Brak programu rozruchowego grub po instalacji systemu

Ogólne pytania dotyczące systemu
olo123
Posty: 1
Rejestracja: 07 października 2012, 13:10

Brak programu rozruchowego grub po instalacji systemu

Post autor: olo123 »

W skrócie sytuacja wygląda tak: Mam dwa systemy Windows7 i Debiana na dwóch osobnych dyskach. Debian instalowany był jako drugi system więc, nie powinno być problemu z wyborem systemu (podczas instalacji, instalator zapytał czy instalować gruba itd.), lecz po restarcie komputera uruchamia się tylko Windows.

Postanowiłem zainstalować gruba ręcznie z LiveCD Ubuntu 12.04. Postępowałem według tego poradnika:

http://www.ubuntu-pomoc.org/przywracani ... -z-livecd/

wszystko krok po kroku, bez żadnych błędów. Po poleceniu

Kod: Zaznacz cały

sudo grub-install /dev/sda
dostałem informacje, że instalacja przebiegła pomyślnie.

N
atomiast polecenie

Kod: Zaznacz cały

sudo update-grub2
znalazło wszystkie systemy. Po restarcie komputera jednak programu rozruchowego Grub jak nie było tak nie ma.

Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
marcin1982
Moderator
Posty: 1730
Rejestracja: 05 maja 2011, 12:59
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Post autor: marcin1982 »

Najprościej będzie w BIOS ustawić drugi dysk twardy jako urządzenie, z którego ma być wykonywany rozruch komputera. Jeśli masz wątpliwości jak to zrobić - zajrzyj do instrukcji do płyty głównej.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6367
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

A z którego dysku wykonujesz rozruch komputera? Z tego z Windowsem, czy z tego z Debianem?
mati5000
Posty: 9
Rejestracja: 12 lutego 2012, 13:23

Post autor: mati5000 »

Prawdę mówiąc, to najlepiej jest instalować sekcję MBR dla gruba na wszystkich posiadanych dyskach, wtedy problem kolejności uruchamiania znika i nie przeszkadza to w codziennym używaniu komputera.
Awatar użytkownika
Beata56
Posty: 1
Rejestracja: 19 grudnia 2012, 09:44
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Beata56 »

Dokładnie miałam taki sam problem jak autor tematu, potem okazało się ze zły wybór partycji dyskowych na której ma być zainstalowany dodatkowy system spowodował strasznie skutki, gdyż zainstalował się na Windows no i Windows poszedł do kosza efekt format całego kompa i ponowna instalacja systemu, tym razem przeczytałam dokładnie całą instrukcję instalacji.
Po wykonaniu takich kroków jak napisali wszystko się pojawiło (jak powinno za pierwszym razem) z GUB na czele uf

_________________________________
człowiek najlepiej uczy się na swoich błędach
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2305
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Post autor: LordRuthwen »

@Beata56, w Windowsie (opcja napraw) istnieje takie narzędzie jak fixmbr - przydatne właśnie na takie wypadki bo oszczędza czas ;)
ODPOWIEDZ