Centrum oprogramowania - nie mog

Tematy związane z oprogramowaniem, instalacją, konfiguracją
Silneus
Posty: 13
Rejestracja: 22 maja 2011, 20:53

Centrum oprogramowania - nie mogę usuwać programów

Post autor: Silneus »

Witam!
Dzisiaj przesiadłem się z Ubuntu na Debiana, kiedy chciałem usunąć parę aplikacji, które były domyślnie zainstalowane napotkałem problem. W Centrum oprogramowania klikam na przycisk Usuń, jest on przez chwilę zaznaczony, ale nic się potem nie dzieje. Dotyczy to większości aplikacji(3 udało mi się usunąć).

Co może być problemem i jak to naprawić?

Usunięcie takiej ilości aplikacji może być w terminalu dosyć czasochłonne.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
marcin1982
Moderator
Posty: 1730
Rejestracja: 05 maja 2011, 12:59
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Post autor: marcin1982 »

Wykonaj polecenie - jako root #:

Kod: Zaznacz cały

apt-get update
Uruchom Synaptic i wtedy sprawdź.
Awatar użytkownika
Van
Beginner
Posty: 194
Rejestracja: 04 lipca 2009, 11:54

Post autor: Van »

marcin1982 pisze:Uruchom Synaptic i wtedy sprawdź.
Nie Synaptic, tylko Centrum oprogramowania. To dwie różne aplikacje.
Silneus pisze:Usunięcie takiej ilości aplikacji może być w terminalu dosyć czasochłonne.
Niekoniecznie. W iksowym emulatorze terminala łatwo wkleja się całe nazwy pakietów. Możesz też zawczasu przygotować całą listę i ją wkleić.

Jeszcze spróbowałbyś uruchomić Centrum oprogramowania (lub Synaptic, nie wiem w końcu, z czego korzystasz) z konsoli, może wyrzuci jakiś komunikat i czegoś się dowiemy.
Awatar użytkownika
marcin1982
Moderator
Posty: 1730
Rejestracja: 05 maja 2011, 12:59
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Post autor: marcin1982 »

Van pisze:To dwie różne aplikacje.
Właśnie dlatego synaptic, żeby sprawdzić, czy COU nie powoduje problemu.
Silneus
Czy modyfikowałeś repozytoria? /etc/apt/sources.list)
W razie czego tutaj masz oryginalny zestaw źródeł oprogramowania:
http://www.ubuntu-pomoc.org/repozytoria ... y-narwhal/ .
Czy używasz Ubuntu 11.04?
====
Przepraszam, napisałem na odwrót ...
Silneus
Posty: 13
Rejestracja: 22 maja 2011, 20:53

Post autor: Silneus »

Używam Debiana Squeeze.
Tak modyfikowałem listę repozytoriów, czy to może być przyczyną?
Synaptic działa poprawnie, ale jak czyszczę sobie system z niepotrzebnych aplikacji zdarza mi się usunąć jakieś pliki współdzielone i później reinstalacja gnom z trybu ratunkowego.
Więc póki nie ogarnę zależności lepiej chciałem usunąć niepotrzebne aplikacje za pomocą Centrum Oprogramowania. Mogę usunąć aplikację, które sam zainstalowałem i co 10 domyślną, przy reszcie przycisk "Usuń" staję się "kliknięty" na chwilę i nic poza tym się nie dzieje, reinstalowałem CO z Synaptica ale nie pomogło.
Awatar użytkownika
marcin1982
Moderator
Posty: 1730
Rejestracja: 05 maja 2011, 12:59
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Post autor: marcin1982 »

Zlokalizuj plik / katalog konfiguracji centrum oprogramowania:

Kod: Zaznacz cały

updatedb

Kod: Zaznacz cały

locate software-center
To wylistuje wszystkie pliki programu. Przenieś konfigurację aplikacji w inne miejsce lub zmień chwilowo nazwę pliku / katalogu.
Sprawdź działanie. Jeśli to nie pomoże sprobuj przeinstalować najpierw usuwająć program całkowicie:

Kod: Zaznacz cały

apt-get remove --purge software-center
Potem zainstaluj ponownie za pomocą synaptica.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Silneus, uwolnij się od jakichś dziwnych wynalazków i zacznij obsługiwać Debiana z pomocą dedykowanych i sprawdzonych narzędzi: apt-get, aptitude, synaptic. Takich, których używają użytkownicy Debiana. Gdyby nie było tego programu (centrum oprogramowania), którego na siłę próbujesz pod Debianem, to z Ubuntu nie byłoby tylu problemów przy aktualizacjach.
Silneus
Posty: 13
Rejestracja: 22 maja 2011, 20:53

Post autor: Silneus »

Póki co ogarniam się w Synapticu. Czy jest jakaś metoda usunięcia np. gier gnoma bez usuwania samego gnoma? Jak próbuje usunąć jakiś element gnoma apt-get czy synapticu od razu wymuszają na mnie usunięcie pakietu "gnome" czy da się jakoś dostosować listę elemntów środowiska graficznego? Na Ubuntu coś takiego nie miało u mnie miejsca więc podejrzewam, że jest sposób aby to obejść.
Awatar użytkownika
marcin1982
Moderator
Posty: 1730
Rejestracja: 05 maja 2011, 12:59
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Post autor: marcin1982 »

Sprawdź w Synapticu czy pakiet gnome-games istnieje pod taką nazwą. Następnie zamknij Synatpic i pokaż wynik polecenia:

Kod: Zaznacz cały

apt-get remove -s gnome-games
Parametr -s oznacza symulację - pakiety nie będą usunięte. Za pomocą tego zawsze możesz sprawdzić, co system chce usunąć/zainstalować/aktualizować przy danej operacji.
Silneus
Posty: 13
Rejestracja: 22 maja 2011, 20:53

Post autor: Silneus »

Tak, ten pakiet istnieje pod taką nazwą i przy deinstalacji apt-get chce usunąć również pakiet gnome.
ODPOWIEDZ