Instalacja Debiana Squeeze a zgodno

Pomoc dotycząca instalacji systemu
Awatar użytkownika
zaks
Posty: 9
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 19:38
Lokalizacja: 127.0.0.1

Instalacja Debiana Squeeze a zgodność sprzętu z systemem

Post autor: zaks »

Witam.
Chciałbym zainstalować Debiana stable na desktopie. Jednak mam kilka pytań, czy Debian w tej wersji poradzi sobie z kilkoma rzeczami.
  1. Czy wykryje kartę wi-fi Realtek RT3090 oraz zawarty w jądrze moduł do niej? Jeśli nie to jaka wersja jądra jest potrzebna?
  2. Czy jest szansa, że na tym Debianie uruchomi się środowisko graficzne przy karcie graficznej Radeon HD6370 oraz zintegrowanej intela z procesorem? Czy da się na tym systemie zainstalować najnowsze sterowniki Catalyst 11.12?
  3. Jak ma się środowisko KDE4 w tym systemie. Czy nadal następują zawieszenia się plazmy i dość kiepsko wypada ono na tle najnowszego KDE4.7.4?
    Którą wersje lepiej wybrać 32 czy 64 bitową? Czy na 64 bitowej wersji nadal są problemy z javą itp.?
Awatar użytkownika
yossarian
Beginner
Posty: 241
Rejestracja: 28 lutego 2009, 22:46
Lokalizacja: Kraina Deszczowców

Post autor: yossarian »

Zacznę od końca.

Ad.3. W Squeeze jest wersja 4.4, stabilne i powinno działać bezproblemowo. Rożnica jest taka, że od wersji 4.6 wydaje się działać szybciej.
Więcej informacji znajdziesz tutaj: http://debian.linux.pl/threads/12951-KD ... zie/page18

Ad.2. Hybrydowe układy graficzne są tak nędznie wspierane, że najlepiej zapomnij o Catalystach i po prostu wyłącz dodatkową kartę w Biosie. A odnośnie "zintegrowanej Intela" to zapewne masz układ Sandy Bridge, który jest rozsądnie wspierany przez najnowsze wersje jądra i Mesy. Działa bez większych problemów, ale prawdopodobnie musisz użyć backportowanego jajka, bądź pomyśleć jednak nad instalacją wersji Wheezy/sid.

Ad.1. Obsługa RT3090 również zależy od wersji systemu/jądra. W standardowym 2.6.32 będziesz musiał użyć modułu rt3090sta, w nowszych rt2800pci powinien już poprawnie działać z tą kartą.
Awatar użytkownika
zaks
Posty: 9
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 19:38
Lokalizacja: 127.0.0.1

Post autor: zaks »

Dziękuję za wyjaśnienie. Co do układu graficznego to próbowałem go już uruchomić na systemach Linux, które mają najnowsze oprogramowanie, jądro w wersji 3.1.5 i sterowników Catalyst nie dało się uruchomić. Trzeba jakoś blokować moduł radeon i korzystać z samego intela. Odnośnie KDE to chyba dam sobie spokój i skorzystam z XFCE.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6369
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

Co do xfce jeśli chciałbys na wheezym
http://debian.linux.pl/entries/164-Tak- ... -Rewolucja
Awatar użytkownika
zaks
Posty: 9
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 19:38
Lokalizacja: 127.0.0.1

Post autor: zaks »

Jednak wolę stabilną wersję Debiana. Lecz Xfce w wersji 4.8 tam jeszcze nie ma. Natomiast wersji testowej Debiana nie chcę. Czy jest możliwość zainstalowania w Debianie ,,The Mate Desktop Environment''? No chyba, że nie ma co się na nie porywać, gdyż w Debianie stare dobre GNOME2 będzie jeszcze wspierane przez dwa lata?
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6369
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

Na razie jak czytam robią próby z tym. Zapewne za jakiś czas nie będzie problemu.
Gnome2 będzie jeszcze długo wspierane. Do zamrożenia Debiana Wheezy jeszcze z ponad rok minie, a potem jeszcze wsparcie przez 1.5 roku jako ,,oldstable''.
Napisałeś temat i zaczynam się zastanawiać, czy dobrze zrobiłem uciekając z wersji stabilnej. Po 6.5 roku używania to jednak przyzwyczajenie do wersji stabilnej i jeszcze dłuższe przyzwyczajenie do gnome2, nie tak łatwo zniszczyć. Zobaczymy jeszcze jakiś czas. Jak wytrzymam to zostanę przy Debianie Wheezy i xfce.

Developerom gnome to powinno coś dać do myślenia skoro tyle ludzi już tęskni za wersją gnome2. I nie chcą gnome3. Najlepszym rozwiązaniem byłby jakiś przełącznik w gnome3 aby zmieniał do funkcjonalności gnome2.

..."prawie wszyscy" idą w stronę tabletów... Tylko ja się pytam, jak ludzie w firmach będą pracować na tabletach! A ja tego nie chcę znać, wolę zwykły komputer.
Awatar użytkownika
zaks
Posty: 9
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 19:38
Lokalizacja: 127.0.0.1

Post autor: zaks »

Dokładnie Gnome3 bardziej pasuje na smartfony i tablety niż na desktop. Debiana zainstalowałem i teraz konfiguruje go sobie. Chciałem zainstalować to: http://www.trinitydesktop.org/ jednak pod dodaniu repozytorium i aktualizacji, ich serwery nie odpowiadają. Nie dało się zainstalować. To zostaję przy Gnome. Mam tylko dwa problemy.

Bardzo niska rozdzielczość 1024x768, mimo że mam sterownik intela i glxgears pokazuje ponad 800FPS. Wyczytałem, że powodem może być zbyt stare jądro. Zalecają zainstalować jądro w wersji 3.0, które lepiej wspiera kartę grafiki z procesorem. Jednak w Debianie Squeeze jest tylko wersja jądra 2.6.39. Czy jest jakiś inny sposób by uzyskać większą rozdzielczość? No chyba, że są jakieś inne backporty z jądrem3.0 do wersji stabilnej.

Jak poprawnie odinstalować pocztę Evolution i Epiphany. Te sposoby co znalazłem z pomocą Google chcą mi odinstalować wraz z nimi większą połowę Debiana.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

zaks, odnośnie takich szczegółowych problemów wypada przejrzeć forum:
http://debian.linux.pl/threads/12771-Za ... #post81406
I założyć w odpowiednim dziale temat dostarczając informacji. Zgodnie z zasadą, jeden problem jeden temat.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6369
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

Jak zainstalować MATE opisali koledzy z zaprzyjaźnionego forum http://dug.net.pl/news/341/.
Zainstalowałem to już i jak na razie nie polecam. Nie jest jeszcze to stabilne... Zostaję przy xfce 4.8 na ten czas :)
Awatar użytkownika
majoballs
Posty: 34
Rejestracja: 01 stycznia 2009, 21:29
Lokalizacja: Warmia

Post autor: majoballs »

Gdybyś zdecydował się na trinity, to najprawdopodobniej przed pierwszym stycznia repozytorium nie ruszy.
ODPOWIEDZ