Jaka karta dźwi

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
button
Beginner
Posty: 242
Rejestracja: 04 marca 2008, 16:39

Jaka karta dźwiękowa dla Linuksa?

Post autor: button »

Noszę się z zamiarem kupienia dedykowanej karty dźwiękowej. Muszę powiedzieć, że po kilku godzinach przeglądania sieci w tym kierunku jestem ogromnie zaskoczony. Tak słabego wsparcia dla sprzętu jeszcze w świecie Linuksowym nie doświadczyłem. Znalezienie czegokolwiek sensownego co miało by jako takie wsparcie, i nie kosztowało kroci graniczy chyba z cudem.

Jedyna karta, którą znalazłem, jest w miarę potwierdzone że działa, i mieści się w moich widełkach do 200 zł to Asus Xonar DS. Czy ktoś na forum tej karty używa? Jak działa? Interesuje mnie głównie czy po podłączeniu przedniego panelu będzie on działał.
Awatar użytkownika
ilin
Senior Member
Posty: 2292
Rejestracja: 26 sierpnia 2007, 11:54
Lokalizacja: PRLu

Post autor: ilin »

Ja nie wiem co masz na myśli mówiąc o "tak słabym wsparciu".

Wg mojej wiedzy to większość działa bez większych problemów.
Problemem są najczęściej użytkownicy którzy nie rozumieją tego, że Linux nieco inaczej obsługuje sprzęt.

Do czego tej karty chcesz używać?
button
Beginner
Posty: 242
Rejestracja: 04 marca 2008, 16:39

Post autor: button »

Do słuchania muzyki, chcę zrobić podkładkę pod jakieś lepsze głośniki, niż piszczałki Modecoma. Nic więcej niż 2.0 + słuchawki mi nie potrzebne.

Na tyle długo używam Linuksa, że wiem, że obsługuje on sprzęt w inny sposób. Wiem, że nie dostane kolorowych equalizerów, i innych świecidełek. Wziąłem po prostu na tapetę w miarę nowy sprzęt od Creative'a i Asusa, nie znam się, są popularne, nie stać mnie na żadne karty za 500$ widniejące jako zalecane na stronach Alsy. Na stronach Matrix Alsy wszystkie karty X-Fi od Creative są albo obsługiwane częściowo albo niedziałające.

Myślę, że skoro tak, odpuszczam Creative, idę do Asusa. Znalazłem kartę, która by mi odpowiadała, Xonar DG, fajna bo ma wbudowany wzmacniacz słuchawkowy, grała będzie o niebo lepiej niż mój zintegrowany kodek. Wchodzę na strony Alsy, co widzę? Wsparcie częściowe, front panel nie działa, kontrola głośności tylko przez PulseAudio po jakiś hakach, wzmacniacz nie działa. To co działa się pytam? Niech będzie myślę, następny jest DS, 50 zł droższy, może z głodu nie umrę, nie ma wzmacniacza, też przeżyję.

Przeglądnąłem sieć, karta zdaje się działać bez kombinowania. Jedyne moje pytanie, na które nie znalazłem żadnej odpowiedzi w sieci, a jest to dla mnie ważne, bo nie mam ochoty lądować pod biurkiem żeby podłączyć słuchawki. Czy ktoś tej karty używa, czy działa front panel?

A może ktoś poleci mi coś innego w cenie, którą podałem? Byłbym wdzięczny.
Awatar użytkownika
paolus
Beginner
Posty: 241
Rejestracja: 11 kwietnia 2007, 12:29
Lokalizacja: Stolica

Post autor: paolus »

Asus xonar dx działa na oss4 (sam używam tej karty). Na alsie też, ale trzeba trochę pokombinować.
button
Beginner
Posty: 242
Rejestracja: 04 marca 2008, 16:39

Post autor: button »

Używasz front panelu?
Awatar użytkownika
paolus
Beginner
Posty: 241
Rejestracja: 11 kwietnia 2007, 12:29
Lokalizacja: Stolica

Post autor: paolus »

Tak i nie ma problemu. W oss4 są wszystkie ustawienia.
button
Beginner
Posty: 242
Rejestracja: 04 marca 2008, 16:39

Post autor: button »

Dzięki bardzo za te informacje. Wersji DX raczej kupował nie będę, ale z DS także problemów w takim wypadku być nie powinno. Jak kupię na pewno opiszę wrażenia...
nonnotus
Posty: 31
Rejestracja: 16 maja 2011, 22:18

Post autor: nonnotus »

Mnie DS działał jakiś czas później przestał. Nie mam pojęcia dlaczego. Ani Debian jej nie widzi ani Windows.
ODPOWIEDZ