Szyfrowanie katalogów użytkownika

Pomoc dotycząca instalacji systemu
Marcinnn
Posty: 86
Rejestracja: 26 grudnia 2007, 07:08

Szyfrowanie katalogów użytkownika

Post autor: Marcinnn »

Hej!

Czy da się jakoś w prosty sposób (tak jak w Ubuntu) ustawić szyfrowanie katalogu domowego użytkownika? Bardzo mi zależy na takiej (lub podobnej funkcjonalności) i podobnej prostocie obsługi a wolałbym siedzieć na Debianie.
Awatar użytkownika
darkmanek
Posty: 74
Rejestracja: 26 maja 2008, 19:32
Lokalizacja: wawa

Post autor: darkmanek »

Chodzi Ci o to, czy przy instalacji jest możliwość ustawienia szyfrowania dla określonych partycji?
Jeśli tak to jest taka możliwość przy instalacji.
Jeśli nie zrobisz tego przy instalacji, zawsze możesz to później zrobić.
Marcinnn
Posty: 86
Rejestracja: 26 grudnia 2007, 07:08

Post autor: Marcinnn »

Nie, nie chodzi o partycje. Partycje są bardziej kłopotliwe. Tu chodzi mi bardziej o szyfrowanie katalogów domowych, które są automatycznie odszyfrowywane przy logowaniu.
Marcinnn
Posty: 86
Rejestracja: 26 grudnia 2007, 07:08

Post autor: Marcinnn »

W zasadzie to można by powiedzieć, że chodzi o jakikolwiek sposób pozwalający na zaszyfrowanie katalogu domowego użytkownika i automatyczne odszyfrowanie go dla niego jak tylko użytkownik się zaloguje.
Awatar użytkownika
darkmanek
Posty: 74
Rejestracja: 26 maja 2008, 19:32
Lokalizacja: wawa

Post autor: darkmanek »

Jest to także możliwe. Zainteresuj się EncFS i libpam-encfs.
W internecie jest trochę opisów jak to zrobić.
Awatar użytkownika
kodama
Junior Member
Posty: 633
Rejestracja: 23 maja 2010, 22:30
Lokalizacja: Poznań

Post autor: kodama »

A co by było "nie tak", jeśli podczas instalacji wybrać osobną partycję na /home i ją szyfrować? W sensie - nie rozumiem w czym to by miało być kłopotliwe? Sam tak mam ustawione na laptopie.
Marcinnn
Posty: 86
Rejestracja: 26 grudnia 2007, 07:08

Post autor: Marcinnn »

To że wtedy wszyscy użytkownicy katalogu /home musieliby znać hasło a tak każdy ma swoje hasło do odszyfrowania swojego katalogu domowego - to tylko jeden z przykładów.
Awatar użytkownika
kodama
Junior Member
Posty: 633
Rejestracja: 23 maja 2010, 22:30
Lokalizacja: Poznań

Post autor: kodama »

Zgadza się. Patrzyłem z mojej perspektywy gdzie ja jestem jedynym użytkownikiem, więc, mi takie coś nie przeszkadza.
ODPOWIEDZ