brz

Ogólne pytania dotyczące systemu
Badzo
Posty: 15
Rejestracja: 22 marca 2008, 17:15

Post autor: Badzo »

Witam.
Posiadam świeżo zainstalowanego Sida. Do tej pory używałem wersji Lenny. Otóż w tym to Lennym mogłem z łatwością regulować głośność brzęczyka systemowego poleceniem:

Kod: Zaznacz cały

 xset
a teraz nie reaguje ani to, ani regulacja w alsamikserze, czy innej regulacji głośności. Jest to dla mnie bardzo ważne, gdyż domyślnie jest to zbyt głośne i wieczorami budzi domowników, a potrzebuje tego bo wtedy wiem gdy mnie wywołują na ircu. Posiadam środowisko xfce.

Dodane:
Aktualizacja:
Mam teraz gnome, świeżo zainstalowanego Sida. W konsoli brzęczyk działa, w środowisku graficznym nie działa. Próbowałem wszystkiego co znalazłem w internecie, pcspkr załadowany, xset nie potrafi uruchomić brzęczyka, nie wiem co jest grane. Szukałem z Google dwa dni, pytałem na kanale #debian i nic. Nikt nie potrafi pomoc. Jesteście moją ostatnią deską ratunki, proszę o pomoc.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Z tego co pamiętam, to w KDE3 była opcja wybrania takich ustawień. Obecnie nie używam Gnome i KDE to nie wiem, czy coś takiego jest możliwe. W środowisku graficznym do odtwarzania dźwięku służy karta dźwiękowa i jej sterownik.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6367
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

Chyba nie ma możliwości regulowania głośności brzęczyka systemowego, jest możliwość jego wyłączenia.
Badzo
Posty: 15
Rejestracja: 22 marca 2008, 17:15

Post autor: Badzo »

Jest, na pewno. A przynajmniej jeszcze w Lennym było. Robi się to za pomocą programu xset, można tam regulować głośność częstotliwość i długość trwania dźwięku. Ale nie o to się rozchodzi. Brzęczyk teraz nie działa pod iksami, pod konsolą działa (kiedy isky są wyłączone bądź mam włączony ekran 1 - ctrl+alt+f1) i nie wiem jak to zmienić
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6367
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

Rzeczywiście jest takie coś:

Kod: Zaznacz cały

yampress@debian:~$ xset
usage:  xset [-display host:dpy] option ...
    To turn bell off:
	-b                b off               b 0
    To set bell volume, pitch and duration:
	 b [vol [pitch [dur]]]          b on
Do tego

Kod: Zaznacz cały

man xset
Badzo
Posty: 15
Rejestracja: 22 marca 2008, 17:15

Post autor: Badzo »

Masz całkowitą rację. Jednak mój problem nie polega na braku wiedzy na temat obsługi programu xset (przynajmniej tak mi się wydaje), gdyż jak już napisałem, w Lennym potrafiłem używać tego programu zarówno do włączania/wyłączania brzęczyka jak i regulowania jego głośności.
Mój problem polega na braku działania brzęczyka systemowego pod środowiskiem graficznym gnome w Debianie z gałęzi Sid. Ani załadowanie modułu pcspkr, ani włączenie go za pomocą programu xset nie daje żadnego rezultatu.
virgo
Posty: 2
Rejestracja: 20 listopada 2010, 13:15

Post autor: virgo »

Nie wiem, czy już sobie poradziłeś z tym problemem, ale znalazłem taką stronę:
http://www.thinkwiki.org/wiki/How_to_di ... p_in_Gnome

Całkiem sporo tu napisali o sposobach wyłączania brzęczyka, więc wystarczy tylko odwrócić sposób działania. Sposobów jest kilka (nie tylko ładowanie pcspkr), może któryś umknął Twojej uwadze.
ODPOWIEDZ