HP Compaq Presario CQ60 - Kierunek nawiewu wentylatora

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
Awatar użytkownika
Katiusha
Beginner
Posty: 368
Rejestracja: 23 lipca 2008, 23:47
Lokalizacja: Z repo :P

HP Compaq Presario CQ60 - Kierunek nawiewu wentylatora

Post autor: Katiusha »

Mam pytanie do posiadaczy laptopa HP Compaq Presario CQ60-130EW z procesorem AMD Turion 64 x2 2GHz; w którą stronę jest nawiew powietrza wentylatora procesora, czy od boku do dołu, czy z dołu do boku?
U mnie jest od boku do dołu i chyba jest niewłaściwie podłączone, bo blaszki radiatora są z boku i powinno tam wywiewać gorące powietrze z laptopa, a nie wciągać.
I strasznie się grzeje spód laptopa, po pewnym czasie jest tak gorący, że nie można go dotknąć.
Kiedyś płyta się spaliła i była wymieniana i obawiam się, że wtedy mógł zostać zmieniony kierunek nawiewu.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Kierunek obrotów wentylatora można uzyskać przynajmniej na dwa sposoby.
  1. Zmiana biegunowości zasilania silnika - mało prawdopodobne, wtyczka raczej trudno ją podpiąć odwrotnie.
  2. Przykręcenie odwrotne wentylatora. W laptopie też mało prawdopodobne, ponieważ z braku miejsca nie można tego mechanicznie inaczej złożyć (chociaż bywają zdolne jednostki).
Przyczyna grzania się układu może być inna.
  1. Sprzętowa: brak pasty przewodzącej ciepło pod radiatorami. Zakurzone radiatory itp.
  2. Programowa: coś jest źle skonfigurowane w systemie.
Należy próbować to ustalić, eliminując poszczególne elementy.
s4per
Posty: 30
Rejestracja: 29 listopada 2009, 23:14

Post autor: s4per »

Zdecydowanie z dołu do boku. Da się tą wtyczkę wcisnąć odwrotnie i bardzo możliwe, że tak się właśnie stało. Złe zamontowanie wentylatora, żeby wiał w sposób odwrotny jest absolutnie niemożliwe. Jeżeli dobrze pamiętam (a kiedyś serwisowałem te laptopy) to wystarczy, że zdejmiesz klawiaturę i już będzie dostęp do tej wtyczki.
Warto zajrzeć do tego: http://h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c01602064.pdf strona 4-18
Awatar użytkownika
Katiusha
Beginner
Posty: 368
Rejestracja: 23 lipca 2008, 23:47
Lokalizacja: Z repo :P

Post autor: Katiusha »

@fnmirk
Pierwszy punkt może być tzn, stara pasta lub marnej jakości lub kurz, co do drugiego to raczej nie bo laptop jest koleżanki i system z Windowsa Visty zmieniłam na Windows7, a tam jak wiesz, z tym jest raczej dobrze. Nawet są sterowniki do tego modelu pod Windows7 na stronie producenta.

@s4per
O wpięciu odwrotnie wtyczki też myślałam i z tego co widzę w instrukcji obsługi, to chyba jest wtyczka taka jak w niektórych kartach graficznych, a ją przy odrobinie "wprawy" da się odwrotnie wpiąć.
Dzwoniłam do koleżanki i laptop już nie jest na gwarancji i mówi, że jak potrafię to mogę do środka zajrzeć. ;)

Edit:

Nikt nie ma takiego modelu laptopa aby sprawdzić w którą stronę jest ciąg powietrza? :(

Edit 2:

Problem rozgryziony, wiatrak kręci się dobrze, ale wylot/radiator jest tak zabity kurzem że powietrze zamiast bokiem wylatuje dołem...
Wciąga i wyrzuca powietrze tym samym otworem.

Pasta silikonowa za 3 zeta, najgorsza i to nie na rdzeniu tylko obok. Wypłynęła chyba z gorąca. :confused:
ODPOWIEDZ