Wolno dzia

Ogólne pytania dotyczące systemu
Martinex
Beginner
Posty: 101
Rejestracja: 27 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Warszawa

Wolno działający system - jakie są sposoby dbania o system?

Post autor: Martinex »

Witam.

Jakie są podstawowe operacje dbania o Debiana? Wykluczając już takie jak:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get autoremove
i:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get autoclean

Mam problem ze swoim Debianem taki, że on wolno działa. Wolno uruchamiają się programy, sam start jest wolny. Ale mimo to nadal się nie wiesza ten system.

Z usług i autostartu wyrzuciłem to co mi się wydawało zbędne. A mimo to system nadal długo się uruchamia.

Niedawno zainstalowałem z ciekawości Ubuntu oraz Minta. No i te systemy działają zauważalnie szybciej niż mój Debian, mimo zastosowania podobnego oprogramowania. Więc interesuje mnie jakie są sposoby dbania o ten system by nie dochodziło do tego typu sytuacji to raz. A dwa to Debian w między czasie przeszedł do gałęzi stabilnej i miałem aktualizację do wersji testowej. I chyba coś pomieszałem z repozytoriami. Więc pewnie jest to mieszanka może nawet trzech gałęzi - testowej, stabilnej i Sida.

Czy jest możliwość by system sprawdził wersje wszystkich zainstalowanych paczek i ściągnął te, które są najnowsze w repozytorium danego systemu?

Specyfikacja:
CPU: 2.66Ghz, 752MB RAM DDR333, HDD 32MB pamięci podręcznej, 5400-7200RPM, SATAII działający w trybie SATAI, GPU to jakaś wbudowana karta od Intela z do 16MB z pamięci RAM (nie ma opcji jej wymiany - ,,kernel panic''), im więcej flasha na stronach www to gorzej.
Linux Debian Wheezy 7.0

Kod: Zaznacz cały

Linux skynet 3.2.0-2-686-pae #1 SMP Mon Jun 11 18:27:04 UTC 2012 i686 GNU/Linux

Kod: Zaznacz cały

 cat /proc/version
Linux version 3.2.0-2-686-pae (Debian 3.2.20-1) (debian-kernel@lists.debian.org) (gcc version 4.6.3 (Debian 4.6.3-7) ) #1 SMP Mon Jun 11 18:27:04 UTC 2012

Kod: Zaznacz cały

cat /etc/issue
Debian GNU/Linux wheezy/sid \n \l

Kod: Zaznacz cały

lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID:    Debian
Description:    Debian GNU/Linux testing (wheezy)
Release:    testing
Codename:    wheezy
Gnome jest w wersji 3.4.2 (Mint też używa Gnome z gałęzi 3.x.x).


Włączone usługi:
  • acct (system monitor)
  • acpid (power management)
  • acpi-fakekey
  • acpi-support (Power menagement)
  • alsa-utils (Audio settings management)
  • atd (Action scheduler)
  • avahi-daemon (Multicast DNS service discovery)
  • cron (Action scheduler)
  • dnsmasq (Domain name server)
  • fancontrol (Power management)
  • GDM3
  • hddtemp
  • hdparm (Hard disc tuning)
  • lastfmsubmitd
  • later-readahead
  • mountall-bootclean.sh
  • mountdevsubfs.sh
  • ntp (Clock synchronization service)
  • preload
  • pulseaudio (Audio settings management)
  • rsyslog
  • sensord (Hardware monitor)
  • smartd
  • smartmontools (Hardware monitor)
  • stop-readahead-fedora
  • sudo
  • timidity
  • udev-mtab
  • udev
  • ufw (Firewall)
W usługach startowych gnome mam:
  • Certificate and key storage (GNOME keyring: PKCS#11 component)
  • Evolution Alarm Notify (Calendar event notifications)
  • Files (access and organise files)
  • GNOME OSD event bridge (a small program that runs in background, monitors application events, and sends OSD notifications
  • Gnome Settings deamon
  • Gnome settings daemon helper
  • GPG passport agent (Gnome keyring: GPG agent)
  • Mount Helper (Automount and autorun plugged devices)
  • Notifications daemon (display notifications)
  • PulseAudio Sound System (Start the PulseAudio Sound System)
  • Secret Storage Service (Gnome Keyring: Sercret Service)
  • no i volume control
Co można zrobić by ten system działał normalnie poza reinstalacją (instalacja Debiana to masakra względem Minta/Ubuntu). System ma dwa lata, został zainstalowany w sierpniu 2010. Uruchamia się dwie minuty od momentu grub. Minuta od grub do ekranu logowania i druga minuta mija do w pełni załadowanego pulpitu.
Awatar użytkownika
paolus
Beginner
Posty: 241
Rejestracja: 11 kwietnia 2007, 12:29
Lokalizacja: Stolica

Post autor: paolus »

Witam
Masz mało ramu i wolny dysk twardy. Uruchamianie systemu przy takich warunkach będzie raczej wolne. Możesz poczytać o programach readahead, prelink, preload. Powinny przyspieszyć start systemu i aplikacji. Minusem będzie większe zużycie pamięci, której i tak jest mało (przydałoby się około 2GB min.).
Martinex
Beginner
Posty: 101
Rejestracja: 27 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Martinex »

Dysk 7200RPM, SATA II (tyle, że działa na SATAI, bo MB tylko takie obsługuje) z 32MB pamięci podręcznej to chyba nie jest jakoś tragicznie, jak do zwykłego przeglądania stron www. Mint mimo wszystko na takim systemie startuje w nieco ponad 30 sekund.
Awatar użytkownika
paolus
Beginner
Posty: 241
Rejestracja: 11 kwietnia 2007, 12:29
Lokalizacja: Stolica

Post autor: paolus »

Jak napisałem wcześniej - więcej ramu. Szczególnie przy gnome3. Spróbuj jakieś lżejsze środowisko np. Xfce. Tak na marginesie, jakie masz użycie partycji wymiany?
Martinex
Beginner
Posty: 101
Rejestracja: 27 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Martinex »

Partycji wymiany, zużywa nie więcej niż 200MB przy dłuższej pracy. Zaś samego RAM-u nie zjada więcej niż 450MB przy dłuższej pracy na kilku programach. Zazwyczaj jest w okolicach 300MB. Partycja wymiany ma 512MB (Mint ma w zasadzie 1GB a i też wykorzystuje niewielki procent). Mint jednak mimo tego samego środowiska Gnome 3.x.x nie potrzebuje dwóch minut na rozruch.
XFCE jest niewiele szybciej, ale nie na tyle by się opłacało emigrować.

Podczas rozruchu system trochę myśli na napisach:

Kod: Zaznacz cały

waiting for /dev to be fully populated
oraz na ustawianiu sieci i jeszcze na czymś. Nie wiem, w których logach tego szukać. W logach co innego niż podczas ładowania systemu.
Awatar użytkownika
Rafal_F
Moderator
Posty: 2350
Rejestracja: 29 sierpnia 2008, 16:45

Post autor: Rafal_F »

Co do uruchamiania zobacz to: http://www.bootchart.org/ . Możesz też użyć narzędzia htop i posortować dane według TIME (TIME+) bądź STIME (STIME+), aby zobaczyć które procesy wykorzystują najwięcej czasu procesora.
Awatar użytkownika
poogi
Posty: 62
Rejestracja: 23 listopada 2011, 20:50

Post autor: poogi »

paolus pisze:Witam
Masz mało ramu i wolny dysk twardy. Uruchamianie systemu przy takich warunkach będzie raczej wolne. Możesz poczytać o programach readahead, prelink, preload. Powinny przyspieszyć start systemu i aplikacji. Minusem będzie większe zużycie pamięci, której i tak jest mało (przydałoby się około 2GB min.).
Co fakt to fakt mój Debian z lxde zabiera około 700-1000MG ramu także dokup ramu do 2GB i powinno być dobrze, a pamięci obecnie nie są drogie.
Awatar użytkownika
Rafal_F
Moderator
Posty: 2350
Rejestracja: 29 sierpnia 2008, 16:45

Post autor: Rafal_F »

To co Ty masz uruchomione na tym systemie? Ja mam 768 MB ramu i dobrałem sobie takie aplikacje, że mi wystarcza. Debian z Openbxem podczas normalnej pracy zabiera mi ok 350 MB (klient torrent, opera z kilkoma zakładkami, kilka instancji menedżera plików, edytor tekstu itp).
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Martinex, przedstaw wynik polecenia:

Kod: Zaznacz cały

fdisk -l
Martinex
Beginner
Posty: 101
Rejestracja: 27 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Martinex »

Teraz mam 2x2GHz i 4GB DDR3. Działa zauważalnie szybciej. Aczkolwiek gnome mógłby się uruchamiać szybciej, no i jak w innym temacie napisałem gdm3/lightdm muszę uruchamiać ręcznie. Debian ten sam, a zużycie pamięci mam na poziomie 400-600MB. Trzeba się postarać by przekroczyć 1GB. Partycji wymiany nie tyka w ogóle. Bynajmniej jest jednak lepiej.

Kod: Zaznacz cały

Disk /dev/sda: 500.1 GB, 500106780160 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 60801 cylinders, total 976771055 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x000b7cdd

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1       853886880   976768064    61440592+  83  Linux
/dev/sda2   *   851847168   852895743      524288   82  Linux swap / Solaris
/dev/sda3              63   409593239   204796588+   7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda4       409593240   851846624   221126692+  83  Linux

Partition table entries are not in disk order
ODPOWIEDZ