfikaty.crt >> ~/.appdata/Adobe/AIR/Certs/curl-ca-boundle.crt
Może będzie pomocne.

Konkretnie w moim przypadku problemem były biblioteki libcairo2 i libpixman.
superol
Posty: 19
Rejestracja: 02 lutego 2013, 09:52

Post autor: superol »

Kod: Zaznacz cały

   root@superol:/home/superol/Pobrane# dpkg -i acroread-debian-files_9.5.6_amd64.deb 
 Wybieranie wcześniej niewybranego pakietu acroread-debian-files. 
 (Odczytywanie bazy danych ... 185206 plików i katalogów obecnie zainstalowanych.) 
 Rozpakowywanie pakietu acroread-debian-files (z acroread-debian-files_9.5.6_amd64.deb) ... 
 dpkg: problemy z zależnościami uniemożliwiają skonfigurowanie pakietu acroread-debian-files: 
  acroread-debian-files zależy od acroread (>= 9.5.3-dmo1); jednakże: 
   Pakiet acroread nie jest zainstalowany. 
  
 dpkg: błąd przetwarzania acroread-debian-files (--install): 
  problemy z zależnościami - pozostawianie nieskonfigurowanego 
 Przetwarzanie wyzwalaczy pakietu menu... 
 Przetwarzanie wyzwalaczy pakietu mime-support... 
 Wystąpiły błędy podczas przetwarzania: 
  acroread-debian-files 
 root@superol:/home/superol/Pobrane# apt-get install libnss3 
 Czytanie list pakietów... Gotowe 
 Budowanie drzewa zależności        
 Odczyt informacji o stanie... Gotowe 
 libnss3 jest już w najnowszej wersji. 
 libnss3 zaznaczony jako zainstalowany ręcznie. 
 Należy uruchomić "apt-get -f install", aby naprawić poniższe problemy: 
 Następujące pakiety mają niespełnione zależności: 
  acroread-debian-files : Wymaga: acroread (>= 9.5.3-dmo1) ale nie da się go zainstalować 
                          Poleca: acroread-l10n-en ale nie da się go zainstalować lub 
                                  acroread-l10n ale nie da się go zainstalować 
                          Poleca: acroread-dictionary-en ale nie da się go zainstalować lub 
                                  acroread-dictionary ale nie da się go zainstalować 
 E: Niespełnione zależności. Proszę spróbować wykonać "apt-get -f install" bez pakietów (lub podać rozwiązanie). 
 root@superol:/home/superol/Pobrane# apt-get -f install libnss3 
 Czytanie list pakietów... Gotowe 
 Budowanie drzewa zależności        
 Odczyt informacji o stanie... Gotowe 
 libnss3 jest już w najnowszej wersji. 
 libnss3 zaznaczony jako zainstalowany ręcznie. 
 Należy uruchomić "apt-get -f install", aby naprawić poniższe problemy: 
 Następujące pakiety mają niespełnione zależności: 
  acroread-debian-files : Wymaga: acroread (>= 9.5.3-dmo1) ale nie da się go zainstalować 
                          Poleca: acroread-l10n-en ale nie da się go zainstalować lub 
                                  acroread-l10n ale nie da się go zainstalować 
                          Poleca: acroread-dictionary-en ale nie da się go zainstalować lub 
                                  acroread-dictionary ale nie da się go zainstalować 
 E: Niespełnione zależności. Proszę spróbować wykonać "apt-get -f install" bez pakietów (lub podać rozwiązanie). 
 root@superol:/home/superol/Pobrane# /opt/Adobe\ AIR/Versions/1.0/Resources/airappinstaller /home/superol/Pobrane/e-DeklaracjeDesktop.air Error loading the runtime (libnss3.so: cannot open shared object file: No such file or directory) 
 root@superol:/home/superol/Pobrane#  

Dziękuję Wam za pomoc,
hairy ciekawe wypociny ;) .
Na razie odpuszczę sobie Wheezy amd64, aż zostanie odmrożony, może wtedy.
A teraz zostaje wirtualizacja z Ubuntu 10.04 i386.

Pozdrawiam superol.
ODPOWIEDZ