[+] Uruchomienie serwera druku

Konfiguracja serwerów, usług, itp.
pimowo
Posty: 4
Rejestracja: 28 listopada 2012, 11:53

[+] Uruchomienie serwera druku

Post autor: pimowo »

Witam.

Proszę o pomoc w uruchomieniu serwera druku.
Chciałbym swoje dwie drukarki podłączyć do jednego starego komputera i je udostępnić w swojej sieci.

Jaki powinienem zainstalować system i w jakiej wersji?
Jakie usługi powinny być zainstalowane?
System będzie służył tylko i wyłącznie do drukowania, nic więcej.

Systemy jakie będą korzystać z tego serwera to: Ubuntu 10.04 i Debian Wheezy, czasami jakiś Windows.

Proszę o pomoc, ponieważ to są moje początki z systemem Linux.

Mój sprzęt:
drukarka1, HP LaserJet 5L, LPT

drukarka2, Canon PIXMA iP4300, USB

skaner, ale to w przyszłości, USB

komputer:
płyta bliżej nie znana opisana MK20V12
procesor AMD Duron 800MHz
pamięć SDRAM 768MB
HDD 20GB
zasilacz Forton 250W
z siecią połączony przez LAN

Ruter (raczej nie ważne)
TP-Link WR543G

Z góry dziękuję za pomoc.
barcin
Posty: 17
Rejestracja: 10 marca 2010, 18:51

Post autor: barcin »

Warto byłoby zwrócić uwagę na sterowniki, które będzie miał nowy system. Z drukarka HP nie powinno być raczej problemu, co do Canona nie mam pojęcia. Warto zatem zacząć od Debiana - ja mam podobny serwer na Squeeze. Jeżeli nie będzie problemu ze sterownikami, to skonfigurowanie takiego systemu (SAMBA i CUPS) zajmie laikowi biegłemu w Google kilka chwil. Jest na ten temat dużo materiałów po polsku. Warto rzucić okiem. Ewentualne problemy mogą się pojawić przy np. podłączaniu Windows, zwłaszcza Windows7. CUPS czasami też płata figle, ale warto spróbować.

Pozostaje też kwestia tego ewentualnego skanera. To nieco bardziej złożona sprawa, zwłaszcza gdy chcemy udostępniać usługi z nim związane dla Windows. Najprościej skorzystać wtedy z aplikacji, interfejsów webowych jak np. phpsane.

Zatem konkretna rada: zainstalować Debiana Squeeze, zainstalować sambę oraz cups, najlepiej z opcją --no-install-recommends. Skorzystać z poradników i pytać dalej.
pimowo
Posty: 4
Rejestracja: 28 listopada 2012, 11:53

Post autor: pimowo »

Drukarki które posiadam po podłączeniu do komputera z Debianem czy Ubuntu drukują wszystko poprawnie.

Odnośnie skanera to na razie i tak go nie ma - to tylko pomysł, ponieważ, dość często przydałby się.
barcin pisze:Zatem konkretna rada: zainstalować Debiana Squeeze, zainstalować sambę oraz cups, najlepiej z opcją --no-install-recommends. Skorzystać z poradników i pytać dalej.
System już pobrałem-Debian Sqeeze, dzisiaj popołudniu zabieram się do pracy.

Co to znaczy "--no-install-recommends"?
barcin
Posty: 17
Rejestracja: 10 marca 2010, 18:51

Post autor: barcin »

Gdy instalujemy pakiety przez apt-get, od razu instalowane są zależności - to znaczy inne pakiety, które będą potrzebne. Bywa też, że niektóre nie są niezbędne, ale "rekomendowane" czy "sugerowane". Bez opcji --no-install-recommends pakiety "rekomendowane" są instalowane domyślnie.

Jeżeli pracujemy w konsoli, to nie potrzeba nam wszystkiego co jest związane np. z trybem graficznym. Przy używaniu apt-get wszystko ładnie widać, co będzie się instalowało. Warto więc sprawdzić co nowego zostanie nam dodane do systemu i czy rzeczywiście wszystko jest potrzebne.

Oczywiście to wymaga nieco większej wiedzy, bo możemy przeoczyć np. sterowniki dla HP (pakiet hplip). Szerzej o tym jest na stronie packages.debian.org, gdzie wszystkie pakiety są dobrze opisane.
pimowo
Posty: 4
Rejestracja: 28 listopada 2012, 11:53

Post autor: pimowo »

Miał być Debian Squeeze, ale wracając z pracy zapomniałem kupić czystą płytkę. W domu miałem Płytę z Debianem Wheezy, więc zainstalowałem.
Wszystko działa jak należy z Linuksami, a z Windowsem to jeszcze nie wiem bo nie mam jak na razie sprawdzić.

Został tylko skaner, ale to już w przyszłości.

Kolego barcin ślicznie dziękuje za pomoc.
ODPOWIEDZ