Jak odinstalowywa

Tematy związane z oprogramowaniem, instalacją, konfiguracją
ms-trex
Beginner
Posty: 386
Rejestracja: 29 listopada 2006, 18:24

Jak odinstalowywać automatycznie instalowane pakiety

Post autor: ms-trex »

Czy ktoś z was wie jakimi poleceniami odinstalować pakiet wraz z zależnościami które były również instalowane przy jego instalacji. Przykładowo instalowałem apt-getem program wajig:

Kod: Zaznacz cały

Zostaną zainstalowane następujące NOWE pakiety:
  lsb-release python-apt-common python3 python3-apt python3-minimal python3.2
  python3.2-minimal wajig
I zaraz potem jak chciałem to wszystko odinstalować, próbując różnymi poleceniami to wywala mi tylko pakiet wajig a resztę śmieci zostawia, raz poleceniem apt-get autoremove wajig udało mi się łaskawie osiągnąć

Kod: Zaznacz cały

Następujące pakiety zostaną USUNIĘTE:
  libvte-2.90-9 libvte-2.90-common wajig
A co z resztą śmieci? Czy nie ma żadnych opcji usuwania zależności instalowanych przy okazji instalowania softu? Tylko mnie nie odsyłajcie to manuali bo próbowałem wielu opcji i żadna nie działa. W tym celu instalowałem też tego wajiga bo myślałem że on coś pomoże ale też nic nie daje.

Tak samo z aptitude:

Kod: Zaznacz cały

aptitude install mpd
libao-common{a} libao4{a} libaudiofile1{a} libid3tag0{a} libmad0{a} libmikmod2{a} mpd{a}

Kod: Zaznacz cały

aptitude remove mpd
Następujące pakiety zostaną USUNIĘTE:        
  mpd
Co z się stało z tym systemem?
Awatar użytkownika
DaVidoSS
Junior Member
Posty: 875
Rejestracja: 06 marca 2010, 11:26
Lokalizacja: ~/

Post autor: DaVidoSS »

Szukasz dziury w całym.

Kod: Zaznacz cały

apt-get remove pakiet --purge
apt-get autoremove --purge

Radzę trzymać się jednego menadżera pakietów.
Awatar użytkownika
Rafal_F
Moderator
Posty: 2350
Rejestracja: 29 sierpnia 2008, 16:45

Post autor: Rafal_F »

To nie takie proste, bo np pakiet A wymagany przez pakiet B może być oznaczony jako polecany przez pakiet C. W związku z tym odinstalowanie pakietu A razem z pakietem B mogłoby ograniczyć funkcjonalność pakietu C.
Teraz przeczytałem opisy opcji w aptitude i ustawienie opcji "Automatyczna instalacja polecanych pakietów" na fałsz powinno usuwać pakiety automatyczne razem z ręcznie wybranym nawet jeżeli są polecane przez inne, ale uważaj bo może dojść do sytuacji jaką opisałem w pierwszym zdaniu.
Awatar użytkownika
DaVidoSS
Junior Member
Posty: 875
Rejestracja: 06 marca 2010, 11:26
Lokalizacja: ~/

Post autor: DaVidoSS »

Po pierwsze pakiety polecane to jest zupelnie inna bajka.
Nie należy tutaj mylić polecane z wymagane.
Po drugie odinstalowanie pakietu A powoduje bezpodstawność występowania pakietu B i C w systemie.
Decyduje o tym menadżer pakietów uwzględniając aktualny stan zainstalowanych pakietów i ich zależności.

Pakiety B i C są to przeważnie zestawy bibliotek wymaganych do prawidłowego działania programu zawartego w pakiecie A.
ms-trex
Beginner
Posty: 386
Rejestracja: 29 listopada 2006, 18:24

Post autor: ms-trex »

DaVidoSS pisze:Szukasz dziury w całym.

Kod: Zaznacz cały

apt-get remove pakiet --purge
apt-get autoremove --purge

Radzę trzymać się jednego menadżera pakietów.
To nic nie daje. To jest jakieś chore bo jedne pakiety po wydaniu polecenia aptitude remove pakiet wywala wraz ze wszystkimi zależnościami a inne takie jak wajig czy roxterm wywala tylko jeden pakiet reszta śmieci zostaje i nie ważne czy dam remove purge autoremove czy jakieś inne cuda!
Teraz przeczytałem opisy opcji w aptitude i ustawienie opcji "Automatyczna instalacja polecanych pakietów" na fałsz powinno usuwać pakiety automatyczne razem z ręcznie wybranym nawet jeżeli są polecane przez inne, ale uważaj bo może dojść do sytuacji jaką opisałem w pierwszym zdaniu.
To ja zawsze włączam zanim cokolwiek w debianie zainstaluje, aby było mniej śmieci na dysku.
ODPOWIEDZ